:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 352
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Бизнесът иска яснота как се харчат екотаксите за коли

Снимка: БГНЕС
Над 250 милиона лева са събрани от екотакси за новорегистрирани автомобили от 2012 г. насам. За какво са били употребени и каква е ползата за околната среда, не е ясно, твърдят от БСК.
Българската стопанска камара (БСК) остро разкритикува проекта на екоминистерството за увеличение на част от екотаксите, които в момента се плащат от собствениците на леки автомобили. Проектът на ведомството на Нено Димов е публикуван за обществено обсъждане и в момента по него се събират предложения. Ако той бъде приет, таксата за внесените автомобили втора ръка на възраст до 5 години ще се вдигне с 30 лв. до 290 лева. За коли над 10 години ще се плащат по 310 лв. вместо досегашните 275 лв. Въвежда се и такса за камиони и автобуси.

В традиционната си рубрика "Стига вече" от БСК твърдят, че няма яснота за какво се харчат парите от събраните такси, чийто годишен размер е около 50-60 млн. лв. Липсва и информационна система, която да показва с какъв ефект се изразходват парите за управление на отпадъците.

Изчисленията на БСК показват, че само допълнителният приход от новите такси - за леки, лекотоварни автомобили, автобуси и камиони - ще бъде над 29 млн. лв. Никой обаче не би могъл да каже как те ще се изразходват за целите на по-доброто управление на отпадъците от излезлите от употреба превозни средства, твърдят от камарата.

В зависимост от продукта така наречената екотакса се внася или в държавното Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), или в организациите по оползотворяване на отпадъци. Сериозни обаче са съмненията в обществото, че съществуващата в момента система представлява капсулирана и картелна схема за източване на публични средства и облагодетелстване на определени пазарни субекти, изтъкват от БСК. До края на 2011 г. в България е имало 14 такива организации. През този период продуктовата такса за един автомобил (над 10 г.) е варирала между 30 и 50 лв. По-късно обаче "на пазара" остават ограничен кръг участници, като една от организациите е с над 80% пазарен дял. В момента само три организации имат разрешение за рециклиране на старите коли, а цената на услугата за най-масовите у нас автомобили (тези над 10 г.) при всички регистрирани организации е еднаква - 275 лв. Т.е. след 2012 г. размерът на продуктовата такса се е увеличил над 6 пъти, подчертават от организацията.



ПОЯСНЕНИЕ

Не би трябвало да се твърди и че продуктовите такси са "екотакси", тъй като нямат отношение към чистотата на атмосферния въздух, а само към отпадъците от автомобили. В България липсва такса за МПС, която да е свързана със замърсяване на въздуха. Въздействието на МПС върху атмосферния въздух е отразено в данъка за МПС, който се заплаща ежегодно на общините. Той може да бъде намален, в случай че автомобилът е снабден с каталитични устройства и съответства на определени екологични изисквания. Косвено ползвателите на МПС заплащат екотакса и чрез горивата, върху които такава е начислена, изтъкват от БСК.
11
2629
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
17 Юни 2018 19:51
През "Санирането" е сигурно, че се връщат на правилното място както казва Той, т.е. пази се екологията.
17 Юни 2018 21:33
А също и т.н. продуктови такси на всичко останало - поголовен данък за вносителите на каквото и да е, който се усвоява от едни правилни фирми срещу мъгляви задължения за утилизация..
Естествено нищо подобно не се случва, когато потърсиш обещаната и платена вече утилизация, тъй като си задължен по закон, ти искат отново пари...
Пито-платено... пари срещу нищо, закрепени от държавата..
17 Юни 2018 22:05
Че кога мутрите са казвали за какво харчат събрания от простолюдието рекет?!
18 Юни 2018 07:19
Вповечето случаи не става въпрос за никаква утилизация на излезлите от употреба МПС а за простото им разграждане на съставни части и последващата реализация на тези части на вторичният пазар.Което означава че една стара и излязла от употреба кола продължава да "живее" във стотици други все още не излезли от употреба коли.Обаче паричките се усвояват.
18 Юни 2018 07:42
Както всичко друго и рециклирането при нас на загуба.
В другите страни се борят за всяка суровина и печелят пари, а при нас само такси и загуби.
18 Юни 2018 07:42
1
18 Юни 2018 07:42
1
18 Юни 2018 08:45
Как се харчат - В общия кюп и после според благоволението Му
18 Юни 2018 10:17
нено димов е една марионетка на чалга- мафията, която управлява.
18 Юни 2018 13:27
Да му кажа на бизнеса как се харчат екотаксите за колите. Харчат се за нови коли. По точно за автомобили от марките "Бентли", "Ягуар" "Порше", "Мерцедес", "Лендроувър" и др.
18 Юни 2018 17:52
А как се харчат надбавките за здраве на цигарите?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД