Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отхвърли идеята на Министерството на туризма за въвеждане на минимални цени за нощувка в хотели, мотели и хижи. Хрумването на министър Николина Ангелкова веднага предизвика остри критики, а сега към тях се присъединява и антимонополният регулатор. Стойността на нощувките зависи от множество фактори и няма как да се изчисляват прагови стойности, а освен това подобна мярка би навредила на конкуренцията, би довела до поскъпване на хотелските услуги и до ощетяване на туристите, се посочва в становището на КЗК, публикувано на сайта й.
Неотдавна ресорната министърка обясни, че предлага минимални цени срещу "дъмпингови практики", свързани със спестяване на част от хотелските услуги или понижаване на качеството. "По този начин хотелите от по-ниска категория няма да бъдат принуждавани да предлагат цени под реалната им себестойност и ще им даде възможност да реинвестират печалбата в по-квалифициран персонал", посочиха от туристическото ведомство в свое становище. Според МТ ценовата рамка щяла да доведе до повишаване на приходите от вътрешен и международен туризъм.
КЗК обаче е категорична, че въвеждането на минимални цени няма да оправдае тези очаквания, дори напротив - ще доведе дори до поскъпване на нощувките и до отлив на туристи. От Комисията дори подчертават, че хрумването на Ангелкова и екипа й е сравнимо със създаването на национален картел под егидата на държавата. "Забранено споразумение между предприятия, при което те определят цени, се счита за едно от най-тежките нарушения на конкуренцията, а в този случай всички негативни ефекти от такъв картел биха се получили в резултат на регулаторна намеса от страна на държавата", коментира КЗК.
Комисията оценява желанието на Ангелкова да подкрепи дребните хотелиери, но подчертава, че това не бива да се случва за сметка за потребителите, които ще заплащат по-скъпо. И напомня, че "праговете" биха отнели на фирмите от бранша едно от важните средства за печелене на клиенти - ценовото състезание.
Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА), както и Асоциация на туристическите агенции (БАТА) също се обявиха против предлаганите от туристическото министерство промени. Според БАТА въвеждането на минимални цени противоречи на принципите на свободна пазарна икономика и няма да гарантира качество.
ПРЕПОРЪКА
Асоциация "Активни потребители" също не подкрепя министерския проект. От "Активни потребители" смятат, че МТ трябва да насочи усилията си към по-полезни теми - например за въвеждане на надеждна система за спиране на лошите практики на търговците да публикуват фалшиви похвални отзиви от "клиенти" в своите сайтове. Най-честите оплаквания, които асоциацията получава от потребители, са за невярна или неактуална информация, представяна от хотелиери по телефона или на сайта - като неактуални снимки, лъжливи ласкави оценки за състоянието на хотела, персонала, храната и т.н.