Бързи политически решения за проблемите на хората с увреждания, но в неясно бъдеще време обещаха на среща с техни представители в парламента вчера управляващи и опозиция. "Обещаха до десетина дни да се обади някой", коментира Капка Панайотова от Центъра за независим живот, която участва в разговорите. По-късно зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че очаква през следващите десетина дни парламентарните групи да се включат в обсъждане по темата със свои експерти, за да се подготвят законови промени. Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък се обяви за изцяло нов модел на системата за защита на хората с увреждания, без обаче да обясни как си го представя.
Разговорът между политиците и гражданите се проведе паралелно с пленарното заседание на Народното събрание, на което беше обсъдено и отхвърлено искането на БСП за оставка на неговия зам.-председател Емил Христов. Името му беше замесено в скандал преди две седмици, когато охраната на парламента отказа достъп до сградата на майки на деца с увреждания, които искаха да поставят пред политическите сили своите проблеми.
Капка Панайотова изреди четири искания, по които хората с увреждания очакват законодателни предложения. Първо - отпадане на ТЕЛК и преминаване към разширена епикриза от определени здравни заведения, в които лекарите да казват какъв е крайният дефицит на човека. Второ - изработване на механизъм за предоставяне на подкрепа за хората с увреждания, които съобразно възрастта, статуса и желанията си искат да работят, да се развиват и да учат и за тази цел се нуждаят от технически средства и лична помощ, а когато не могат да работят - от издръжка поради увреждане. Цялата дейност да се извади от Агенцията за социално подпомагане и да се съсредоточи в нова институция, е друго искане на хората с увреждания. Те настояват още публичната среда - институции, пътища, транспорт и т.н. - да стане достъпна за инвалидните колички.
"Политиците сами си го направиха това. Не знам по каква причина", коментира Панайотова развихрилия се скандал между партиите. По думите й гражданите не са искали извинение от Емил Христов, който също присъствал на вчерашната среща, нито оставката му. "Темата е политическа, а не партийна, защото става въпрос за политики по уврежданията и ако не се политизират, тези проблеми никога няма да бъдат решени", обобщи Панайотова.
Обсъждането на искането за оставка в пленарната зала обаче очаквано прерасна точно в типично междупартийно надговаряне. От БСП обвиниха Христов, че на 18 април не допуснал майките да изкажат проблемите си, а ги държал "повече от час като наказани пред сградата на парламента, след което като Пилат Понтийски си изми ръцете с началника на охраната". Това уронва престижа на институцията и подкопава доверието на гражданите в нея, обявиха социалистите.
Съпартийците на Христов от ГЕРБ определиха твърденията им като "лъжливи интерпретации и изкривяване на информацията", целящи изкуствено да предизвикат скандал, с който да дискредитират управлението. Самият обвиняем излезе с хронология почти минута по минута на случая, а накрая обяви, че социалистите умишлено са скрили от него, че охраната не допуснала граждани в сградата на НС. "Злоупотребихте, ама много злоупотребихте с тези хора", обърна се Христов към червените депутати.
Подкрепиха го партньорите на ГЕРБ "Обединени патриоти". "Излагаме се. Народното събрание не е махленски сбор. Гражданите не са ни пратили тук, за да сваляме този и онзи, а да приемаме закони, които са от тяхна полза", декларира Станислав Станилов от "Атака".
От ДПС отказаха да участват в гласуването. Хората на Ахмед Доган порицаха поведението на Христов, но предупредиха, че скандалът е поредният опит за отвличане на вниманието от тежките проблеми на гражданите.
"Водим един абсолютно ненужен дебат. Няма да позволим подобна агресия, подобни опити за разделение и подобни опити за омраза, която се опитвате да всеете от БСП", сложи точка на дискусията Цветан Цветанов.
При последвалото гласуване единствено 71 соцдепутати подкрепиха искането за оставка. 118 народни представители от мнозинството бяха против, а въздържали се нямаше.
|
|