:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,428,381
Активни 306
Страници 1,513
За един ден 1,302,066

Мозъчен пейсмейъкър помага при проблеми с паметта

Мозъчните импланти скоро ще станат факт
Влиянието върху човешкия мозък е най-голямата цел пред невротехнологиите през последните години. Екип от Калифорнийския университет в Сан Диего създаде имплант за подобряване на когнитивната функция на мозъка. На практика това е нещо като мозъчен пейсмейкър, който изпраща електрически импулси при проблеми, свързани с паметта. Технологията не работи, ако мозъкът функционира нормално.

Тази техника се нарича "дълбоко стимулиране на мозъка".

Учените стигат до технологията с мозъчните импланти благодарение на щедрото финансиране на Министерството на отбраната на САЩ - то даде 70 млн. долара, за да бъде развита процедурата за войниците, които страдат от травматични увреждания на мозъка.

Имплантите са дали ефект и при 25 души, които страдат от епилепсия, затова изследователите смятат, че могат да помогнат и при лечението на това заболяване.

Новата технология идва скоро след като медицинският център Wexner в Държавния университет в Охайо обяви, че е разработил специален пейсмейкър за мозъка. Този пейсмейкър е по-агресивен към болестта на Алцхаймер.

"Имаме много медикаменти и терапии, които помагат на пациентите с болестта на Алцхаймер, но нямахме нищо, с което да подобрим тяхната преценка, приемането на добри решения и повишаване на тяхната способност за селективно фокусиране върху дадена задача. Тези умения са необходими за изпълнение на ежедневните задачи - да си оправят леглото, да изберат какво да обядват, да общуват с приятели и семейство", казва д-р Дъглас Шаре, съавтор на изследването и доктор на отдела за когнитивна неврология при Медицински център Wexner.

1062
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД