Американският президент Доналд Тръмп заяви вчера в "Туитър", че никога не е казвал публично кога ще предприеме военен удар срещу Сирия заради предполагаемото използване на химическо оръжие от режима в Дамаск, предадоха агенциите. "Не съм казвал кога ще се състои нападение срещу Сирия. Това може да стане скоро, а може изобщо да не бъде скоро", написа Тръмп само няколко часа след като в същата социална мрежа предупреди Русия "да се подготви" за ракетни атаки срещу нейния съюзник Сирия. Четири дни след като обяви, че обмисля военни удари срещу режима на Башар Асад, той не е предприел никакви конкретни мерки и стратегията му остава неясна, коментират повечето медии. Говорителят на Белия дом Сара Сандърс съобщи, че Тръмп все още "разглежда всички варианти за намеса на САЩ", и потвърди, че Вашингтон смята Русия и Сирия за отговорни за смъртоносното нападение в град Дума. "Все още не е взето окончателно решение", подчерта тя. Сандърс допълни, че докато обмислят отговора си, САЩ продължават да поддържат редовни контакти с Израел, Саудитска Арабия, Франция, Великобритания и други страни. Според информация на Си Ен Ен Тръмп все още не се е договорил със съюзниците си по въпроса за Сирия и затова военен удар може да бъде нанесен едва в края на седмицата.
Германия няма да вземе участие във възможна военна акция срещу Сирия, заяви вчера германската канцлерка Ангела Меркел, цитирана от в. "Зюддойче цайтунг". Тя обаче поясни, че правителството на ФРГ ще направи всичко, за да "сигнализира за неприемането на използването на химическо оръжие". "Има много потвърждения на това, че сирийският режим е използвал такова оръжие", каза Меркел. Към Берлин не е отправяно запитване дали Германия би участвала в действия със сила срещу Дамаск, заяви външният министър Хайко Маас, който е на визита в Дъблин.
Източници на американската телевизия допълват, че президентът на САЩ води активни консултации по темата с президента на Франция Еманюел Макрон и британския премиер Тереза Мей. Тя свика вчера извънредно правителствено заседание, на което да бъде обсъдена ролята на страна в ситуацията. Според местните медии е много вероятно заседанието да доведе до включване на Лондон във евентуални военни действия в Сирия. Според проучване на общественото мнение, публикувано във в. "Таймс", едва 22% от населението поддържа участието на страната във военна операция против Дамаск.
РЕШЕНИЕ
Непълнолетните бежанци, които влизат в Европейския съюз сами, могат да кандидатстват, за да бъдат събрани със семействата си, дори и да достигнат законовата възраст за пълнолетие преди края на процеса, реши Съдът на ЕС. В пика на европейската мигрантска криза през 2015 г. 96 465 непридружени деца са кандидатствали за убежище. От тогава броят им е намалял. Съдът на ЕС взе решение по случай в Холандия, в който властите са отхвърлили молбата на пристигнало като непълнолетно момиче от Еритрея семейството й да получи разрешение за временно пребиваване. Тъй като документите й не са били предадени от бежанска организация, преди да навърши 18 години, молбата била отхвърлена, защото тя вече не била смятана за "непридружена непълнолетна".