Освен по корупционното дело Николай Цонев беше подсъдим и по други три процеса. Прокуратурата обаче не успя да докаже нищо, затова сега му дължи обезщетение. |
Първата инстанция му присъди 50 хил. лв. по делото, което той води по Закона за отговорността на държавата. Втората инстанция вдига обезщетението на 100 хил. лв., видя "Сега" в електронното деловодство на апелативния съд. Прокуратурата трябва да плати на Цонев и 8400 лв. за имуществени вреди, както и още 3816 лв. лихви върху държана му гаранция от 15 хил. лв.
През февруари 2015 г. Цонев беше оправдан по делото, по което беше подсъдим заедно със съдията Петър Сантиров и финансиста Тенчо Попов. Върховният съд прие, че тримата са невинни по шумното дело за корупция, в което бяха зрелищно арестувани на 1 април 2010 г. В решението на съда се казва, че делото е "емблематичен пример за провокация към подкуп", инсценирана и проведена от тогавашния следовател Петьо Петров.
В решението по гражданското дело на Цонев срещу прокуратурата апелативните съдии припомнят как по време на ареста си той е бил поставен на колене на пода с насочен към главата пистолет, а зам. градският прокурор Роман Василев е казал: "Господин Цонев, ще бъдете обвинен в престъпление корупционно. Тъй като сте си абсолютен престъпник, колеги, като всеки един престъпник както трябва - долу на земята". Видеото от бруталното задържане е било предоставено на всички медии и излъчвано много пъти, припомнят съдиите.
Обезщетението е увеличено, като е взето предвид, че спрямо Цонев са били приложени специални разузнавателни средства, които сериозно са нарушили правото му на личен живот и неприкосновеност, доброто му име е било накърнено от продължилото 5 години дело, политическата му реализация била затруднена, пострадали физическото и психическото му здраве. Освен всичко процесът срещу Цонев бил отразен и в доклад на ЕК за България.
Решението на апелативния съд не е окончателно и прокуратурата може да го атакува и пред върховния съд. Той обаче гледа граждански дела само по изключение.
СМЕТКИ
В сметката на данъкоплатците по корупционното дело, което не издържа в съда, е и рекордното обезщетение от 300 хил. лв., присъдено на Сантиров. На него прокуратурата трябва да му плати и близо 40 хил. лв. с лихвите за имуществени вреди заради загубените от него заплати, докато е бил отстранен от длъжност. По този казус се чака произнасянето на апелативния съд. Третият оправдан - Тенчо Попов, осъди България в Страсбург за 14 000 евро.