Американският президент Доналд Тръмп представи дългоочаквания план за подобряване на инфраструктурата, в който се иска от Конгреса да разреши отпускане на 200 млрд. долара. |
Администрацията на Доналд Тръмп предлага бюджет от 4.4 трилиона долара за идната година, който предвещава дефицит от 1 трилион долара плюс федералните дефицити. В него са залегнали и 716 млрд. долара за отбрана.
По-големите пера в бюджета са тези за отбрана в размер на 165 млрд. долара и за други вътрешни цивилни разходи от 131 млрд. долара. Също така 13 млрд. долара се предвижда да бъдат похарчени за борба срещу кризата с опиати в страната, а 85.5 млрд. са отделени за здравни грижи за ветераните.
През 2019 г. властите в САЩ планират да отделят поне 1 млрд. долара за увеличаване на защитата на сайтовете на държавните институции. 46 млрд. долара са предвидени за нуждите на департамента по вътрешна сигурност. Това бележи увеличение от 8% спрямо бюджета на ведомството за 2017 г.
Администрацията на Тръмп се опитва да ускори и дори да премахне различните екологични оценки по проекти в плановете си да поправи овехтялата инфраструктура в страната и да изгради ограда по границата с Мексико, съобщи "Гардиън". Планът за развитие на инфраструктурата предвижда ограничения във възможностите на федералните агенции да възразяват срещу нови проекти, както 21-месечно ограничение за извършване на екологична оценка на проекти, които потенциално заплашват застрашени видове или рискови хабитати. На среща с представители на местни и регионални власти Тръмп е заявил, че "ще получаваме вашите разрешителни много бързо".
Очакванията са основните дебати около бюджета да са фокусирани върху дефицита, най-вече заради приетата през декември данъчна реформа, тъй като тя не предвижда съответно намаление на разходите, а вместо това разчита на аргумента, че по-ниските данъчни ставки ще доведат до засилен икономически растеж.
Според неправителствената организация "Комитет за отговорен федерален бюджет" бюджетният дефицит на САЩ ще се увеличи, достигайки над 1 трлн. долара през 2019 г.
РЕФОРМА
Сенатът на САЩ одобри започването на дебат за имиграционната реформа. Проектозаконът ще реши съдбата на около 700 хиляди "мечтатели" - така се наричат децата, доведени незаконно от родителите си. Сенаторите нямат много време за разговори, защото указ на президента Доналд Тръмп заплашва младежите с депортиране след 5 март.