С постановление в сряда правителството определи антикорупционната комисия (КПКОНПИ) за правоприемник на държавните структури за борба с корупцията, съобщи пресслужбата му.
Към нея минават активите, пасивите, архивът, информационните ресурси, правата и задълженията на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, съответното звено от Сметната палата и антикорупционната дирекция в ДАНС.
Едва сега кабинетът уреди трудовите и служебните правоотношения на служителите по новия Закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Освен това на комисията бяха отпуснати допълнителни 14 млн. лв. от централния бюджет чрез преструктуриране на разходите на ведомствата, чиито звена се вливат в КПКОНПИ.
Въпреки че досега не беше окомплектована, комисията извърши 3 зрелищни ареста - на кмета на Септември, на двама бивши кметове в Перник и на кмета на столичния район "Младост". Това според юристи е нарушение на закона, защото, преди да е станала легитимна, КПКОНПИ можеше само да довършва стари дела.
Членовете й бяха избрани едва преди десетина дни и не бяха встъпили в длъжност по време на показните акции, няма устройствен правилник, не са изпълнени още законови изисквания. Затова според адвокати показните акции могат да бъдат обявени за незаконни от съда, ако се заведе дело. Адвокати смятат и че служителите на антикорупционната комисия изобщо нямат право да ходят по акции и арести.
|
|