Лора Крумова, НТВ: Къде са остатъците от мавзолея?
Драгомир Драганов: Това е един наистина много смислен въпрос: защо ние не си запазихме парченца? Значи ние правилно разрушихме мавзолея! Според политическата теория при един преход към демокрация... трябва да се махнат всичките символи на предишния режим!
ЛК: Нима трябва след всяка следваща власт да рушим историята?... Добре, ако разрушим демокрацията, кое трябва да срутим в България? Коя сграда трябва да срутим?
ДД: Ами, така, както върви, май парламента, защото той по принцип е олицетворение на демокрацията, пък така като гледам какво олицетворение имаме, съвсем си плаче за... даже можем да оставим тази хубавата, малката сграда, да гръмнем голямата, бившия Партиен дом, с един куршум - два заека.
ЛК: Но наистина... къде отидоха тези остатъци от мавзолея?
ДД: Значи аз, ако се върнем по-назад, къде отиде петолъчката, тя беше много скъпа, тази, която свалиха от Партийния дом, и някъде изчезна - тя, доколкото знам, беше рубинена, със златни...
ЛК: В някои държави се правят музеи с тези...
ДД: Музей на тоталитарното изкуство е много добре да се направи. И това е образователно. Аз ще ви кажа, че примерно в Италия, която имаше може би най-силната антифашистка съпротива, реална, не като нашата - с 5 хиляди партизани, а с една огромна армия, - не махнаха нито един паметник на Мусолини. Разбирате ли, казаха: нека да си седи, за да знаят хората и да помнят!
ЛК: Защото рушенето на историята като че ли действително прави паметта ни по-къса - не е ли така?
ДД: Ами ето, виждате какво ви казват хората - не знам, не мога да кажа. Защо - защото ние гледаме да зачертаем наистина парчета от историята! Вместо да ги изложим на показ и нека всеки да каже своето мнение, пък ние, даскалите, така, да се опитаме да обобщим или да обясним какво точно е станало, защото...
ЛК: 54 процента празнуват 9 септември. Какъв сигнал е това?
ДД: Сигнал, че все пак те трезво оценяват, тези 54 процента, трезво оценяват, че онази система им е дала някаква възможност за развитие, което е било по-добро според тях, отколкото ако я нямаше. Тоест кой каквото и да разказва - че е било демагогия, че е било за сметка на свободи и така... но безплатното образование си беше безплатно образование, нямаше ги тези призиви на Орешарски - пестете... за доктори и за даскали, нали, медицинското обслужване все пак, вие сте малка, но мен са ме преследвали лекарите в училище, за да мина на профилактичен преглед, а сега...
Така че вероятно хората оценяват това. Защото аз пак казвам: много е хубаво, че тръгнахме към демокрацията, но ние тръгнахме като болшевики - върху развалините на старото да градим новото. Не се прави така! Оставя се доброто от старото и се добавя още по-доброто от новото - това е разумният преход!
|
|