Въпреки клетвите на управляващите, че с ударни стъпки вървят към електронно правителство, което ще доведе до съкращения на чиновниците, държавната администрация не само не намалява, а е успяла да се увеличи до 112 865 души на трудов и служебен договор. Това показват данни на НСИ за наетите лица в сектор "Държавно управление" в края на декември 2017 г. В сравнение с края на януари същата година увеличението е с 2287 бройки. Увеличава се и средната заплата на чиновниците - от 1135 лв. през последното тримесечие на 2016 г. на 1219 лв. в края на м.г., което е 7.4% ръст.
За сравнение - в критичния сектор "Образование", където в последните години се пенсионират хиляди преподаватели и гилдията опасно застарява, наетите намаляват с 1422 през годината - от 168 538 в края на януари на 167 116 души в края на декември. Все пак образованието блести по друг показател - в този сектор заплатите са с най-голямо повишение - 18.5% на годишна база, заради специалното внимание към стартовите възнаграждения на учителите. Така най-сетне и те прескочиха границата от 1000 лв. и през последното тримесечие на миналата година средното възнаграждение в сектора е достигнало 1161 лв.
Средната заплата за страната за последното тримесечие е 1095 лв. и се е повишила с 10.6% за година, но високоплатените сектори се откъсват все по-надалеч от нископлатените въпреки голямото увеличение на минималната заплата. В сектор "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" (където са и ИТ фирмите) средната заплата през декември е минала 2500 лв. (2525 лв.), докато в хотелиерството и ресторантьорството не може да стигне 700 лв. (663 лв.). В хотелиерството има 7.8% ръст за година, но в ИТ сектора е 8.8%.
След учителите с най-голямо повишение на заплатите е сектор "Административни и спомагателни дейности" - 14.4%. Най-малък е ръстът на възнагражденията в един от добре платените сектори - производство и разпределение на еленергия, топлоенергия и газообразни горива - 2.9%. Това обаче е вторият по високи доходи сектор след ИТ - 1808 лв. средна заплата за четвъртото тримесечие на 2017 г. Бавно нарастват и заплатите в третия високоплатен сектор - финансови и застрахователни дейности. Там ръстът е 4.9%, но средната заплата е 1783 лв.
В някои от нископлатените сектори, известни с това, че в голяма степен са в сивата икономика, ръстът на средната заплата е по-нисък от увеличението на минималната заплата, което през 2017 г. беше 9.5%. В селското стопанство например ръстът е 8.7% и средната заплата достига 873 лв. през последното тримесечие на 2017 г. В сектор "Култура, спорт и развлечения" увеличението е 4.9% до 968 лв. за последното тримесечие на м.г. На дъното остава хотелиерството, където средното възнаграждение е все така по-близо до минималната заплата, отколкото до средната - 647 лв. Секторът е трайно закотвен на опашката - бизнесът непрекъснато лобира да се разширят възможностите за внос на евтина работна ръка от Молдова и Украйна специално към него.
Да посмятаме заедно - първо събиране, после умножение!
Значи от нашите данъкоплатски пари, заплата получават а/ 112 865 "държавна администрация", б/ 167 112 сектор "Образование", и в/ 40 000 от "системата" на МВР, което общо прави 320 000 човека.
Умножаваме горните 320 000 по 3 - този коефициент е отчитане на факта, че средно поне 3-ма души на 18 г. (сиреч граждани с право да избират 240-те членове на НС) житейски зависят от заплатата на държавния служител, преподавател, МВРейчик, влизащи в бройката 320 000, и поради това са и политически зависими от него! В смисъл, че на избори ще го слушат връз кое квадратче чавка или хиксче да турят! И той, тя им казва: връз квадратчето на ГЕРБ! Иначе лошо! Ако връз друго квадратче турят знака, то човекът техен, който е на държавна заплата, повече от сигурно е, че ще я загуби! Знае нашенецът, че смяна на управляващите означава и чистка по върховете на държавната администрация, по директорите на училища, по висшите и средните чинове в МВР! Новоназначените на свой ред подхващат метлата и яко измитат по-ниските нива, и те така!
В коефициента 3 съм включил: влизат съпруг или пък съпругата на получаващия заплата от държавната хазната; плюс 1 родител на съпруга или на съпругата (можеше и повече от един възрастен родител да включа в коефициента, ама при тая продължителност на живота в България, реших да съм по-консервативен в предварителните допущания към моя "мат.модел"...) плюс 1 дете, студент, по специалност, в общия случай напълно ненужна за бизнеса български, ама лесна за получаване на диплома, и оттам за влизане в кръга на получаващите заплата от Хазната...
И така, ето го уравнението, което ПП ГЕРБ на 3 пъти успешно прилага в изборната "аритметика": 320 000 (на заплата от Хазната) + 320 000 х 3 (хранени от същата заплата) = 1 280 000 сигурни чавки,хиксче връз ГЕРБавото квадратче в бюлетината! От тези близо 1.3 млн. изваждам 20% (хората, при които в тъмната стаичка съвестта им е удържала победа над конформизма, и са турили чавка връз друго квадратче, не ГЕРБавото), и остават 80-те %, които на три пъти вкарват във Властта! Остатъкът, със "закръгления" разни (веднъж в СИК, при писането на протоколите /creative writing!/, втори път - в РИК, при "преписване" на "сгрешени" в СИК протоколи /creative RE-writing!/, и трети път - окончателното "окръгляване" в ЦИК) ето ти ги заветните милион и сто хиляди (с цифри 1 100 0000), гласоподаватели ЗА славната ПП ГЕРБ! Хай честито!
ПП: 80-те процента горе са по Парето, Вилфридо Парето, математик, статистик, приятел на Мусолини, а не по проф. Иво Христов! А в "Боко и Ко." Ко-то е съкращение не за компания, а за котерия! Може, ако предпочитате, и клика, клиентела - все думи подходящи за оная част от 240-те члена на Народното събрание, която се нарича парламентарна група на ПП ГЕРБ, и се подчинява на Цв.Цветанов!