:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,297,486
Активни 378
Страници 5,054
За един ден 1,302,066

Черна гора ще спира бежанците с ограда по границата с Албания

Подгорица иска по този начин да затвори нов маршрут с увеличаващ се мигрантски поток
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Черна гора ще вдигне ограда по границата си с Албания, като използва за модел унгарските ограждения край браздата със Сърбия.
Властите в Черна гора разглеждат възможността за построяване на ограда по границата с Албания с цел спиране на нелегалната миграция, заяви началникът на Дирекцията за гарантиране на сигурността на държавната граница Воислав Драгович, цитиран от агенциите. През последните години Подгорица е изправена пред сериозен натиск от страна на нелегални мигранти, които се опитват да достигнат до страните от ЕС. Хиляди мигранти от Африка и Близкия изток се опитват да достигнат до Европа, използвайки новия балкански маршрут, минаващ през Гърция, Албания, Черна гора, Босна и Херцеговина и Хърватия. "При по-голяма миграционна вълна може да издигнем ограда с бодлива тел по границата с Албания", каза Драгович. Според него "албанските власти непрекъснато отказват да приемат обратно мигрантите от Черна гора, които са дошли от албанска територия, въпреки договора за реадмисия".

Трафиканти на мигранти създадоха нов коридор на Балканите, който преминава през Гърция, Албания, Черна гора, Босна и Хърватия. Босненските власти все още не могат да се справят с хиляди мигранти, които са блокирани в държавата, след като преминаха през коридора Турция-Гърция-Македония-Сърбия през 2016 г., който вече е затворен, след като Анкара се съгласи да спре потока от имигранти в замяна на помощ от ЕС и други отстъпки. Полицията в Босна дори увеличи патрулите по границите си със Сърбия и Черна гора, за да предотврати увеличаващия се приток на мигранти, които нелегално се опитват да се доберат до Западна Европа. Мигрантите наскоро се насочиха към Босна, за да избегнат по-охранявани маршрути и граници в други страни на Балканите. Стотици мигранти живеят на палатки в столицата Сараево и други големи градове. Властите в северозападния град Велика Кладуша преди дни разрушиха импровизиран мигрантски палатков лагер и преместиха десетки хора в специални центрове.

Много държави в Европа също подсилиха границите си заради бежанския поток. Унгария бе първата, която вдигна ограда по границата със Сърбия и Хърватия по време на кризата през 2015 г.

ТЕНДЕНЦИЯ

Германия очаква до 2022 г. да похарчи около 78 млрд. евро за мерките, свързани с миграцията. В тях влизат 31 млрд. евро за борба с причините, които карат хората да напуснат домовете си и да се отправят към Европа, съобщи сп."Шпигел". Изданието се позовава на документ, изготвен от Министерството на финансите в Берлин, което оценява, че федералните разходи ще са около 70 млрд. евро до 2022 г., плюс допълнителни 8 млрд. евро, които правителството се е съгласило да прехвърли към различни държави и местни общности, за да покрият разходите си до 2021 г. ФРГ работи за интегрирането на около 1.5 млн. имигранти, които влязоха в страната през 2015 и 2016 г.
1641
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД