2018 г. не бе подмината от увеличение на местни данъци и такси, макар явлението да не е така масово, както през 2017 г. Дългогодишната традиция сочи, че в първите две години от мандата на местната власт налозите се повишават, а в последните две това се случва рядко. Догодина предстоят общински избори и поради тази причина скокът не е повсеместен.
Увеличението обаче предизвика доста скандали там, където се случи. Общинският съвет на Перущица "зарадва" жителите си със скок от 86% на битовата такса "смет". Мотивът на местната власт бе, че таксата не е била променяна от доста години, а в същото време тройно поскъпнали плащанията за извозването към депото в Цалапица. През февруари стотици жители на Перущица се вдигнаха на протест. Те бяха недоволни не само от поскъпването и досегашното лошо качество на услугата, но и поради факта, че в градчето има доста незаконни постройки, чиито обитатели нищо не плащат и товарят със задължения останалите жители. Казусът предстои да бъде решен съдебно.
Драма има и в Кърджали. Градът е от малкото областни центрове, където налозите бяха увеличени. Данъкът върху недвижимите имоти скочи от 1.2 на 1.8 промила за физическите лица, а за фирмите - от 1.3 на 2.0 промила. Драстично - между 10% до 50 %, поскъпна и автомобилният налог. Областният управител Никола Чанев (ГЕРБ ) атакува съдебно решението, взето от мнозинството на ДПС в общинския съвет. Според него поскъпването не е мотивирано. Дело все още не е насрочено. Казусът всъщност е по-заплетен - общинарите вдигнаха налозите и през 2017 г., предишният областен управител Илия Илиев обжалва, а общината взе да ги събира предварително. За имотния и автомобилния данък ВАС задължи общината да връща надвзетите суми, а за такса "смет" решение на последна инстанция все още не е взето, но най-вероятно отново ще бъде срещу поскъпването. "Сега общинският съвет просто реши да повиши всичко до нивата, които смяташе миналата година", обясни пред "Сега" Чанев.
УРБАНИЗАЦИЯ
Данъкът за недвижими имоти и таксата за битови отпадъци се повиши и в някои бургаски квартали - "Меден рудник", "Сарафово", "Ветрен", "Банево", "Рудник" и "Черно море". Мотивът на местната власт е, че от крайградски зони са се превърнали в квартали.
Нормално ли е такса смет да е повече от данък сгради? И кое е високо/ниско в случая? За какво се използва/трябва да се използва/ такса смет и за какво данък сгради?
Защо селата са с по една асфалтирана крив-ляво улица, а всичко останало се разпада? Какви данъци се плащат там и за какво стигат те? Същото се отнася и за градовете.. дето кварталните улици са кръпка върху кръпка и дупка до дупка. Защо общините чакат само на помощи?
Нали имаме уж голям БВП? Де го? След като улиците се разпадат... пътищата също. Странно при нас имаме следната зависимост - Голям БВП - Голям разпад. Не трябва ли да е обратното? Защо все на помощи я караме? И ако ЕС ни спре кранчето.. какво ли ще стане? Не трябва ли една държава да може да се самоиздържа?