:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,428,915
Активни 278
Страници 2,047
За един ден 1,302,066

Срокът за сделката за ЧЕЗ се оказа тайна

"Инерком" отрече да е участвала в исканото от чешката компания поскъпване на тока
СНИМКА: ИЛИЯНА КИРИЛОВА
Екипът на "Инерком" се настанява преди вчерашното си участие в комисията за ЧЕЗ. На снимката: шефката на "Инерком" Милена Стоева разговаря с един от адвокатите по сделката.
Кога точно ще приключи сделката за българските активи на ЧЕЗ, няма да стане ясно, докато продажбата не стане факт. Срокът е търговска тайна. Това стана ясно от обясненията на ръководството на "Инерком". Вчера представители на компанията бяха изслушани от временната парламентарна комисия за ЧЕЗ.

"Срокът по сделката е едно от условията за търговска тайна. Поради това не може да се даде конкретен отговор, без да се наруши договорът", обясни един от адвокатите на кандидат-купувача "Инерком" - Георги Спасов. Преди месец обаче от ЧЕЗ Груп обявиха пред Нова тв, че Гинка Върбакова има девет месеца, за да изплати цялата сума по продажбата на българските активи на компанията. От "Инерком" коментираха, че разговорите с банките за финансирането на сделката напредват, а чешката страна била убедена в платежоспособността на кандидат-купувача.

В отговор на въпрос, свързан с първоначалната идея на държавата да се включи в сделката, изпълнителният директор на "Инерком" Милена Стоева коментира, че е "абсолютно нетипично" политически партии да се месят в подобни сделки. "При предишни идентични случаи нямаше специална комисия, която да проучва търговски взаимоотношения между частни компании", добави тя. Стоева коментира и искането за драстично по-високи цени на тока, поискани от ЧЕЗ от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). "Знаете, че нито едно дружество в България не може да вдига цената на електрическата енергия еднолично. Цената на тока се определя от КЕВР, който е независим орган. Да не забравяме, че "Инерком" все още не е собственик на дружествата и не може да има отношение към подаденото пред регулатора заявление", увери Милена Стоева. По думите й новите цени ще бъдат "наследени" и компанията ще работи по тях в следващите три години. Тя поясни, че разходите по сделката за покупката на ЧЕЗ не влияят върху цената на тока, защото не са сред елементите, по които се изчислява тя.

В отговор на въпросите на двата синдиката - КНСБ и КТ "Подкрепа", свързани със социалните параметри на сделката, от "Инерком" заявиха, че няма социално напрежение. "Притеснения за запазването на работните места, доходите и социалните придобивки на хората няма", се казва в специално изпратено до временната комисия писмо. В момента в дружествата на ЧЕЗ в България работят 3275 служители.



ИНТЕРЕС

От ЧЕЗ отново са потвърдили, че от 2013 г. насам, в периода на управление на всяко правителство, представители на ЧЕЗ Груп многократно са предлагали на различни представители на България да участват в евентуалната покупка на дружеството. "Република България обаче не изрази положителен интерес към сделката", казват от чешката компания в отговор на въпрос, зададен от депутатите от комисията. Председателят й - Жельо Бойчев добави, че е получен и отговор от премиера Бойко Борисов, в който се казва, че не са водени разговори за обратно изкупуване на ЕРП-то.
1317
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД