Само за часове премиерът Борисов смени тоналността на отношенията си с президента Радев: от "добри" до обвинението, че държавният глава "вероломно нападна правителството". |
Всичко започна след като в сряда Борисов погрешно обвини в интервю пред bTV Иво Христов - началника на кабинета на държавния глава, че е работил за Пеевски. Раздразнен, Радев вчера напомни, че "г-н Борисов получи коледен подарък с пълната подкрепа безрезервно от г-н Доган. Партията на г-н Борисов гласува единодушно внесения от г-н Пеевски Закон за КТБ". И директно настоя премиерът да разкрие какви са отношенията му с депутата от ДПС.
"Считам, че не е сериозно премиер и президент от висотата на тяхната позиция да ме използват в опит за разрешаване на съществуващите между тях или между техните администрации проблеми, както и да се упражняват върху името ми, особено с подобна неприемлива за институциите, които представляват, риторика", заяви по-късно в нарочна декларация Пеевски.
В остро изказване пред журналисти вчера президентът даде да се разбере, че напрежение между него и управляващите има. Като причина посочи "пренебрежителното отношение към проблемите на националния суверенитет, скалъпената целенасочена парламентарна комисия за новия изтребител и грубите лъжи покрай нея" и др. Според Радев правителството се проваля в редица обществени сфери, като изброи "катастрофата в чуждестранните инвестиции, липсата на ефективна политика за развитие на човешкия материал, мизерните пенсии и заплати след дълги години шумно прокламиране на икономически растеж и на финансова стабилност".
Държавният глава обвини Борисов и за липса на координация между основните институции във външната политика. И даде за пример планираната среща между турския президент Реджеп Ердоган и лидерите на ЕС в София, за която научил от медиите. "Много е важно ролята на България в тази среща да не се свежда до домакина, който разнася шербет", подчерта Радев. И допълни, че очаква от премиера да постави пред Ердоган редица въпроси като "гаранция за ненамеса на Република Турция в нашите вътрешни работи, в нашия изборен процес, за ненамеса в духовния живот на нашите български мюсюлмани, за компенсациите на тракийските бежанци".
Гневен, Борисов свика спешна пресконференция на летище София в късния следобед, преди да отлети зад граница. Той определи изявата на Радев като "вероломно нападение срещу правителството без никакъв повод". "Президентът явно заема страната на неговата партия БСП", обяви премиерът. И се захвана да анализира връзката между държавния глава и ДПС. "Напомням, всички гласове на ДПС отидоха за президента Радев на президентските избори. И официално, и неофициално те дадоха своята подкрепа за него, не за кандидата на ГЕРБ". По думите на премиера той непрекъснато се срещал с депутати от БСП и ДПС, защото в много райони и общини опозицията нямала кметове, а хората там искали "да имат улица, детска площадка, водоснабдяване или канализация". "Абсолютно ми е чиста съвестта. Аз по никакъв начин не съм замесен, освен в своята толерантност към опозицията", увери Борисов.
След което, на свой ред, започна да задава въпроси: "Ако Делян Пеевски е извършил престъпление и той знае, питам: служебното правителство какви проверки е възложило върху дейността на Делян Пеевски? Възложило ли е, или не е възложило? И какво общо мога да имам аз с депутат от опозицията? Депутат, който партията, която издигна Румен Радев, издигна за шеф на ДАНС".
Според Борисов следващият ход на президента трябва да бъде "с тези разработки, които явно е получил, да ги извади и да каже: депутатът Пеевски е извършил такива престъпления, съдействал му е Борисов или са заедно". Иначе щял да зададе на държавния глава още "контравъпроси". "Колко струват изборите на президента Радев? Как се договори с ДПС за подкрепата? С Делян Пеевски ли го направи? Виждате ли как гадно звучи, защото, хайде сега, и той да дава пресконференции и да обяснява. Това добре ли е за държавата? Според мен - не", заяви Борисов. Той заподозря Радев, че "може би не може да ми прости, че не ги купихме тези изтребители за няколко милиарда". И му обеща: "Ще купиме самолети, спокойно да е всичко".
Борисов се усъмни още, че Радев мисли за смяна на държавното управление: "Президентът първо нападна парламента, че е атрофирал, после правителството в наше лице, явно единствената институция, която според него трябва да остане, е президентската. Ако иска президентска държава, също не е лошо да си каже". И снизходително го посъветва, че "не трябва да се подвежда президентът от социологиите", защото винаги подвеждали социалистите на избори. А накрая констатира: "Колкото и да исках да избегна подобно влошаване на отношенията, бог ми е свидетел, че аз нямам вина за това".
КАКВО ПОПИТА РАДЕВ
Имал ли е Борисов срещи и продължава ли да има срещи с г-н Пеевски?
Имал ли е и продължава ли да има общи бизнес интереси с г-н Пеевски?
Разпределял ли е и продължава ли да разпределя обществени поръчки в интерес на г-н Пеевски?
КАКВО ПОПИТА БОРИСОВ
Служебното правителство какви проверки е възложило върху дейността на Делян Пеевски?
Колко струват изборите на президента Радев?
Как се договори с ДПС за подкрепата?
С Делян Пеевски ли го направи?
РЕАКЦИЯ
Самият Делян Пеевски излезе с нарочна позиция, в която обяви, че "нямам и никога не съм имал бизнес интереси или други обвързаности с премиера". "Считам, че не е сериозно премиер и президент от висотата на тяхната позиция да ме използват в опит за разрешаване на съществуващите между тях или между техните администрации проблеми, както и да се упражняват върху името ми, особено с подобна неприемлива за институциите, които представляват, риторика", заявява депутатът. И съветва Борисов и Радев да разрешават проблемите си "като големи момчета, генерали, без да намесват един депутат от опозицията, защото аз нямам никакво отношение към техните спорове за самолети, танкове, търгове или разни комисии".
ПОГЛЕД ОТВЪН
Решението на премиера Бойко Борисов да оттегли Истанбулската конвенция от ратификация в Народното събрание предизвика коментари и реакции отвън. Управляващата дясноцентристка партия в България няма да придвижи ратификацията за европейско споразумение за предотвратяване и борба с насилието срещу жени, съобщи "Политико", като цитира интервюто на премиера Бойко Борисов пред Би Ти Ви. Изданието припомня предупреждението на Волен Сидеров ("Атака"), че ако партията на Борисов ГЕРБ продължава да търси подкрепа за конвенцията, правителствената коалиция може да се разпадне и да се стигне до предсрочни парламентарни избори. Споменати са и позициите на български религиозни групи и Българската православна църква и притеснението им, че ратификацията ще доведе до легализиране на еднополовите бракове. Решението се взема в момент, когато България е ротационен председател на Съвета на ЕС и е критикувана, че се управлява от коалиция с крайнодясна партия, пише "Политико".
Споровете около конвенцията хвърлят сянка върху опитите на Бойко Борисов да представи бившата комунистическа страна, която се присъедини към ЕС през 2007 г., като прогресивна във времето на първото й председателство на общността, писа и "Ню Йорк таймс", като използва информация на Ройтерс за новината от интервюто на премиера. Споровете осветляват и широко разпространената съпротива сред страните с по-консервативни общества от бившия източен блок към либералните ценности на по-богата Западна Европа, се посочва в публикацията.
В сряда лидерът на ГЕРБ обяви, че Истанбулската конвенция ще се приеме само ако има абсолютен консенсус в българското общество. И каза, че не е съгласен да има референдум, няма смисъл от референдум и той лично би гласувал против еднополовите бракове.
Споровете около конвенцията хвърлят сянка върху опитите на Бойко Борисов да представи бившата комунистическа страна, която се присъедини към ЕС през 2007 г., като прогресивна във времето на първото й председателство на общността, писа и "Ню Йорк таймс", като използва информация на Ройтерс за новината от интервюто на премиера. Споровете осветляват и широко разпространената съпротива сред страните с по-консервативни общества от бившия източен блок към либералните ценности на по-богата Западна Европа, се посочва в публикацията.
В сряда лидерът на ГЕРБ обяви, че Истанбулската конвенция ще се приеме само ако има абсолютен консенсус в българското общество. И каза, че не е съгласен да има референдум, няма смисъл от референдум и той лично би гласувал против еднополовите бракове.