Психологът Майкъл Беран и неврологът Уилям Хопкинс от щатския университет в Джорджия достигнаха до интересен извод - самоконтролът при шимпанзетата има пряка връзка с нивото на интелигентност. Както се съобщава в Current Biology, учените стигат до този извод, като повтарят един стар експеримент с деца.
В началото на 60-те години психолозите в Станфордския университет провеждат т. нар експеримент за отложеното удоволствие. На децата на възраст 4-6 години е предложено да изберат - или да изядат парче вкусни бисквити веднага, или да изчакат 15 минути и да получат двойна порция.
30 г. по-късно учените събират участниците в този експеримент и установяват, че тези, които са изчакали, са по-успешни в живота - те имат по-добро образование, по-добре се справят с тестовете и т.н.
Т.е. тогава се открива корелацията между нивото на самоконтрол и общата интелигентност.
Шимпанзетата също имат самоконтрол и могат да отхвърлят удоволствието. Това е известно. Тези параметри и общата интелигентност на шимпанзетата досега обаче никога не са били сравнявани.
Авторите на новото проучване са провели експерименти с участието на 40 възрастни шимпанзета. На тях е предложен избор две купи с 4 или 12 гроздови зърна. Ако те са избрали първия вариант, веднага получават купата. Ако посегнат към втората купа, получават плодовете със закъснение от 3, 10 или 20 секунди.
След това учените сравняват резултатите от експеримента и общата интелигентност на животните. И да, те постъпват така, както хората - по-умните са по-търпеливи. Това едва ли е значима тема - все пак шимпанзетата генетично са най-близките роднини на хората.
|
|