:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,413,955
Активни 316
Страници 16,852
За един ден 1,302,066

19 години трябват на съда да реши спор за собственост и дело за измама

Още 113 души ще получат обезщетение за бавно правосъдие до 10 хил. лв.
Проверките по оплакванията за бавно правосъдие продължават да вадят на бял свят абсурдни казуси от уж реформираната съдебна система. Дело по спор за собствеността на дворно място в софийското с. Волуяк от 890 кв. м се е проточило 19 години, един месец и 27 дни. Казус за документна измама пък се влачи 18 години и 10 месеца.

Това са най-продължителните производства в отчета на инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС) за забавени дела от 1 октомври до 31 декември 2017 г. През този период Министерството на правосъдието е сключило 31 споразумения, по които са платени общо 60 100 лв. За последните три месеца на м.г. инспекторатът е приел за основателни 113 заявления за нарушаване на правото на разглеждане и решаване на делата в разумен срок. Повечето от тях - 69, са по граждански дела. Жалбоподателите могат да получат обезщетение до 10 хил. лв., а ако искат повече пари, трябва да заведат дело в Страсбург.

19-годишният процес за имота е започнал през март 1998 г. в Софийския районен съд (СРС) и е приключил чак през май 2017 г. Основната причина за забавянето са Софийският градски съд и Върховният касационен съд. От 2001 г. процесът се прехвърля между тези две съдилища като топче за пинг-понг. След като районният съд решава делото през 2001 г., то е гледано три пъти от градските и три пъти от върховните магистрати. През 2004 г. и после през 2012 г. върховният съд връща процеса на градския за ново разглеждане от друг състав.

Вторият престой на процеса в градския съд продължава 7 години и 2 месеца. През това време са проведени 9 заседания, насрочвани през 6 до 9 месеца. Още в началото е допуснато забавяне - разпореждането за отстраняване на нередовности по исковата молба е връчено година и 7 месеца по-късно.

При третото разглеждане на делото градският съд излиза с решението си 2 години след като казусът е обявен за изяснен.

Наказването на извършителите на документната измама е протакано 18 години и 10 месеца. Обвиняемите по това дело са 19 души и инспекторатът вече го е проверявал по заявление на един от тях. В края на 2017 г. още четирима от обвиняемите са се оплакали от забавено правосъдие. Разследването по това дело е продължило 6 години и два месеца. Пет пъти делото е било връщано на разследващите органи. На първа инстанция процесът виси близо 6 години. Апелативният съд е излязъл с решението си чак 9 месеца след като е приел делото за изяснено.

5
3316
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
19 Февруари 2018 21:14
Само дето на разбрах по вина на съда ли са се мотали делата или щото някой се е възползвал от всякакви процедурни трикове?
19 Февруари 2018 21:37
хикса
19 Фев 2018 21:14
Често двете са свързани, а и 19 години трикове .... е.ати и съдията, който би ги позволил.
20 Февруари 2018 01:48
Пролуки за бавене не само, че има, ами през тях слон може да мине. По-лошото е, че такива дела често се бавят и заради най-гадния тип корупция - колеги, познати на кафенце и спявка, услуга за услуга. Да се купува съда е непрактично, освен за много големи и скъпи спорове, но "дребните услуги" хич не са за пренебрегване и съдиите гледат да не си плюят в супата, та като правят услуга, тя обикновено е някакво търкаляне насам-натам. Всяко дело може да обрасне с бая под-дела във формата на частни жалби, които сами по себе си могат да направят околоинстанционно пътешествие, а съм чувал и за такива, които сами подскачат напред-назад по 2-3 пъти - демек всяко дело може да се размножи на повечко... Материята е доста тънка, не може просто така да кажеш съда е лош, щото повечето беди идват от некадърни адвокати (поне в София) или от "защитници" доящи клиентите си на бройка заседания/инстанции, надяващи се да попаднат някъде на свой човек или поне на някой готов да направи услуга. СРС обикновено е доста прецизен и бърз, а и много рядко може човек да се усъмни, че е подкупен, но нагоре е друго и всеки път като някой заговори за съдебна реформа, всички гледат върха и забравят, че всички "мерки" ще ударят най-здравото звено - първата инстанция. Мисля, че няма как да се направи реформа само в съда, той е част от всичко в България и като насякъде с властта - колкото е повече, толкова повече са поводите да се зачудиш кой и на кого "помага". Все си мисля, че съдът трябва да си организира вътрешни спорове между съдии и публика от съдии, която да отсъжда кой прав и кой крив, накрая загубилия да отнася наказанието. Сега винаги губят ниските инстанции и големите често ги задължават да правят глупости, но имат право (а на съдията с "криво" решение му се трупа минус) - е, нека си защитават решенията пред професионална публика поне от време на време и това може да доведе до някакво подобрение. И това не е достатъчно, но нямам друга идея, която да не опира до въпроса - "то съда - добре, ама от него ли да почнеш или даги фанеш от депутат до полицай и всичките на стадиона". И все пак най-големият проблем у нас е това, че хората нито знаят, нито искат да знаят как функционира съда и оставят и адвокати и съдии да си играят една порочна игра без никакъв реален контрол. Справедлива кауза и добре и грамотно оформен иск/защита трудно могат да бъдат извратени и от подкупен съдия, но повечето адвокатски творения са срам дори и за овчар дето човек не е виждал с месеци - нито смисъл, нито граматика, а да не говорим за познаването на закона.
20 Февруари 2018 12:52
Основната причина за тези безумия в т.н."правоохранителна" система с всичките и звена( полиция,прокуратура,съдии,законотворци и прочие безотговорни чиновници) е тази-т.н."управляваща класа"независимо от политичеката и окраска е заинтересована от властването на безаконието в родната ни страна!Затова няма осъдителни присъди за престъпниците от висшите етажи на властта, както и на другите престъпници на всички нива.За съжаление няма никакви признаци,че това положение ще се промени в скоро време!Създаването на нова институция за борба с корупцията по високите етажи на властта е доказателство за това!
20 Февруари 2018 19:40
Ми кво са 19 години за съдии, които са НЕСМЕНЯЕМИ - трохичка пред числото години на НЕСМЕНЯЕМОСТ чак до пенсиониране!
Хвала на такЪва система!
И нека пак да ви го разкажа - срещат се два приятели, единият тъжен, мрачен, и другият го пита:
- Кво бе брат, що си толкоз тъжен ?
-Абе, мани, мани, таковаха ми жената!
- Ей, я веднага се оплачи на кадията!
- Еми, те ТОЙ я такова!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД