Холдингът "Руски космически системи", подразделение на могъщия "Роскосмос", представи проект на глобална спътникова комуникационна система. Системата се нарича "Ефир" и трябва да осигури интернет, обмен на данни и мобилни гласови комуникации по целия свят. Проектът стартира сега и трябва да бъде осъществен до 2025 г.
Днес няколко компании в света участват в разработването и формирането на спътникова мрежа, която ще осигури глобално интернет покритие. По-специално - американската компания SpaceX, корейската Samsung и британският консорциум OneWeb се занимават с това. Някои, като Google, работят върху мрежа от балони, които да доставят интернет на най-отдалечените точки на планетата. Засега всички те имат колеблив успех.
Руснаците са решили в рамките на "Ефир" да разположат 288 спътника на орбита с 870 километра. Това групиране ще трябва да осигури пълно покритие на земната повърхност със сателитни комуникации. В допълнение към основните цели - интернет, данни и телефония, те са си поставили още една цел - системата да позволява и управление на трафика - въздушен и наземен. Други подробности относно бъдещата система не се оповестяват.
Интересно е, че "Роскосмос" участваше в проекта OneWeb. През 2017 г. британският консорциум кандидатства за честоти в Русия, но през февруари 2018 г. Държавната радиочестотна комисия отказа исканата от OneWeb честота, понеже припокрива честотите, по които ще излъчва руската система Express-RV, създадена от компанията Cosmic Communications. "Експрес-РВ" включва четири спътника в силно елиптична орбита, които ще осигурят комуникация с Арктика, а в момента Арктика наистина е приоритет за руските власти.
|
|