Различни скандали и провинения доведоха Шведската академия до небивала криза, пише световната преса. Разбра се например, че някакъв "представител на културата" е издавал предварително имената на лауреатите, известява шведски вестник. Въпросният очевидно е имал тесни връзки с академията, присъждаща призовете, защото е успял да разгласява бъдещите лауреати в продължение на цели 20 години, съобщава в. "Дагенс нюхетер". Чевръстият информатор е успял да изнесе предварително имената на Вислава Шимборска (1996), Елфриде Йелинек (2004), Харолд Пинтър (2005), Жан-Мари Гюстав Льо Клезио (2008), Патрик Модиано (2014), Светлана Алексиевич (2015) и Боб Дилън (2016).
Огромен е скандалът тъкмо с писателите. Лауреати са станали досега 114 автори (през някои години наградата не е давана, а през други е поделяна между двама). Кризата сега е заради това, че в края на миналата седмица трима членове на Академията подадоха оставка наведнъж: писателят Клас Остергрен, литературоведът Кьел Еспмарк и историкът Петер Енглунд. Освен тях и Сара Стридсбърг също заяви, че може би ще напусне Шведската академия. Ако това се случи, то според анализатори Академията може да се самоликвидира.
Работата е там, че остават само 12 академици от 18-те. А всички се избират пожизнено и оставката нищо не променя. Напусналите не могат да бъдат заменени с други, преди да починат. Пък по устав трябва мнозинство от 12 гласа. Което означава, че няма да има кворум.
Тази възможност е много реална. Набира скорост скандалът около известния шведски фотограф и режисьор Жан-Клод Арно. Почти двайсет жени го обвиняват в сексуални попълзновения. Журналистическо разследване показа, че някои проекти на Арно са финансирани от нобеловия фонд. За което е нужно разрешение от Шведската академия, а един от членовете й е съпругата на Арно - поетесата драматург Катарина Фронстенсон. Тя и мъжът й са собственици на културен център също така, който е получавал дотации от Академията - тоест на практика Катарина е плащала на самата себе си.
Очаква се скоро секретарят на Академията Сара Даниус да се срещне с краля на Швеция, който се явява "върховен опекун" на Академията. Вероятно той ще й заяви, че така не може да продължава повече.
Шведската академия отдавна е обект на критики. Едни я упрекват, че се води по "политкоректни" мотиви, когато избира лауреати, а други, че предпочита пишещите на английски. Трети пък недоумяват защо въпреки завещанието на Нобел тя дава награди и на неписатели като Боб Дилън или Дарио Фо. Само че сегашният скандал изглежда по-голям от всякога.
|
|