На фона на "постоянното присъствие" на туризма като един от най-сивите сектори в икономиката вчера министърът на туризма Николина Ангелкова предложи по-високи цени по курортите. "Като се има предвид високото качество на туристическия продукт, който предлага страната, ще бъде добре да се повишат цените по курортите, особено тези, които са по-висока категория", каза тя пред bTV. Все пак министърът подчерта, че става въпрос за 100% частен сектор, който сам решавал. Ангелкова мина през "целия конспект" - от българското присъствие в платформата "Букинг", през ниските цени в България, до ръста на туристите.
Около 40% от българските хотели в платформата "Букинг" не присъстват в регистъра, поддържан от министерството на туризма, каза още Ангелкова по повод идеята за регулации на споделената икономика в ЕС. Статистиката показвала, че родните хотели в системата са около 10 000, а в нея са вписани около 6100. Ангелкова смята, че платформи като "Букинг" и airbnb (за преотстъпване на частни жилища) трябва да проверяват дали местата, които предлагат за настаняван в сайтовете си, имат категоризация в съответната държава.
В София, за да се отдават жилища под наем чрез тази платформа, собствениците трябва да подадат заявление до районната община за промяна на предназначението му - от "жилищни нужди" в "апартамент за гости". Дали и колко души са го направили обаче не е ясно.
Сравнена с други европейски държави, почивката в България излиза значително по-евтино и може би страната ни предлага най-евтината ваканция в Европа, коментира още Николина Ангелкова. За тридневен престой у нас туристите плащат средно 122 евро, докато в Амстердам например сумата за това време ще бъде около 348 евро, допълни тя, позовавайки се на британски всекидневник.
СКИ
Ангелкова призна, че много от зимните курорти са недоразвити, но изрази надежда, че те ще се развият. Засега обаче места като Ком и Узана в Стара планина, както и Витоша и Рила се развивали само на думи. Независимо от липсата на спортно-технически съоръжения, Ангелкова се похвали, че се бележи ръст на туристите в курортите с 15% повече от миналата година. Половината от българите също оставали в родните ски курорти.