Шефът на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер разроши шеговито косата на лидера на либералите в Европарламента Ги Верхофстад по време на сесията в Страсбург. |
В момента Черна гора и Сърбия са единствените страни кандидатки, водещи преговори за присъединяване към ЕС. В евростратегията са посочени и ориентировъчни стъпки, които двете държави трябва да предприемат за приключване на преговорите до 2025 г. В стратегията също така е посочено, че другите държави от региона - Албания, Македония, Босна и Херцеговина, Косово - могат да настигнат Сърбия и Черна гора, или да се изпреварят помежду си в зависимост от обективно постигнатия напредък.
"Като инвестираме в стабилността и просперитета на Западните Балкани, инвестираме в сигурността и бъдещето на нашия Съюз. Макар че няма да има други разширявания по време на настоящия мандат, днес ЕК очерта европейското бъдеще за Западните Балкани. При силна политическа воля, реални и трайни реформи и окончателно решаване на споровете със съседни държави Западните Балкани могат да постигнат напредък по своя път към ЕС", заяви Юнкер. Държавите от Западните Балканите вече са получили близо 9 млрд. евро в периода между 2007 и 2017 г.
ЕК определя в стратегията си шест водещи инициативи, които ще укрепят допълнително сътрудничество в редица области и ще подпомогнат процеса на трансформация в Западните Балкани. Те са насочени към конкретни области от общ интерес: принципи на правовата държава, сигурност и миграция, социално-икономическо развитие, транспорт и енергийни връзки, програма в областта на цифровите технологии, помирение и добри съседски отношения. Конкретни действия в тези области са предвидени през периода между 2018 и 2020 г.
ПОДКРЕПА
Никога няма да изоставим нашите братя македонци в спора с Гърция, заяви турският президент Реджеп Ердоган, цитиран от изданието "Неос Космос". Той направил това изявление по време на среща с живеещи в Турция имигранти от балкански държави. "За нас Анкара и Скопие нямат различия и ние никога няма да оставим нашите братя сами, винаги ще бъдем с тях", каза държавният глава. Ердоган смята, че Атина греши в спора със Скопие за името на Република Македония. Според него е "несправедливо" да се заявява, че страната може да се присъедини към НАТО след разрешаването на казуса.