По думите на министъра решението е взето след консултации с представители на Европейския съюз и е продиктувано от желанието на София "да не налива масло в огъня". Нашата цел не е да допринасяме за антагонизма в региона", каза Паси. Той обясни, че визитата не цели да реши близкоизточния конфликт. На този етап нашите амбиции са значително по-скромни - да продължим развитието на двустранните отношения както с Израел, така и с Палестинската автономия, каза министърът.
Паси замина късно в понеделник на близкоизточна обиколка, която започна с Израел. Израелското правителство взе решение преди десет дни да бойкотира всички чуждестранни представители, които се срещат с палестинския лидер. Според АФП решението нямало да се отнася за пет официални визити, предвидени за следващите седмици и включващи срещи с Ясер Арафат: на външните министри на Франция, Нова Зеландия, България, Унгария и Дания. В понеделник френският външен министър Доминик дьо Вилпен се срещна с Арафат, след което му бе отказана среща с Ариел Шарон.
"Тук обстановката е много летлива", каза по телефона за "Сега" от Израел пресдиректорката на Паси Виктория Меламед. Тя обясни, че програмата на министъра се движи по план. Той се срещна с председателя на Кнесета Руевен Ривлин. "Знаем много добре кои са ни приятели, България ни е голям приятел", казал Ривлин на Паси, разказа Виктория Меламед. Ривлин оценил високо решението на Паси да не се среща с Арафат.
Говорителят на външното министерство Любомир Тодоров заяви по повод посещението на Паси, че той е заминал с отворена програма за срещи както с израелски, така и с палестински представители. Той обясни също, че всички ключови въпроси на външната политика са предмет на съгласуване между Паси и премиера Симеон Сакскобургготски.
Според Тодоров стокообменът между двете страни трябва да се увеличи и да се преодолее имиджът, създаден от двама бизнесмени - Гад Зееви и Ицхак Царфати. Министър Соломон Паси планирал да се срещне с представители на българските работници, наети от компанията на Царфати, за да се запознае с проблемите им.
ПРЕДПОЛОЖЕНИЕ
Вестник "Аарец" направи предположение, че "Паси се е отказал от идеята си да се срещне с Арафат явно под американски натиск". "В същото време обаче е ясно, че ЕС, упражняващ натиск от другата страна, е недоволен от България, която е потенциален кандидат за членство през 2007 г. Всичко това създава проблеми на израелското външно министерство, което от 2 месеца е подело кампания за укрепване на връзките с източноевропейските страни преди присъединяването им към ЕС, така че Израел да има по-силни позиции в съюза, когато бъдат приети новите страни. От това дали Соломон Паси ще посети, или не Рамала, ще се разбере какъв е актуалният резултат от задкулисното премерване на силите между ЕС и САЩ", се казва в същата публикация.