На речните легла, разположени извън територии в регулация, отново им се търси отговорник. В момента поддръжката им е поверена на областните управители. Заради липса на пари обаче реална работа не се върши. Два пъти в годината областните управители сформират комисия за обследване на водните обекти, констатира се къде какво има да се чисти - и толкова. Така "превенцията" на деретата извън селищата остава само на книга.
За да се търси решение на проблема, миналата седмица е имало среща между областните управители и началника на премиерския кабинет Румяна Бъчварова, научи в. "Сега". На нея областните управители са се оплакали, че не могат да изпълняват функциите си. Решено е да се сформира работна група, която да изясни кой точно трябва да поеме този тип речни легла, както и дали следва да се променят законите за водите и за обществените поръчки.
Едната от обсъжданите възможности е речните корита да бъдат прехвърлени на готвеното ново дружество, което ще поеме язовирите. Създаването му бе анонсирано преди няколко седмици от министъра на икономиката Емил Караниколов. Друг вариант е да бъдат поверени на "Напоителни системи" или друга сегашна държавна фирма. Възможно е за речните корита да продължат да отговарят областните управители, стига да им бъде осигурено финансиране.
Задълженията на губернаторите сега са да организират и плащат изчистването на наноси, както и да създават технически проекти за осигуряване на речна проводимост, което също струва доста пари. Всички тези функции им бяха вменени с промяна на закона за водите през 2015 г. Бюджет обаче не бе осигурен. "Вторичен разпоредител на средства сме. Нямаме опция дори безвъзмездно да възложим на някого да изсече растителността, нито да изнесе дървения материал. А в същото време отговорността е при нас", обясни ситуацията варненският областен управител Стоян Пасев.
Леглата извън зони в регулация всъщност са най-тежки за поддръжка, защото по тях не е пипано нищо в последните тридесетина години. "Колеги са изследвали и казват, че ако примерно светлият отвор на водата трябва да е 4 метра, той е 2 метра. Останалото е наноси и дървета. Представяте ли си за какво иде реч? Всичко опира до липса на пари. В момента в междуведомствената комисия за бедствия са вкарани искания за 65 млн. лв., а са нужни още много средства", каза Пасев. Областният управител на Враца Малина Николова пък заяви, че кандидатстването пред междуведомствената комисия е единственият сегашен механизъм за финансиране на дейността по поддръжката. Нейни колеги, пожелали анонимност, обаче се оплакаха, че този механизъм работи само до размера на наличните държавни средства, тоест пари за по-сериозна работа няма.
Преди 2015 г. речните легла в зони извън регулация бяха в правомощията на Басейновите дирекции. На практика сега се търси нов адресат на горещия картоф. За леглата в урегулираните територии отговарят кметовете на населените места.
ПРОБЛЕМИ
През 2015 г. законът за водите създаде проблеми и на общините. На тях им бяха вменени доста отговорности по поддръжка на язовирите, придружени с тежки санкции при неизпълнение. Подобно на областните управители и кметовете не получиха бюджет. Безпаричието стана причина редица общини да източват водоеми. След последните наводнения бе решено язовирите, за които общините не могат да се грижат, да бъдат прехвърлени към ново държавно предприятие, което още не е заработило.
|
|