Кметовете на общини ще следят дали музиката в кафенетата, баровете, ресторантите, дискотеките и търговските обекти е с уредени авторски права. Те ще отговарят и за заведенията в курортите. Това реши вчера Народното събрание като прие окончателно поправки в Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП).
Новият регламент влиза в сила след 9 месеца. През това време общинските администрации ще трябва да обучат хора, които да отговарят за прилагането му. Заведенията трябва предварително да уреждат правата на излъчваната музика. Когато това става с договор с дружество за колективно управление на права или с новосъздадените по реда на новия закон независими дружества, размерът на възнаграждението ще се определя чрез "споразумение" между двете страни. Промените задължават управителите на увеселителни и други обекти да предоставят на кметовете най-малко веднъж годишно "доказателства за отстъпените им права за публично изпълнение". При нарушение глобата ще е от 2000 до 10 000 лв. Нарушенията ще се установяват от длъжностни лица, определени от кметовете. Половината от глобата ще постъпва в Национален фонд "Култура", а другата половина ще остава за съответната община.
Предложението бе направено от депутата от ГЕРБ Тома Биков между първо и второ четене на законопроекта. Пред в. "Сега" вчера той поясни, че целта е да се събират повече приходи от авторските права на излъчената музика. "Идеята е събирането на отчисленията да се централизира и общините да бъдат въвлечени в процеса. Досега авторските права се събираха централизирано от Министерството на културата и доколкото знам, имаше сериозни проблеми в това отношение. Сега би трябвало общините да се ангажират с тази дейност активно, още повече че половината от приходите от глоби ще отиват директно в техния бюджет. В общинските администрации има хора, които се занимават със събирането на данъци и такси, така че не смятам, че натоварването им с още едно перо ще е някакъв проблем. Друга част от наказателните постановления пък ще отиват във фонд "Култура", което също би трябвало да е стимул авторските права най-после да започнат да се събират в по-пълен размер", коментира Биков.
Проблемът с отчитането на авторските права стои от години, като в различните периоди различни групи автори и хора на интелектуалния труд са се оплаквали от неработещи и несправедливи текстове на закона. По данни на музикалните дружества за колективно управление на права браншът събира не повече от 15 на сто от дължимите суми.
Депутатите решиха до три дни преди концерт на организацията за колективно управление да се предоставя списък с песните, които предстои да се изпълнят. След концерта пък ползвателите на права ще са длъжни да предоставят отчет на изпълнените парчета и авторите им, както и точен отчет за приходите от концерта. С гласуваните промени мястото за провеждане на музикално събитие ще се предоставя на организатора му със заверени копия от договорите за отстъпване на право на публично изпълнение. Авторите на песни ще сключват договорите за използването им индивидуално - чрез организация за колективно управление на права или независимо дружество.
До промените в авторското законодателство се стигна, след като Съдът на ЕС образува наказателна процедура срещу България и поиска глоба от 19 000 евро на ден. Причината бе директива на ЕС, която трябваше да бъде въведена в българския закон най-късно до април 2016 г.
КОНТРА
Парламентът отхвърли предложението на "Обединени патриоти" телевизионни групи, които притежават повече от една програма, да нямат право да ги продават в пакет. Промените щяха да засегнат най-вече големите частни компании - bTV, Нова телевизия, "България он еър"и многонационални фирми като "Фокс", "Дискавъри" и др. Мотивът на вносителите бе, че често пъти собствениците на няколко канала предлагат на ползвателите и програми, от които те не се интересуват, като обвързват сделката с придобиването на тази, от която имат интерес. От ГЕРБ опонираха, че според решение на Комисията за защита на конкуренцията предлагането на телевизионни пакети е свързано с получаването на отстъпки за крайния потребител.
Кметовете ще следят дали барове и дискотеки си плащат за музиката
...на кого да си плащат?Дет' се вика - който плаща, поръчва музиката, не обратното, нихната!