Парламентът, включително и управляващото мнозинство, изненадващо застанаха вчера зад поправките в Закона за защита от домашното насилие, които внесе БСП. Промените бяха одобрени на първо четене с гласовете на 118 депутати, като само двама се въздържаха. Интересното е, че подкрепата на парламента идва на фона на декларирана съпротива срещу законопроекта от страна на правосъдното, финансовото и социалното министерство.
БСП предлага в закона да се запише, че във всяка област в страната трябва да има най-малко един кризисен център за лица, пострадали от домашно насилие. Където няма такива центрове, те ще трябва да бъдат изградени от правителството в рамките на два месеца от обнародването на промените. Социалистите искат за тази цел държавата да задели 2 млн. лв. В мотивите към законопроекта се посочва, че по този начин биха се изпълнили част от мерките, заложени в Истанбулската конвенция, чието ратифициране от страна на България бе замразено.
От правосъдното министерство отхвърлят предложенията на БСП като "бланкетни". Във ведомството на Цецка Цачева смятат, че правилният подход към проблема "е не изменение на отделни закони, а синхронизиран пакет от законодателни изменения в множество закони, идентифицирани от експертите". Съпротивата на финансовото министерство пък дойде заради това, че поправките на БСП ще изискват изменение на държавния бюджет, както и на актуализираната бюджетна прогноза за периода 2018 - 2020 г. А в социалното ведомство считат, че общините не могат да бъдат задължавани да разкриват социални услуги, ако не са в съответствие с потребностите на местната общност.
Не стана ясно дали ГЕРБ и "Обединени патриоти" няма да искат промени между първо и второ четене. Вероятно обаче такива ще има, за да се съобразят със становищата на министерствата.
|
|