Управляващите са били наясно как върви сделката за ЧЕЗ през цялото време на преговорите. След като първоначално миналата седмица премиерът Бойко Борисов изрази изненада и гневно съзря "планирана операция срещу правителството", стана известно, че кабинетът е бил информиран от спецслужбите за целия процес на отношенията между ЧЕЗ и кандидатите да купят активите й.
"Службите са пращали доклади до Министерския съвет и президентството как върви процедурата и кои са кандидатите за купувачи. Оказа се, че в един ранен етап те са знаели ценовите оферти на кандидатите", обяви през почивните дни по Нова телевизия председателят на парламентарната енергийна комисия и бивш министър на икономиката и енергетиката Делян Добрев от ГЕРБ. Самият той заяви в парламента в деня на обявяването на сделката, че я е възприел като фалшива новина. "Оказа се, че сделката с "Инерком" не е фалшива новина", каза Добрев и допълни, че точно поради тази причина се е провело изслушване на всички, които имат отношение по казуса. Миналия четвъртък в закритата част на заседанието на комисиите по енергетика и по контрол на специалните служби са били изнесени данни за проверките на кандидатите. Освен това станало ясно, че финансирането на сделката ще е 20-30% с акционерен капитал и 70-80 на сто - с банков кредит. Очакваната стойност на сделката е над 400 млн. евро.
Междувременно позицията на управляващите по сделката претърпя полюсна промяна. Тя дойде след като собственичката на "Инерком" Гинка Върбакова се съгласи държавата да придобие определен процент или цялото енергоразпределително предприятие. И ако първоначално премиерът и министрите му твърдяха, че не виждат нищо нередно в частната сделка, финансовият министър Владислав Горанов вече заговори не само за контролно участие на държавата в ЧЕЗ, а дори за купуване на "Инерком". Цената, която данъкоплатците ще платят за операцията, "ще е тази, която двете страни вече са постигнали, ако не се стигне до нови преговори". С уговорка, че не смята за нужно държавата да купува активите на ЧЕЗ в България, министърът обясни, че решението на правителството да се намеси е заради желанието да успокои потребителите след истерията, създадена от опозицията. "Високият тон говори, че има някой разсърден и некласиран от чехите", обобщи той. От БСП отвърнаха, че "имат само един интерес - държавата да участва в сделката и да я спечели".
Лидерът на БСП Корнелия Нинова съобщи пред БНТ, че още тази седмица ще дадат цялата сделка на прокуратурата. Междувременно "Обединени патриоти" съобщиха, че са готови с промени в законодателството, които ще дадат правомощия на Комисията за енергийно и водно регулиране да спира сделки, подобни на продажбата на активите на ЧЕЗ в България. Депутатът Искрен Веселинов, който е и член на енергийната комисия в парламента, обясни, че проектотекстовете вече са предложени на депутатите от управляващата коалиция. Той очаква законодателните промени да бъдат обсъдени "в спешен порядък".
Единствено ДПС от парламентарно представените сили се обяви твърдо против влизането на държавата в ЧЕЗ и национализацията на ЕРП-то. "Сделката с ЧЕЗ ме притеснява най-много с реакцията на институциите. Това е сделка, която не е правена тайно, а всички са изненадани. Как ще се управлява дружеството, това трябва да ни интересува", каза евродепутатът от ДПС Искра Михайлова.
ПРЕГОВОРИ
Финалните преговори между "Инерком" и ЧЕЗ започват тази сряда и ще продължат до края на седмицата, обявиха в събота от българската компания. На среща, която ще се проведе в Прага, ще стане известно и дали българската държава ще може да купи дялове от ЧЕЗ. Според предварителната информация, която беше разпространена и от чешки медии, в подписания предварителен договор между ЧЕЗ и "Инерком" има клауза, която забранява на купувача да препродава компанията без съгласието на продавача.