Подготвяното от МРРБ ново планово деление очаквано се оказа хапка, трудна за преглъщане в Бургас. Местната общественост се надигна, тъй като не ще Варна за "столица" на общия им район. Няколко пъти през последния месец различни представители на държавата даваха сигнали, че вариантът с четири планови области, при който двата морски града се обединяват, е най-вероятен. По-миналата седмица БСП-Бургас остро повдигна въпроса, а през миналата бургаските депутати "на пожар" привикаха в парламента регионалния министър Николай Нанков. На срещата присъства и кметът Димитър Николов, а инициатор бе съпартийката му от ГЕРБ Ивелина Василева.
Малко по-късно медии цитираха Нанков да заявява, че общ черноморски район няма да има, а Бургас остава център на югоизток. Това би означавало да се стигне или до обединяване на Северозападна с Югозападна България, или на Северозапада с Централна България, като Русе преминава към Варна (съобразно другите варианти на МРРБ). В официалното съобщение на министерството за срещата обаче липсва каквато и да е категоричност в Нанков. В него той обяснява, че делението ще се приеме след широко обсъждане, определяне на центрове не било на дневен ред, в момента областните управи председателствали на 6 месеца съответния район и това щяло да се запази. Депутати от БСП казаха, че на самата среща министърът бил уклончив.
Напрежение има и в Търговище, тъй като във варианта с единен Черноморски район градът не е с Варна, както сега, а е пришит към Видин, Русе и Силистра в дунавска планова единица. Страсти се вихрят и в Русе. Местни депутати вече негодуваха пред Нанков, че не техният град, а Велико Търново може да е център на Дунавския район. Със сигурност жителите на Русе ще бъдат против и варианта, при който преминават към Варна.
Пари
Макар делението да се прави поради статистически съображения, без да засяга административните области, то е важно, защото окрупнените райони ще са от значение за европейското финансиране през новия програмен период. За целта ще бъде структурирана администрация, възможно е да са местни. "Под внимание ще се взима и потенциалът на регионите - изградените транспортни връзки и коридори, възможностите за икономическо развитие на база съществуващите природни дадености и потенциал, обвързаност между областите и др." - така зам.-министър Деница Николова разясни наскоро значението на регионите за финансирането след 2020 г. Според нея до края на октомври България трябва да прати апликация за новото райониране.
|
|