:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,700,883
Активни 270
Страници 11,813
За един ден 1,302,066

Типичният длъжник е млад, образован и с постоянна работа

Софиянци и варненци управляват най-добре разходите си, а най-много са некоректните платци в Русе, Бургас и Стара Загора
Млад мъж, под 30-годишна възраст, добре образован и наскоро започнал първата си постоянна работа. Това е профилът на средностатистическия длъжник през последните две години, показват наблюденията на компаниите за събиране на дългове. В първите години след кризата профилът на типичния длъжник бе по-различен - мъж на около 45 години.



"Обикновено сега най-често се сблъскваме с хора, които отскоро са започнали да печелят сами и трудно си правят сметка дали приходите им покриват разходите. Непогасените им заеми основно са за покупка на технически джаджи, но сумите не са много големи - между 1500 и 2500 лв.", обясни Райна Миткова, председател на Асоциацията на колекторските агенции в България.

Проучване на бранша за задълженията на домакинствата и на бизнеса през 2017 г. показва още, че най-много некоректни платци има в Бургас, Стара Загора и Русе. А софиянци, пловдивчани и варненци най-добре контролират личните си бюджети. "Банките трябва да внимават с кредитите и да отчитат спецификата на икономическо развитие на отделните градове, където стандартът на живот се отличава от София и Пловдив", коментира Миткова.

Като цяло дълговото бреме на домакинствата е станало по-поносимо и по-лесно за обслужване - паралелно с увеличаването на заетостта и доходите в страната, показва проучването. През 2016 г. средната стойност на лошите заеми на домакинствата у нас е била 912 лв., през 2017 г. тя вече е 775 лв. Сумата е с 40% по-ниска от обявената от НСИ средна заплата в страната в края на миналата година - 1095 лв.

Българинът все по-често задлъжнява към компаниите за бързи кредити и по-малко към банките. Една трета от всички суми, които са били прехвърлени на колекторските фирми за събиране, са именно бързи заеми. А година по-рано тези вземания са били само 19.7% от портфейла на "събирачите". Растат като дял и борчовете по автомобилния лизинг - през 2017 г. той е 5% от сумата, която попада в събирачите на дългове, а година преди това е бил под един процент. В същото време банковите заеми намаляват и вече формират 42% от портфейла на колекторските фирми, докато преди година са били 49%. Намаляват и неразплатените сметки към телекомите - за разговори, интернет, телевизия.

"Хората ползват бързи кредити и лизинг, за да покрият конкретна нужда, но все по-често се случва тези заеми да са за луксозни и недобре обмислени разходи. Това е причината за по-честото забавяне при обслужването им в сравнение с банковите продукти", коментира Александър Грихилис, управител на "Фронтекс интернешънъл".

Колекторските компании отчитат и намаление на общата сума необслужван дълг, който са изкупили от банки, фирми за бързи кредити и търговски дружества, въпреки увеличението на броя на длъжниците. През миналата година те са изкупили 2.6 млн. задължения за общо 772 млн. лв., докато година по-рано броят им е бил 1.8 млн., а сумата 900 млн. лв. "Стрес тестовете на финансовата система през 2016 г. принудиха кредиторите да изчистят масирано лошите си кредити. Очакванията тази тенденция да продължи през 2017 г. не се оправдаха, но през 2018 г. размерът на продадените дългове може да достигне 1 милиард лева", посочи Райна Миткова.



РИСКОВ БИЗНЕС

Подобряват се показателите и за задлъжнялостта на бизнеса. Двойно е паднала сумата, която през миналата година колекторските фирми са събирали от фирмите спрямо 2016 г. - от 146 млн. лв. на 71 млн. лв. Освен това средният период за забавяне на плащанията по фактури е намалял от 28 на 23 дни. Най-видимо се подобрява платежоспособността на предприятията от производството и туризма, но все още проблемни остават фирмите от търговията и строителството, отчетоха от колекторския бранш.

11
5430
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
29 Март 2018 19:59
Мхмммм,
Тези дни коментирахме инициативата на Мая за физически фалит,
за едни 600 000(шестстотин хиляди) длъжника.
29 Март 2018 20:08
Профайльрите да идат да се упражняват в помощ на полицаите, вместо да се занимават с разни глупости.
29 Март 2018 23:55
Това, че се подобряват финансовите параметри, инономическия ръст, намаляването на безработицата и събораемоста на данъците в България не е вярно. И външните анализатори които твърдят това са лъжци. ГЕРБ и са виновни и Бойко.
30 Март 2018 00:53
Къде съм го виждал...

The average mass attacker in America is not an ISIS terrorist or a child with an AR-15. He is male, middle-aged, and aggressively self-centered. He has a history of mental illness and is fuelled by a personal vendetta.


https://www.rt.com/usa/422734-secret-service-shows-mass-killer/

30 Март 2018 07:49
Млад мъж, под 30-годишна възраст, добре образован и наскоро започнал първата си постоянна работа. Това е профилът на средностатистическия длъжник

Тва се дължи единствено на обстоятелството, че
трудно си правят сметката

за кое по-напред да “харчат“ изключително високите си месечни заплати от 250-300 ойро в провинциалната лодка, като не броим столичното куче.
30 Март 2018 08:18
Да не би да се опитват да ни пробутат това като нормално състояние на нещата? Млад образован работещ да се натиска да си окачи заем като воденичен камък на шията!Не е възможно да са толкова глупави.По скоро изнагляха.По ред причини които всички тук знаем.
30 Март 2018 09:48
най-много некоректни платци има в Бургас, Стара Загора и Русе. А софиянци, пловдивчани и варненци най-добре контролират личните си бюджети

Да няма някаква връзка с характеристиката "образован"? Като оставим София за да няма изкривяване, средното заплащане в Стара Загора е малко над Варна, а в Бургас и Пловдив са почти еднакви. Не е лошо да се направи изследване по региони, за да се види къде са най-непочтените длъжници и къде все пак има някакви обективни причини за лоши дългове. Същото и за образоваността, но там нещата са малко по-ясни. "Инженерство" от ЮЗУ и "филология" от Бургас са челници във висшето образование. Странното е, че в по-малките градове, с по-запазен морал и образование, андрешковщината с невръщане на заеми като че ли не е в такива размери.
30 Март 2018 10:28
андрешковщината с невръщане на заеми като че ли не е в такива размери.

А в какви размери е андрешковщината с невръщане на заеми сред почтените и в никакъв случай андрешковски бизнесмени - преди да ги отстрелят?
31 Март 2018 10:14
Странното е, че в по-малките градове, с по-запазен морал и образование, андрешковщината с невръщане на заеми като че ли не е в такива размери.

Урока за Андрешко май си го пропуснал в прогимназията и ти е оставил незапълнена дупка в образованието ти. Има го в нета. Вземи го прочети.
Там изобщо не става въпрос за заеми.
31 Март 2018 10:17
А иначе като иде реч за заеми си имаме класика:

...На пътят играе хоро. Мариолка вкъщи пред огледалото се белисва. Майка й не може да й се нарадва.

Майка й. Тъй, мама, тъй. Мацни си и носецът, че не знам как ми се види - май червеничък.

Мариолка. Носецът ми е мене дип добър, ами я погледни - туй рокля за пред хората ли е? От толкова рокли уж тая е само от модата, пък и ней нито й е цветът, нито кроежът! Сякаш че съм...

Майка й. Добре, майка, добре - да излезе тейко ти из хапуса, ще го накарам да ти купи друга, още по-хубава.

Мариолка. Ами кой е затворил татя, та го не пуща толкова време?

Майка й. Онова магаре - дето земахме платът за роклята ти.

Дали може да познаете от кой е?
Точно тези му неща изхвърлиха от учебниците по литература в гимназията, а са толкова актуални.
31 Март 2018 11:10
Точно тези му неща изхвърлиха от учебниците по литература в гимназията, а са толкова актуални.

Както се вижда ги помните, а и даже поизрязвате частот Ботевите текстове за да звучи както е сгодно, а не както е. И наистина е актуално, може и Добри Войников да се цитира по темата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД