Влиянието върху човешкия мозък е най-голямата цел пред невротехнологиите през последните години. Екип от Калифорнийския университет в Сан Диего създаде имплант за подобряване на когнитивната функция на мозъка. На практика това е нещо като мозъчен пейсмейкър, който изпраща електрически импулси при проблеми, свързани с паметта. Технологията не работи, ако мозъкът функционира нормално.
Тази техника се нарича "дълбоко стимулиране на мозъка".
Учените стигат до технологията с мозъчните импланти благодарение на щедрото финансиране на Министерството на отбраната на САЩ - то даде 70 млн. долара, за да бъде развита процедурата за войниците, които страдат от травматични увреждания на мозъка.
Имплантите са дали ефект и при 25 души, които страдат от епилепсия, затова изследователите смятат, че могат да помогнат и при лечението на това заболяване.
Новата технология идва скоро след като медицинският център Wexner в Държавния университет в Охайо обяви, че е разработил специален пейсмейкър за мозъка. Този пейсмейкър е по-агресивен към болестта на Алцхаймер.
"Имаме много медикаменти и терапии, които помагат на пациентите с болестта на Алцхаймер, но нямахме нищо, с което да подобрим тяхната преценка, приемането на добри решения и повишаване на тяхната способност за селективно фокусиране върху дадена задача. Тези умения са необходими за изпълнение на ежедневните задачи - да си оправят леглото, да изберат какво да обядват, да общуват с приятели и семейство", казва д-р Дъглас Шаре, съавтор на изследването и доктор на отдела за когнитивна неврология при Медицински център Wexner.
|
|