Собствениците на банкови карти, източени в резултат на кражба или скимиране на ПИН кода, вече ще търпят по-малки загуби. Банката издател ще трябва да покрива липсващата сума над първите 100 лв., а не както в момента - над 300 лв. В повечето случаи банките покриват цялата открадната сума, но ако преценят, че потребителят е бил немарлив и не е опазил картата си, може и да не я възстановят.
Промяната е част от новия Закон за платежните услуги, приет окончателно от депутатите. С него се въвеждат изисквания както към банките, така и към останалите доставчици на платежни услуги да защитават от злоупотреби и измами електронните разплащания.
Предвижда се доставчиците на платежни услуги да използват поне два различни начина за идентификация на клиента, преди да изпълнят заявката му за плащане - парола, еднократен код, получен по токен устройство, телефон или мейл, пръстов отпечатък, разпознаване на ириса. Това обаче ще стане по-нататък, тъй като тепърва Европейската комисия ще одобри технически стандарти за идентификация.
Законът ще доведе и до намаляване на таксите за платежни услуги - откриване и закриване на сметка, внасяне и теглене на пари в брой или от банкомат, директен дебит, разплащане чрез карта, кредитни преводи.
Въвежда се изискването всяка банка да прилага такси, които са по-ниски от средния размер на таксите, събирани от банките в предходната календарна година. Контролът ще се осъществява от БНБ, която води регистър на таксите. Ако 10 или повече банки предлагат някоя услуга без такси, БНБ ще я впише като безплатна в регистъра и тогава всички останали банки ще трябва да се откажат от таксуването й.
|
|