:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,018
Активни 274
Страници 21,428
За един ден 1,302,066

Над 5400 граждани на страни извън ЕС ще работят на Черноморието това лято

Туризмът наема кадри от Украйна, Молдова и Беларус с визи за сезонни работници
Повече от 5000 души от страни извън Европейския съюз ще бъдат наети на работа по черноморските курорти през това лято, съобщи министър Николина Ангелкова в Албена. "За миналата година наетите сезонни работници от трети страни са около 3400 души - основно от Украйна, Молдова, Беларус, както и единични бройки от Филипините и Тайланд", каза министърът.
"Тази година броят на наетите сезонни работници от страни извън Европейския съюз ще достигне 5400 според първоначалната заявка", допълни още Ангелкова.
По нейните думи все още липсват конкретни изчисления по отношение на недостига на работна ръка в бранша.
"За миналата година в сектора и свързаните с него индустрии бяха заети 369 000 души, като 27 000 са в предприятията, които се занимават с хотелиерство и ресторантьорство", посочва министърът.
До две седмици се очаква да бъдат предложени законодателни промени, с които да може да се удължава валидността на визите на сезонни работници в България. Ако бъдат приети, може да влязат в сила още през този летен сезон, съобщи преди няколко дни министърът.
Недостигът на квалифицирани кадри през активните сезони създава необходимост да се намери решение на казуса как наетите вече у нас чуждестранни служители да могат да получат това разрешение, обясни Ангелкова.
Промените трябва да са такива, че работниците да могат да изкарат целия летен сезон, без да се налага да се връщат в страните си, за да кандидатстват за нова виза, която според срока на валидност в момента, изтича в разгара на сезона.
Ангелкова е провела работна среща с Екатерина Захариева, заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на външните работи, на която е коментирано това предложение, както и възможностите за получаване на разрешение за пребиваване от сезонни работници от трети страни в туризма без наличие на виза тип "Д".
Министърът посочи още, че за да се преодолее дълготрайно проблемът, от изключителна важност е дуалното обучение и връзката между бизнес и образование. В момента се проучват възможностите за създаване на Център за квалификация и преквалификация. Поставили сме си за цел от 2019 г. година заедно с Министерство на образованието и науката да създадем този център. Подобни центрове има в Португалия и Испания.
"От 2019 г. ще има пилотен проект, който ще сключи договори с всички професионални гимназии по туризъм", добави тя.
Тя добави, че целта на министерството е да постигне устойчив ръст в сектора. "Очакваме ръст около 5% за летния сезон и близо 4 млрд. лв. приходи от международен туризъм", добави тя.
9
3259
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
15 Юни 2018 19:26
вечерно време в нашите "курорти" вече няма въздух, за останалото да не говорим.
15 Юни 2018 20:43
Ако вярваме на хвърляните от управляващите числа "на ангро", ще се окаже, че в България работещите са повече от населението, заедно с бебетата и старците. ( Данните са от публикации в "горещините" през последните месеци )
* 370 хил. туризъм
* 130 хил. международен транспорт
* 130 хил. държавна администрация
* 90 хил. учители
* 70 хил. инф. технологии
* 60 хил. МВР
* 50 хил. в аутсорсинг сектора
* 30 хил. армия
* 30 хил. лекари
Няма ли наистина "работещи" ( произвеждащи ) хора в България или както казваше баба ми: "няма вече прости аскери, всичките са офицерини"
15 Юни 2018 20:58
Окраiнкiте са много трудолюбиви, да, да знаем, ама за тези от Беларус и Молдова ще имаме реални отзиви едва догодина.
15 Юни 2018 21:01
Молдованите вече горяха без заплата. Само че социалният дъмпинг разчита на младежи искащи да си изкарат почивката докато се правят на сервитьори.
16 Юни 2018 07:38
Мутрите плащат ли на хората?
16 Юни 2018 12:47
Няма свестни заплати - няма и работници. Толкова е просто и логично. Ся ша внасяме келнери и готвачи от чужбина. Ами дайте свестни заплати и ша намерите такива и в България. Айде стига тарикатлъци. Правителството не трябва да дава работни визи на сульо и на пульо. България трябва да си защитава трудовият пазар. Само така ще принуди измекярите собственици на хотели и тем подобни да осъзнаят че заплатите трябва да се вдигат а не обратното. Аман от алчни тъпегьози. Никакви аванти не трябва да им се дават. Докато българските заплати не се изравнят с европейските. Тогава няма да има и липса на работна ръка.
16 Юни 2018 17:30
RayDavis16 Юни 2018 07:38
Мутрите плащат ли на хората?
Не стига, че хляб им даваме, остана и пари да им даваме.
17 Юни 2018 02:56
Айде.. Па догодина китайци те могат и без пари. Само за лъжица ориз на ден. От помощите от ес..да се не минат чорбаджиите. Само напалм ще ни спаси от тая мутренско измет.
17 Юни 2018 04:32
Айде.. Па догодина китайци те могат и без пари. Само за лъжица ориз на ден.

Това беше едно време. Сега за по малко от $1000 не можеш ги излъга.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД