След поредната тежка катастрофа на магистрала „Тракия“, при която загинаха шестима, а тежко ранени бяха 21 души, сред които и едно дете, управляващите отново обещаха спешни законодателни промени, с които да се спре войната по пътищата. Около 11:20 часа в петък автобус на „Юнион Ивкони“, изпълняващ редовен курс по линията Бурга-София, се преобърна в канавка до Вакарел. По първоначални данни най-вероятната причина за тежката катастрофа е удар между автобуса и лек автомобил.
Една от мерките ще е всички автобуси задължително да бъдат оборудвани с предпазни колани, а пътниците да бъдат задължени да ги използват, съобщи транспортният министър Ивайло Московски на брифинг след катастрофата. "Към момента не е задължително да се използват колани, но новите превозни средства са оборудвани с колани, които очевидно не се използват", каза Московски.
Автобусът е съвсем нов и има колани, но не е ясно колко от пътниците са се съобразили с инструктажа при потеглянето, каза за „Дарик“ Ивайло Константинов, един от собствениците на компанията „Юнион Ивкони”.
И в сегашния Закон за движение по пътищата е записано, че всички пътници трябва да използват системите за обезопасяване, с които са снабдени обществените превозни средства. Предвижда се още пътниците да бъдат информирани за задължението да слагат колани от шофьора, чрез аудио-визуални средства или чрез табели. Не е известно дали досега са правени проверки за колани в автобусите.
Всъщност задължителното оборудване на автобусите с колани е мярка, която трябваше да бъде приета след предишната катастрофа с автобус – край ловешкото село Микре през ноември миналата година, при която загинаха десет души. Тогава премиерът Бойко Борисов свика спешно заседание, на което бяха съгласувани промените за по-голяма безопасност по пътищата. Другата мярка бе всички автобуси да имат видеорегистратори, които да записват в реално време пътната обстановка около съответното возило. Шест месеца по-късно нищо от това не е факт.
На 23 април ще бъдат публикувани за обществено обсъждане три нови закона, които ще заменят сегашния Закон за движение по пътищата, обеща вчера министър Московски.
Първоначалната проверка на документите на шофьора на автобуса Веселин Георгиев показала, че те са изрядни. „Има валидна карта за квалификация до 2019 г., валидно удостоверение за психологическа годност до 2020 г. и валидна дигитална карта“, каза министър Московски. Нарушения в документацията на автобуса също не са установени досега. Проверява се,дали е имало предпътен преглед на автобуса, медицински преглед на водачите и дали са се спазвали графиците.
Пътната инфраструктура не е причина за катастрофа, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Анализът на участъка е показал, че асфалтовото покритие, маркировката и мантинелите са в добро състояние.
Докато спасителните екипи транспортираха пострадалите, на отсрещното платно станаха няколко по-леки пътни инцидента без ранени.
Катастрофите блокираха движението по магистрала "Тракия" и в двете посоки през целия ден в петък. Това доведе до образуване на километрични задръствания.
Преобърналият се автобус е изпълнявал редовен курс по линията Бургас към София. От Бургас до Сливен кара един шофьор. В Сливен го заменя негов колега, който преди това е почивал три дни, каза управителят на фирмата Георги Атанасов. Той изключи версията за преумора на водача.
По първоначална информация на 27-ия километър автобусът е засечен от лек автомобил с плевенска регистрация, управляван от жена. При изпреварване реното удря странично автобуса, при което шофьорът на рейса губи контрол над превозното средство. Автобусът излиза от пътя и се преобръща в крайпътната канавка. Част от хората са затиснати при обръщането на рейса, а други са изхвърчали при удара.
"Имало е съприкосновение непосредствено преди автобуса да напусне пътното платно и да влезе в канавката. Данните са, че автомобилът е влязъл в съприкосновение странично с автобуса и оттам са последвали следващите движения на автобуса към канавката, но това трябва да се потвърди с автотехническите експертизи", каза главният секретар на МВР Младен Маринов.
Вътрешният министър Валентин Радев също каза, че по първоначални данни причината за инцидента е "съприкосновение между автобуса и реното". Радев обясни, че и двата автомобила са се движили със съобразена скорост около 90 – 95 км/час, но това предстои да се установи с точност след експертизите. Вътрешният министър дойде на мястото на инцидента около 16 часа, след като прекъсна развеждането на холандски депутат по граничната бразда по нареждане на премиера Бойко Борисов, съобщи МВР.
Взетите проби на място за алкохол от двамата шофьори са отрицателни, казаха от МВР.
Министърът на здравеопазване Кирил Ананиев съобщи, че жертвите на пътния инцидент са 6 - пет жени и един мъж. Други 21 пострадали са настанени в лечебни заведения в София с различни наранявания. Сред пострадалите има и едно дете.
Сигналът в Спешна помощ е бил получен в 11:20 часа и първата линейка е тръгнала към мястото на инцидента на първата минута, каза Георги Гелев, директорът на Спешната помощ. Общо 14 линейки са били изпратени на местопроизшествието.
МВР осигури трасета към болниците в София за превозване на пострадалите.
Най-много – 10 пострадали, са приети в бившата окръжна болница "Света Анна". От тях четирима са с политравма, като двама са най-тежко пострадали. На двама от ранените се правят операции по спешност.
В "Пирогов" са докарани четирима пострадали – дете на 13 години, две жени и един мъж. Детето е в задоволително общо състояние и предстои да му бъде направен дренаж на бял дроб, каза проф. Асен Балтов, директор на "Пирогов".
В Спешното отделение на болница "Софиямед" са закарани шофьорът на автобуса и жена. Те са без опасност за живота. Водачът на автобуса е с контузия на гръден кош. В болницата е приета и пострадала жена, която е била в кола зад автобуса. Получила е натъртвания в резултат на удар с друга кола, но е в стабилно състояние, казаха от лечебното заведение.
Във Военномедицинска академия са приети три жени, пострадали при пътния инцидент. Те са в стабилно състояние, без опасност за живота.
Четирима пострадали без опасност за живота са постъпили в спешното приемно отделение на болница "Токуда". Те са с фрактури на краката и им предстоят операции в Клиниката по ортопедия и травматология.
В ИСУЛ са транспортирани трима пострадали, като от тях в болницата е останало само 19-годишно момиче с комоцио. Другите две жени са освободени след оказаната им медицинска помощ.
Заради трагедията в събота е обявен ден на национален траур.