:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,428,698
Активни 265
Страници 1,830
За един ден 1,302,066

Граждани пребориха в съда дяловото разпределение на парното

.
Гражданите спечелиха рунд срещу диктатурата, наречена "топлинно счетоводство". С решение от 13 април състав на Върховния административен съд (ВАС) е обявил за незаконна формулата за дялово разпределение, по която се изчисляват сметките на абонатите за парно и топла вода в блокове и кооперации. На практика сега фактурите отразяват не точното потребление на всеки апартамент, а дела му в общата консумация на сградата. Така при дяловото разпределение е възможно семейство да пести и да ползва по-малко парно от предния отоплителен сезон, но въпреки това да плати повече, защото съседите му цяла зима са се топлили на маx.

Делото във ВАС бе заведено от битов клиент на топлофикация, а после бяха присъединени жалбите на още четирима абонати. Тричленният съдебен състав сега посочва в решението си, че методиката за дялово разпределение на топлинна енергия в сгради с етажна собственост е приета с нарушения и съдържа неясноти, а освен това не постига целта на Закона за енергетиката абонатите да получават фактури за действително потребената енергия. Отделен проблем е, че се нарушава и Директивата на ЕС за енергийната ефективност. Евродирективата задължава държавите членки да въведат прозрачни правила за определяне на разходите за парно и топла вода в сградите, така че да има точно отчитане на индивидуалното потребление и всеки абонат да може да регулира потреблението и сметките си, посочва в мотивите си съдебният състав.

Решението на тричленката не е окончателно. То може да бъде обжалвано пред 5-членен състав на ВАС в 14-дневен срок.

4
1801
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
17 Април 2018 20:29
Битката между юридическите закони и законите на термодинамиката продължава с променлив успех.
18 Април 2018 08:40
Така при дяловото разпределение е възможно семейство да пести и да ползва по-малко парно от предния отоплителен сезон, но въпреки това да плати повече, защото съседите му цяла зима са се топлили на маx.


Нови върхове в българската журналистика.
18 Април 2018 09:24
Наистина ли такова било европейското законодателство? Пък аз съм чувала, че в някои държави електромерите се засичали на 3 или 6 месеца, което е същото- пак се работи с прогнозна консумация. Друг е въпросът какво количество енергия се разпределя- дали потребената, както твърдят топлофикаторите, или цялото произведено количество, със загубите и непотребното, както подозират потребителите.
18 Април 2018 09:55
Една малка част от шедьоврите написани в Решение на ВАС № 4777 София, 13.04.2018
Методиката в оспорената й част не е издържана от физична, математическа и правна гледни точки

формулата не отчита кои са работещите отоплителни тела и къде те са разположени, т.е не се взема предвид принципа на действие на двутръбната система, а именно, че тя работи през отоплителното тяло

формулата не отчита също така неспазването на задълженията на доставчика

в противоречие с европейските директиви в методиката се използват не реални, а средни величини

във формулата при изчисляване на действително инсталирана мощност на сградите участва мощността на всички инсталирани отоплителни тела, а не само тези, които са ползвани през отоплителния сезон

Изводът, който според настоящия съдебен състав следва от отговора на вещото лице е, че спирането и регулирането на притока на топлинната енергия към радиаторите чрез вентилите им, влияе на количеството топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация в сграда етажна – собственост. При този извод и предвид определението на „Действително инсталирана мощност на отоплителната инсталация“, дадено в §1, т.2а от ДР на Наредбата за топлоснабдяването, следва, че действително инсталираната мощност на отоплителните тела в сградата за отчетен период, отчетена с параметъра Qдим във формулата, в някои случаи може и да не съвпадне с реалната мощност на отоплителните тела в сградата за отчетен период, тъй като не отчита спирането на подаването на топлинна енергия към радиаторите чрез вентилите им.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД