Работническо-мениджърските дружества са в основата на краха на военнопромишления комплекс и на редица други отрасли от икономиката. Военните заводи бяха купени основно от мениджърски фирми, които нямат финансов ресурс, нямат ноу-хау, за да осъществяват бизнесплановете си. Тези изводи направили служителите на Агенцията за следприватизационен контрол след анализ на сделките с РМД.
Основната част от тези сделки са сключени от 1996 до 2001 г. "55% от исканията за промяна на договорите са от РМД", обясни Аксиния Славчева, изпълнителен директор на агенцията.
От всички сключени над 6500 сделки от началото на приватизацията до днес 31,7%, или 1082 бр., са с купувач РМД. 57,7% от мажоритарните пакети акции са купени от такива фирми. Едва 33,7% от всички плащания по този вид сделки са в пари, а останалата част е в непарични платежни средства - компенсаторни бонове, компенсационни бонове, ЗУНК и др.
По 429 сделки още не са приключили плащанията. При 177 от сделките има системно бавене на дължимите вноски. 133 от РМД-тата купувачи са платили само първата вноска.
В момента са заведени 160 искови молби за 42 млн. лв., които РМД-та дължат на държавата. При 79 от сделките има задължения в особено големи размери. Начислени са неустойки за 44,5 млн. лв.
Установени е, че по 14 сделки е плащано с фалшиви компенсаторки за над 2 млн. лв.
Правят се постъпки за разваляне на 10 сделки с РМД сред които за продажбата на "Искра-Електро"-Попово, "Птиком"-Монтана, "Зорница"-Разград и др. Дружествата са източени и не е ясно какво ще ги прави държавата, коментира Славчева.
Има сделки, по които липсват финансови досиета, съобщи шефката на финансовата дирекция Ефросима Делчева. Липсвали каквито и да било доказателства, че цената е платена.
Най-проблемни са сделките с РМД-та в промишлеността, селското стопанство и транспорта. Най-успешни са в леката промишленост и туризма.
|
|