:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,593,178
Активни 176
Страници 23,814
За един ден 1,302,066

Духовен зомби апокалипсис

"Нелюбов" на Андрей Звягинцев регистрира разпада на едно семейство и едно общество
снимка: арт фест
Малкият Альоша е нежелан в дома, където се е настанила нелюбовта.
След монументалния "Левиатан", в който представяше Русия като един чудовищен труп, ненапълно вмирисал се само защото е разположен на студено, Андрей Звягинцев се връща към по-камерния разказ от "Завръщане", "Елена" и "Изгнание". Несъмнено най-яркото име в съвременната руска кинематография, режисьорът е едновременно горд експорт (три от пет негови филма са национални кандидатури за "Оскар", като два печелят номинации; ползва и държавно финансиране) и враг на държавата, православието и истаблишмънта - поради темите и идеите, които разработва.

"Нелюбов" е неговият пети филм - филм, който може да ви накара да си прережете вените. Най-важното, което може да се каже за разказвача (тук е съсценарист заедно с Олег Негин) и режисьора Звягинцев, е "безмилостен". Андрей Звягинцев влиза в кинематографичната морга, за да направи дисекция на погубеното семейство и общество. В "Нелюбов" липсва катарзис - емоционалната смърт е отдавна регистрирана и документирана. Вместо истинско, облагородяващо страдание, има само постапокалиптична пустота, в която бродят духовни зомбита, кухи черупки, маскирани като обикновени хора.

За разлика от "Левиатан", където героите бяха прости сибирски мужици, оядени провинциални феодали, действието на "Нелюбов" се развива в Москва. Героите са млади, красиви, здрави, интелигентни. Средна класа в най-доволния, еснафски смисъл на тази дума. Женя и Борис са в процес на развод, навярно твърде закъснял. Любовта отдавна си е отишла, днес те бързат да продават апартамента си, за да се освободят от всичките й тежести и да се впуснат в своите нови животи: Женя - с богатия си, по-възрастен любовник, Борис - с младата си, глупава и бременна приятелка. Бедата е, че ги свързва не само брачното свидетелство и семейният дом - двамата имат дете. 12-годишният Альоша е ангелски рус, умислен, самотник дори в училище и в квартала. У дома е подложен на грубости и обиди, трепери зад стената на стаята си, докато вбесените от принудителното съжителство родители споменават думата "интернат". Видно е, че не е желан, не е нужен на никого от двамата. Накрая решава да избяга. Издирването се проточва.

Нелюбовта не е диагноза само на този дом. Откъслечни гласове и картини от радиото, телевизора, полицейското управление, улицата, къщата в Подмосковието, където е израснала Женя, показват как тя е просмукала цялото руско общество. Звягинцев не пропуска отново да отпери два шамара и на лицемерното православие, макар мизансценът да е изцяло светски (шефът на Борис е силно религиозен и разводите са забранени на подчинените му). За пореден път недружелюбните северни ширини са в услуга на авторовата концепция - няма слънце, няма зеленина, няма надежда - навъсени и меланхолични крайградски пейзажи, скреж, мизерни голи клони, олющени панелки. Не само този брак се разпада, безлюбовието разкапва всичко.

"Нелюбов" смазва по начин, различен от този в "Левиатан": не на макро, а на микрониво. По-тесен фокус, чист и ясен наратив, за миг - пародийни елементи в образа на тъщата (спомен за "Елена"). Актьорите не са известни, но са чудесни - Мариана Спивак, Алексей Розин, Матвей Новиков и др.

В разполагането на историите и изразните си средства на екрана, Андрей Звягинцев действа като режисьор от друга епоха. За "Нелюбов" той сочи като вдъхновение Бергман и неговия "Сцени от един семеен живот". Очевидно е наследството на сънародника му и съименник Тарковски; други влияния в работата му са Бресон, Антониони. Звягинцев е анахронизъм в руското и световното кино, блестящ такъв. Концептуалната простота и метафизичната одухотвореност на неговите кадри противоречат на почти всичко, което виждаме в киносалона днес.
14
2209
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
03 Май 2018 20:07

Бях сигурен, че ще спечели чуждоезичния Оскар.
Джакпотът на руския трагизъм, всичко най- и накуп - пълен душевен разпад, много зли православни скотове, и студ, и мраз, и плач без надежда - как да не се възхитиш и да не го наградиш!

Обаче чилийската джендър драма го изцака с латинска коварност, joder!

"Нелюбов" е неговият пети филм - филм, който може да ви накара да си прережете вените.

Сигурен съм в това.
След като имах неблагоразумието да си причиня "Левиатан" и "Завръщане", не виждам никаква смислена причина, която да ме накара да преживея дори и минута повече от Звягинцев, пък ако ще духът на самия Тарковски лично да му е редил кадрите.

Кураж на осмелилите се!
03 Май 2018 20:41
Никакъв шанс, дори да го пуснат в 20 часа по бТВ ...
03 Май 2018 21:29
Нищо особено...
И никакъв смислен край...(ама, то сигурно поради безсмислената руска действителност).
04 Май 2018 11:06
И форумните русофилистици няма да го гледат - не отразява правдиво действителността в най-демократичната и хуманна страна. Вероятно е НПО-шка диверсия.
Кой остана само - аз, братчеда и ... бате Бойко.
04 Май 2018 11:28
Големият Лебовски

Кой остана само - аз, братчеда и ... бате Бойко.

Благородно завиждам за арт-стоицизма, ала за бате ти сериозно се съмнявам, че ще се присъедини - сигурно ще прати баш беквокала да се жертва по ръкавелна линия.

Впрочем, боксофисът ще е показатален за броя на лицата с акутна форма на хипермазохистицирана монополярна русомахия.
04 Май 2018 14:22
Опазил ни Бог от това, боксофисът да определя качествата на някой филм. Щото преди няколко седмици на първо място беше изключителен шедьовър като "Черната пантера", а сега това ще бъде "Отмъстителите".
Интересно дали ако филмът беше за отчуждението и бездуховността в американското общество щеше да има толкова коментари или само се обаждаме, когато касае русията.

04 Май 2018 15:35
Филм, който не се препоръчва на руските форумни балалайки, може вярно да си прережат вените завалиите.
04 Май 2018 16:19
аиг

Опазил ни Бог от това, боксофисът да определя качествата на някой филм.

Някой да е правил подобно твърдение?

Интересно дали ако филмът беше за отчуждението и бездуховността в американското общество щеше да има толкова коментари или само се обаждаме, когато касае русията.

Някои може и да се обаждате само когато касае русията, други честичко си пишем тук, в тази рубрика, независимо от националния контекст.

AzUrAL

Филм, който не се препоръчва на руските форумни балалайки, може вярно да си прережат вените завалиите.

А на кого би го препоръчал?

Апропо, това за рязането на вените са думи на авторката на рецензията, която надали би се зарадвала от квалификацията руска форумна балалайка - завалийка.
04 Май 2018 16:22
Кураж на осмелилите се!


Много добра реклама! Ще гледам!
04 Май 2018 16:34
А на кого би го препоръчал?
На истински киномани. Наистина. Само като си спомня воя за "Левиатан", тук във форума и ми призлява. А, ако искаш друг жанр препоръчвам "Синът на Сталин" смазваща сатира! В Русия - забранен, все едно наистина си вярват, че 2018 при наличието на нет(има големи руски торенттракери използвам ги понякога и аз), може да забраниш да гледаш нещо, е вярно няма да е на кино, както успях да направя аз на Киноманията.
04 Май 2018 16:49
Хубавите филми обикновено са точно обратно на клишетата и на обобщаването. След като италианците не са ревнали, че филмите за мафията почернят страната им, след като американците не се обиждат от хилядите филми за американските гета, така и не виждам защо....българските киномани се сърдят на филм за някаква депресираща история в....РУСИЯ.


ПС: Сигурен съм, че никой руснак със самочувствие и класа не се чувства обиден нито от Левиатан, нито от този филм...Нито има нужда да защитава страната си, или пък да бойкотира филма. Виж, българите в този форум....

ППС: Левиатан беше страхотен филм. Дреме ми на каскета дали руското общество изглежда добре в него. Просто страхотен филм. Ако някой се "информира" за едно общество от игрални филми, то тогава има сериозен проблем. Ако пък тръгне да защитава едно чуждо общество, защото то е представено в лоша светлина в игрален филм, то тогава говорим за сериозно заболяване.

04 Май 2018 18:14

Понеже дискусията тръгна в очакваната крива посока, уточнявам за последно и приключвам с участието си под тази статия:

Моят проблем с филмите на Звягинцев не е, че са някакви депресиращи истории в конкретна държава - заради държавата, а че са твърде, твърде депресиращи истории сами по себе си, в които депресирането на всички - герои, творци, зрители, доминира над всичко, понякога дори и над проследяемостта на сюжетната линия.

Това, че веледепресирането се развива именно в Русия, а не в Португалия, несъмнено носи на международното възприятие на филмите някои злободневни бонуси и би било нелепо това да се отрича.
За сравнение и допълнително уточнение - изобщо не гледам ширпотребата на съвременното руско кино нито в жизнерадостните, нито в епично-историческите му измерения, именно заради пропагандните му нотки.

Но ако Звягинцев беше Звягенберг и разказваше по същия начин депресиращи истории за Германия, Канада или Буркина Фасо, щях да реагирам по същия начин.
Подобно е отношението ми и към някои от нашумелите образци на съвременното румънско кино, както и към някои други европейски и американски филми.

Забележете - не твърдя, че филмите са лоши сами по себе си като кинематография, а че са напълно излишно натоварващи като сюжет и внушения.
Минаха отдавна годините, когато киното ме впечатляваше или дори привличаше с интензитета на самоцелната си и всеобхващаща веледепресивност.

Приятно гледане и приятен дълъг уикенд въобще.
04 Май 2018 21:27
Да се определи Левиатан като монументален е меко казано смело до безумие

Режисьорът обяснява източника на идеята за филма, започнала с действителна история от Колорадо, където собственикът на имот - Марвин Джон Химейър водил битка с циментов завод, отказвайки да продаде земята и работилницата си. В започналата война Марвин първо се барикадирал, а след обиколка за правата си на всички инстанции тръгнал с многотонен булдозер срещу завода и разрушил всичко по пътя си. Полицията била безпомощна да го спре въпреки стрелбата - жертви няма освен самият собственик.


Мили мои - даже не сте го гледали. В него депресира само факта че 90% от показаното е ежедневие и у нас . Дори в лъскавата София. Където обаче министерството на истината е казало, че всички вече сме вече щастлифти. Много лоша реклама на не напълно бездарен филм и режисьор.
05 Май 2018 09:17
Човекът явно е решил, че е нацелил нишата и ще копае там до дупка. Не бих гледал този изтъп и за пари, както и не дочетох ревюто на Анита, всъщност, но този момент в сюжета издрънча на много кухо : 12 -годишен малчуган, нежелан от родителите си (очевидно той е сериозна спънка в развитието на актуалните им връзки), които трудно се гледат и тази неприязън се е пренесла върху него (?!) Аз ли съм прекалено всеотдаен родител или нивата на постсъветското либидо са твърде високи за възприятията ми, но това звучи супер неубедително.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД