Черна гора ще вдигне ограда по границата си с Албания, като използва за модел унгарските ограждения край браздата със Сърбия. |
Трафиканти на мигранти създадоха нов коридор на Балканите, който преминава през Гърция, Албания, Черна гора, Босна и Хърватия. Босненските власти все още не могат да се справят с хиляди мигранти, които са блокирани в държавата, след като преминаха през коридора Турция-Гърция-Македония-Сърбия през 2016 г., който вече е затворен, след като Анкара се съгласи да спре потока от имигранти в замяна на помощ от ЕС и други отстъпки. Полицията в Босна дори увеличи патрулите по границите си със Сърбия и Черна гора, за да предотврати увеличаващия се приток на мигранти, които нелегално се опитват да се доберат до Западна Европа. Мигрантите наскоро се насочиха към Босна, за да избегнат по-охранявани маршрути и граници в други страни на Балканите. Стотици мигранти живеят на палатки в столицата Сараево и други големи градове. Властите в северозападния град Велика Кладуша преди дни разрушиха импровизиран мигрантски палатков лагер и преместиха десетки хора в специални центрове.
Много държави в Европа също подсилиха границите си заради бежанския поток. Унгария бе първата, която вдигна ограда по границата със Сърбия и Хърватия по време на кризата през 2015 г.
ТЕНДЕНЦИЯ
Германия очаква до 2022 г. да похарчи около 78 млрд. евро за мерките, свързани с миграцията. В тях влизат 31 млрд. евро за борба с причините, които карат хората да напуснат домовете си и да се отправят към Европа, съобщи сп."Шпигел". Изданието се позовава на документ, изготвен от Министерството на финансите в Берлин, което оценява, че федералните разходи ще са около 70 млрд. евро до 2022 г., плюс допълнителни 8 млрд. евро, които правителството се е съгласило да прехвърли към различни държави и местни общности, за да покрият разходите си до 2021 г. ФРГ работи за интегрирането на около 1.5 млн. имигранти, които влязоха в страната през 2015 и 2016 г.