Водената от САЩ международна коалиция обяви край на големите бойни операции срещу "Ислямска държава"(ИД) в Ирак, като деактивира командния щаб на сухопътния си отдел. "Характерът на коалиционната подкрепа за иракските сили за сигурност ще еволюира от поддръжка и съдействие за бойни операции към обучение и развитие на самодостатъчни иракски способности в сигурността", се казва в съобщение на коалицията. Командният щаб на сухопътния компонент на обединените сили на коалицията беше деактивиран преди дни с церемония в Багдад, сигнализирайки края на големите бойни операции срещу ИД в Ирак и признавайки променения състав и отговорности на коалицията, гласи официалното съобщение. В същото време обаче стана ясно, че иракските проправителствени сили преследват в района Туз Хурмат в северната част на провинция Салах ед Дин, неизвестна допреди терористична групировка, наричана "Райят ел Бейда" ("Притежатели на бели знамена"), съобщи ТАСС, позовавайки се на местни медии. Терористите нееднократно са нападали в местността позициите на шиитските формирования "Ал Хашд аш Шааби", които воюват на страната на иракската армия. Това принуждава Багдад да изпрати в северната част на страната нови подкрепления. Според иркските медии терористичната групировка "Райят ел Бейда" съществува от 20 години, като доскоро нейните членове са били част от други по-мощни групировки като "Ансар ал Ислям" (Поддръжници на Исляма), командвана от Мулла Крекар, който бе арестуван от иракската армия и е обвинен в тероризъм. Според някои съобщения групировката в момента се ръководи от Аси ал Кавали, кюрдски пешмерга и доброволец от Кюрдската демократическа партия, която управлява Иракски Кюрдистан. Той и неговата групировка твърдят, че целта им е "да освободят кюрдските земи, окупирани от иранските шиитски милиции". "Това са екстремисти, които досега бяха потискани и не им се позволяваше да действат открито", заяви кметът на Тез Курмат - Наджат Хусейн. Той обясни още, че това са били спящи клетки на терористи, които сега са били събудени, за да продължи тероризмът в северната част на Ирак. Те са кюрдски бойци, към които сега се присъединяват джихадисти от разбитите банди на "Ислямска държава". Те се възползват от това, че иракската армия се оттегли от тези райони през 2014 г.
Групировката се появила само един месец, след като иракските части с подкрепата на предимно шиитските отряди прогониха кюрдските бойци от оспорваните територии на богатия на петрол Киркук и ги изтласкаха зад границата на определените с конституцията кюрдски територии. Ал Кавали има профил в социалните мрежи, в които често качва свои снимки в традиционни кюрдски дрехи и с автомат АК-47. На други фотографии той е седнал до купчина оръжие. Според в. "Багдад пост" той е от окръг Ал Джамхурия и произхожда от много бедно семейство, като за да изкарва прехраната си, е бил принуден да превозва за пари вода от близката река за хората в Туз, като използвал водоноска, закачена за трактор. Станал известен, когато оглавил кюрдски въоръжени отряди и ги повел срещу редовната иракска армия. "Познаваме го, защото воюваше срещу местните войски и атакуваше казармата им в Туркмен, палеше къщите на шиити в района", разказва Янкъз Тузлу, жител на Туркмен. Предполага се, че терористите може би са проникнали в Ирак от Сирия. Според местните медии
бойците са добре подготвени и имат боен опит
Числеността на "Райят ел Бейда" се оценява на около 500 души, като повечето от тях са кюрди, но има и бивши арабски наемници, които допреди са се сражавали на страната на ИД. На белия флаг на организацията е изобразена лъвска глава. Командващият на иракската бригада за бързо реагиране ген. Тамер ал Хусейни заяви, че в редиците на тази организация няма членове на кюрдската въоръжена милиция пешмерга, която е базирана в съседен Ербил. Генералът обаче потвърди, че противникът е добре въоръжен и използва при нападение тежки оръдия и миномети. Според него новата групировка представлява реална заплаха за петролните обекти край Киркук.
Междувременно остатъците от ИД също са активизираха, най-вече на границата между Сирия и Ирак, където все още контролират редица райони. Това се случва независимо от гръмките заявления на редица велики сили като САЩ и Русия, че джихадистите са окончателно разбити и победени. Терористичната групировка дори разполага с капитал от около 3 милиарда евро, като част от тези пари са вложени в законен бизнес чрез подставени лица. Това съобщи френската радиостанция "Юръп 1" в навечерието на организираната от френското правителство конференция по проблемите на борбата с финансирането на тероризма. Парите са натрупани в течение на три години от таксите, събирани от окупираните територии и от незаконната търговия с петрол в Северен Ирак и Сирия, сочат данните на службите за сигурност, които цитира радиото. По-конкретно в контролираните от терористите райони са се произвеждали до 40% от цялата зърнена продукция на Ирак и около 80% от памука в Сирия. Терористите също така са конфискували незаконно собствеността на своите противници, включително християни, шиити и езиди. В. "Монд" съобщи, че за тези три години част от средствата чрез подставени лица са инвестирани в абсолютно легален бизнес, като например различни видове компании и дори рибни ферми в Ирак. Терористите също така са създали мрежа от парични преводи чрез посредници в Турция и други страни от Близкия изток.
Всичко това позволява на
джихадистите да активизират своята партизанска война
През последния месец те проведоха редица нападения край Киркук, отвличат чиновници и членове на избирателни комисии в Ирак. Голям брой експерти предупреждаваха, че обявената победа над ИД е нереална, тъй като те все още имат голям брой "спящи клетки" и бойци, които и по-малко на брой отпреди, са все още мотивирани да воюват. При атентат в Киркук в края на април терористите причиниха смъртта на 24 души. Целта на атаката беше член на тюркменската партия, която ще се явява на предстоящите избори на 12 май. След атаката мнозина политици изразиха притеснението си да участват на изборите. "Ислямска държава" извършва постоянно нападения из Ирак, противно на изказванията на иракския премиер Хайдар ал Абади, че джихадистите са унищожени. Според иракски военни източници за последните пет месеца са загинали над 200 войници, без да се броят полицейските жертви. Групировката започна отново с отвличанията на политически представители и шефове на местни полицейски пунктове, всявайки страх сред обикновените хора, както се случваше преди. Иракските сили дори извършиха масирани въздушни удари по границата със Сирия, тъй като излезе информация, че ИД прекарва от там десетки бойци. Все още не се знае какво е станало с няколко хиляди бойци, които се изтеглиха от Мосул и Рака - според информацията на експерти и разузнавателни служби, част от тях са се смесили с местното население, други са се оттеглили и прегрупирали в останалите територии на ИД, а трети са опитали да се върнат в родните си държави.
Друга част от силите на групировката са съсредоточени в Южна Сирия около град Тасил и в провинция Дараа. Те превзеха тези територии, след като изтласкаха други бунтовнически части от там. В средата на април, обаче, след тригодишно забавяне силите на Башар Асад решиха да атакуват "Ислямска държава" в южните предградия на столицата Дамаск. Преди това джихадистите превзеха през 2015 г. палестинския бежански лагер Ярмук, областите Ал Хаджар ал Асуад и Тадамон от умерените сирийски гурпировки, а по време на правителствената офанзива в Източна Гута ИД успя да завземе и квартала Кадам. В момента силите на Асад атакуват добре подсигурените позиции на терористите, използвайки всякакъв тип оръжия, включително нови въздушни удари. Палестинското население на Ярмук, което е попаднало в капана на сраженията, няколко пъти вече изпраща апели да се позволи извозването на ранени, но засега без успех.
"Ислямска държава" контролира територии и в Източна Сирия
След като м.г. тяхната т. нар. "столица" Рака бе превзета от подкрепяните от САЩ кюрдски и арабски отряди от Сирийските демократични сили (СДС), инерцията на кюрдските и американските сили се забави, а след военната операция на Турция срещу кюрдите в Африн направо спря. По този начин ИД запази контрола си върху селища около река Ефрат и по протежение на сирийско-иракската граница. От средата на април джихадистите извършват ежедневни нападения в Албу Камал, Маядин и Дейр ез Зор.
В същото време "Ислямска държава" продължава да разширява влиянието си в Афганистан. Само за последните две седмици тя проведе редица кървави атентати в столицата Кабул, при което загинаха над 100 души, между които десетки журналисти и деца. Това показа за пореден път колко трудно е за централното правителство в Афганистан да се справи с джихадистите, плюс сраженията с настъпващите по няколко фронта талибани. ИД се възползва много добре от проблемите в Афганистан и дори успя да привлече неколкостотин бойци на талибаните на своя страна. Така, в провинция Нангархар и в Северен Афганистан "Ислямска държава" вече разполага с минимум две бази, в които лидерството на групировката се чувства удобно до степен, че да планира атаки извън Близкия изток, предупреждават непрекъснато почти всички експерти. Но западните държави отново си затварят очите, както беше преди изненадващата за тях успешна офанзива на "Ислямска държава" през 2014 г., за което платиха с живота си хиляди в Ирак и Сирия.
|
|