Докато Съветът по сигурността към МС заседаваше заедно с българския посланик в Москва Бойко Коцев по случая "Скрипал" и по българската позиция по въпроса, в парламента ГЕРБ и БСП се скараха как България не бива да гони руски дипломати - с декларация или без. Предложението за декларация бе на БСП, но бе отхвърлено от ГЕРБ. По-късно Тома Биков от ГЕРБ коментира пред БНТ, че декларация на парламента тактически ограничава действията на правителството, а Корнелия Нинова поздрави премиера Борисов за отказа да бъдат експулсирани руски дипломати в знак на солидарност с Великобритания.
"Към този момент не считаме, че трябва да гоним дипломати от Руската федерация", обяви премиерът Бойко Борисов след заседанието на Съвета по сигурността. До момента 28 страни, от които 18 членки на ЕС, решиха да експулсират руски дипломати. Това е най-масовата акция срещу Русия на световно дипломатическо ниво.
"Използвахме Съвета с всички служби. Извикахме на консултации посланика ни в Русия. Гласувахме за извикване на консултации за един месец или 4 седмици на нашия посланик на Европейския съвет в Москва. В НАТО също сме дали своя глас. Показали сме своята пълна солидарност към Великобритания", заяви Борисов в петък преди обяд след заседанието.
Чакаме повече доказателства по случая "Скрипал", ако има такива. Към този момент не считаме, че трябва да изгонваме дипломати от Руската федерация", каза още Бойко Борисов.
Преди 2 дни посланикът ни в Москва Бойко Коцев пристигна в София за консултации с правителството. След Великденските празници Коцев ще се върне в Москва. Както каза днес Борисов, "извикахме посланик Коцев да ни каже какво се говори в Москва и какво той е прочел по случая "Скрипал".
"Имаме пълна подкрепа за Великобритания, декларирана в нашите гласувания и в същото време ясно решение, че г-н Коцев ще бъде тук за една седмица, тъй като на 8 април има голяма изложба на Светлин Русев в Москва. Тогава той ще се завърне там - след великденските празници", коментира премиерът.
"България е показала своята солидарност към Великобритания с подкрепата на решенията относно случая "Скрипал" в Европейския съвет и в НАТО, но като председател на Съвета на ЕС страната ни трябва да остане като канал за комуникации с Русия", допълни той.
Бойко Борисов изрази притеснения от засилване на напрежението в региона и по-точно в Кипър, Сирия и в Източна Украйна, както и от позицията на Сърбия към Косово.
"Обръщаме сериозно внимание. От месеци наред предупреждавам, че тази ескалация ще продължи. Неслучайно и в Косово продължават ескалациите. Продължава да се говори за действия, които ми напомнят от преди 20 години, каза Борисов. Пази Боже, да се случи подобно нещо пак на нашите граници. Действията на Турция, конфликтът им с Гърция, не виждам как и Кипър ще го решат за икономическата зона, тъй като находищата са големи. Тлеещият конфликт, който по никакъв начин не е разрешен в Украйна - това са все неща в нашия регион", подчерта Борисов
"ПГ на "БСП за България" предложи Народното събрание да излезе с обща позиция по случая "Скрипал". Това заяви в декларация от парламентарната трибуна председателят на групата Корнелия Нинова и предложи да се свика председателският съвет на парламента, за да се обсъди текстът на такава позиция. "Случаят "Скрипал" предизвика безпрецедентна дипломатическа криза в света, в нея са включени вече над 25 държави от различни континенти, отзовават се дипломати, разменят се остри нападки, къса се диалогът, напрежението расте всеки ден", каза Нинова. "Изключително опасна ситуация и труден момент за Европа, но и за всеки политик, който трябва да взима решения", коментира тя. Признавайки правомощията на изпълнителната власт, смятаме, че в парламентарна република тук, в българския парламент, също трябва да вземем отношение, решение, с което да не оставаме българското правителство само в този сложен момент и всички институции да се обединим", каза Нинова.
"Предлагаме обща позиция - декларация на българското Народно събрание, основана на четири тези: искаме мир, а не война; искаме да знаем истината и да се спазва принципът за невиновност до доказване на противното; дотогава няма да експулсираме руски дипломати и няма да отзоваваме наши; като председател на ЕС сме готови да поемем лидерство и посредничество в диалога Европа-Русия", заяви Нинова.
Тя каза, че досега никой не е дал доказателства за нечия вина и никой никъде не трябва да бъде съден по вероятности. Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов от своя страна обвини БСП в антиевропейска политика и обяви, че президентът Румен Радев защитава чужди, не национални интереси. "За пореден път, отбеляза той, слушаме едно, а действията са съвсем различни. Според заявеното днес от левицата излиза, че трябва да се спазва международното право, но в същото време те не са казали, че една държава го е нарушила - Русия спрямо Крим", каза Цветанов.
Цветанов припомни и за непристойно, по думите му, поведение на български народен представител след скорошните избори в Русия, който си е позволил обидни квалификации към САЩ и държави от ЕС (Таско Ерменков, бел.ред.) Вторият човек в ГЕРБ подчерта също, че въпреки трудните политически решения през годините в различните Народни събрания, те са били водени от желанието страната ни да е част от евроатлантическата общност.
В крайна сметка в парламента не се стигна до гласуване на декларация.
"Ройтерс" разпространи интервю с вицепремиера Томислав Дончев, в което той е цитиран да казва, че "старите връзки на България с Русия влияят на решението за дипломатите във връзка със случая "Скрипал".
България, която има силно про-руско лоби в правителството си, има нужда от повече време, за да реши дали да последва своите съюзници от ЕС и НАТО в гоненето на руски дипломати", заявява Дончев пред "Ройтерс".
По-късно МС разпространи опровержение от името на вицепремиера: във връзка с публикациите, които отразяват интервю на заместник министър-председателя Томислав Дончев за агенция Ройтерс, заявяваме, че той не е правил изказвания и оценки относно ориентацията на правителството по отношение на която и да е от страните в случая "Скрипал". Посланията за обвързаност на правителството с други държави са интерпретация на медията и не следва да бъдат обвързани с официалната позиция на кабинета, изказана след днешното заседание на Съвета за сигурност към Министерския съвет. С цел прозрачност и точност предоставяме точен цитат на изказването, достъпен и на звуков запис, съобщи правителственият пресцентър:
"Просто казано, предвид факта, че правителството ни е коалиционно, в него присъстват различни партии, не съм убеден, че едно подобно решение може да бъде взето толкова лесно и толкова бързо. Политическата ситуацията в България е такава, че подобни решения трябва да се вземат с консенсус. И аз не говоря само за Правителството, аз говоря и за други институции - Народно събрание, включително и Президента. От това, което разбирам към момента, за зло или добро, такъв консенсус няма. Консенсус се изгражда с разговори. Това е утвърдената политическа технология. България има особени исторически отношения с Русия, това е безспорен факт. Само че историята понякога е добър, понякога е лош учител в политиката. България е член на ЕС и член на НАТО и не веднъж е доказала, че тя е лоялен член на двете организации, че членството не е нито фиктивно, нито номинално. И за разлика от други държави често се е налагало да вземаме трудни решения, утвърждавайки и доказвайки, че сме добри членове."
Миналия петък в Брюксел след заседанието на Европейския съвет Борисов заяви, че българското правителство трудно ще вземе решение за експулсиране на руски дипломати, тъй като е коалиционно и партньорите на ГЕРБ от Патриотичния фронт няма да се съгласят с такова решение. Затова Борисов заяви, че България се нуждае от повече доказателства за вероятността Русия да е отровила Скрипал и дъщеря му с химическото оръжие "Новичок".
|
|