Загиналите пилоти - командирът на екипажа капитан Пламен Пантилеев и вторият пилот капитан Стоян Неделчев. |
Около 20.30 часа в понеделник при изпълнение на тренировъчен полет вертолет Ми-17 от 24-та авиобаза Крумово загуби височина и падна от около 30 м. При катастрофата загинаха командирът на екипажа капитан Пламен Пантелеев и вторият пилот капитан Стоян Неделчев. Бордният техник офицерски кандидат Алексей Каменов е ранен и настанен във ВМА. "Крайно време е да се потърси отговорност от онези политици, които, преследвайки користни политически интереси, със своите решения излагат на риск живота и здравето на българските военнослужещи", призова пред журналисти държавният глава, след като отиде във ВМА да разговаря с единствения оцелял. "Длъжни сме да продължаваме да сочим проблемите и да настояваме за тяхното решаване. Многократно през годините алармирах, че ще стигнем до това положение да загиват летци. По тази причина направих и три консултативни съвета, посветени на Българската армия, за да се промени нещо", заяви още Радев.
"Министър Каракачанов е поставен в едни политически, финансови и правни рамки, от които той повече от това не може да направи. Както виждате, мнозинството прекрати модернизационните процеси в Българската армия, върна ги в нулево положение, в изходна точка. Предвидените за тези проекти стотици милиони изтекоха, вместо да отидат за ремонт на техника, въоръжение и за подготовка, те пак отидоха за саниране", заяви държавният глава. Според Радев след забавянето на проектите ще са нужни поне още две години, за да се реализират, което ще оскъпи офертите. "Това означава повече средства, вложени в стара техника, която няма съвместимост и способности и по-малко средства за подготовка", каза държавният глава. "Рискът от тези политически решения носят военните, затова казвам, че лобизмът убива", добави държавният глава. Той не се конкретизира кой точно лобизъм визира, но бъдещите проекти нямат нищо общо с хеликоптерите, а се отнасят само до изтребители, бойни бронирани машини и кораби.
"Армията от много отдавна е заложник на политиката. Заложник на празни приказки и безхаберие от 28 години. Освен рязане, съкращаване в армията, от приказки, че не ни трябват пари за ново въоръжение, модернизация и поддръжка, се стига до подобни неща." Това пък каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов, който също посети във ВМА ранения борден техник Алексей Каменов. Пред журналисти военният министър обяви, че катастрофиралият хеликоптер вчера е летял три часа, като е управляван от различни екипажи, и допреди инцидента не е имало признаци за повреда. Каракачанов прогнозира, че катастрофата е станала заради повреда в опашния винт.
Той припомни, че катастрофиралият Ми-17 е въведен в експлоатация в армията през октомври 1989 г. и в този смисъл е "най-новата сред старата техника". Каракачанов обясни, че от шест хеликоптера Ми-17 само катастрофиралият е можел да лети. Това е хеликоптерът, който носи знамето по време на парад. Той е бил ремонтиран през 2016 г.
За вкарването в строя на останалите са нужни по 5 млн. лева за всеки, твърди Каракачанов. "Имаше готовност да се ремонтира друг Ми-17, само че със сегашния Закон за обществените поръчки, който Сульо и Пульо могат да обжалват, оказа се, че някаква млада девойка, не помня дали беше от Добрич или някъде другаде, обжалва", възмути се той. Според него е наложително да се промени Законът за обществените поръчки, защото било парадокс да се прави поръчка за ремонт на техника, собственост на МО, във военноремонтно предприятие, собственост пак на МО.
"Мисля, че няма нужда да чакаме поредния инцидент, за да си даваме сметка, че този закон по този начин и ред не работи и че трябва да бъде променен", допълни той. В отговор на въпрос министърът каза, че семействата на загиналите пилоти ще получат обезщетение и пари по застраховка. "Оттук нататък Министерството на отбраната поема грижа, но каквото и да направи министерството или държавата, загубата на двамата пилоти няма как да бъде покрита с материални компенсации", каза още Каракачанов.
Миналата година на 9 юни 2017 г. при инцидент с хеликоптер "Пантер" по време на тактическото учение "Черно море-2017" загина майор Георги Атанасов, а други двама пилоти бяха ранени. И до момента не са обявени официално причините за трагедията. През 2003 г. пак имаше инцидент с хеликоптер Ми-17. Тогава при гасене на пожар в парк Пирин край Разлог загинаха 4 човека - 3-ма военни пилоти и 1 пожарникар.
Загиналите край Пловдив пилоти са имали изключително малък нальот за 2018 г. Първият е налетял от началото на годината до момента едва 17 часа, а другият - 18, съобщи командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков в авиобаза "Крумово". По изискване на натовските стандарти един пилот, независимо дали на самолет или на хеликоптер, трябва да има 160 часа нальот на година. Липсата на ресурс е причината да се лети толкова малко, съобщи генерал-майор Цанко Стойков. Същия ден и тримата военнослужещи са изпълнили по няколко летателни задачи. Капитан Пламен Пантелеев е имал 1 полет, капитан Неделчев - 3 полета за летателната смяна, а за оцелелия Алексей Каменов това е бил четвърти полет.