:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,752,421
Активни 532
Страници 8,888
За един ден 1,302,066
Остри критики срещу проекта за Конституция на Европа

Големите в ЕС обвинени, че заграбват властта

Ограничава се ролята на малките държави
ГУМЕН ПЕЧАТ
Големите държави в Евросъюза бяха обвинени вчера, че чрез проекта за Конституция на Европа се стремят да заграбят властта в организацията за сметка на по-широките европейски интереси, предаде вчера в анализ от Брюксел кореспондентът на Ройтерс Гарет Джоунс. Първите реакции на огласения в понеделник проект са критични. Документът трябва да е готов за срещата на лидерите на ЕС в Гърция на 20-21 юни.

"Проектът е неприемлив за малките държави", каза Елмар Брок, председател на Комисията по външна политика в Европарламента и участник в 105-членния Конвент, подготвящ конституцията. "Нима наистина искаме да установим директорат в Европа, където шестте големи държави да решават всичко? Ако е така, това ще е краят на Европейския съюз", заяви на пресконференция германският християндемократ.

Спорът е за постоянното председателство на Европейския съвет - върховния орган, съставен от лидерите на страните-членки. Досега председателството бе ротационно по азбучен ред, като големите страни бяха поставени наравно с малките. "Голямата шесторка" - Германия, Великобритания, Франция, Италия, Испания и Полша - подкрепя реформата, за която настоява председателят на Евроконвента Валери Жискар д'Естен, бивш френски президент.

Проектът ограничава освен това броя на членовете на Комисията на ЕС - изпълнителния орган, който изразява наднационалните интереси. Малките държави настояват всяка да има свой представител в него.

Комисията също е недоволна. Тя предложи да представлява целия ЕС в международните финансови институции, където сега всяка държава говори от свое име, но президиумът на Конвента игнорира искането й. Няма шансове да мине и идеята за определяне на общата външна политика чрез квалифицирано мнозинство. Държавите ще запазят правото си на вето, както настояваха Великобритания, Франция и Швеция.
416
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД