29 специалности от професии, изучавани от родните гимназисти, вече са обявени за защитени. Това гласи списъкът със защитени от държавата специалности от професии, приет миналата седмица от правителството. Сред тях са ядрена енергетика, пчеларство и бубарство, каменоделство, говедовъдство, металургия на цветните метали, полиграфия и спедиция - все такива, в които бизнесът се нуждае от още кадри. Заедно с това бяха одобрени и 54 специалности, по които е налице очакван недостиг от специалисти на пазара на труда в следващите 5 г., които ще имат право на допълнително финансиране.
Защитени специалности от професии са тези, които са уникални по териториален и по съдържателен признак. Първото условие означава обучението по тях да се осъществява в не повече от 4 държавни и/или общински училища, намиращи се в различни области у нас, а второто - обучението в частта специфична професионална подготовка да се различава с поне 75% от съдържанието на обучението в тази част по другите специалности от професиите за професионално образование. За такива просветното министерство е определило специалности, сред които: производство и преработка на мляко и млечни продукти, технология на целулозата, хартията и опаковките, корабоводене, дограма и стъклопоставяне, изолации в строителството, строител на пътища и магистрали, полевъдство, трайни насаждения, пристанищна механизация, маркшайдерство и др. За защитени се предлага да бъдат обявени някои специалности от машиностроенето като лазерна и оптична техника, металообработващи машини, рециклационни технологии и др., както и такива от сферата на електротехниката и енергетиката - електрообзавеждане на кораби, на жп техника, топлотехника и др.
Паралелка по защитена специалност ще се сформира при минимум 9 ученици. Тя ще може да получава допълнително финансиране, когато броят на учениците е по-малък от 18 души.
Сред 54-те специалности, по които се очаква недостиг от специалисти в следващите 5 г., попадат пътно-строителна, подемно-транспортна и автотранспортна техника, помощник-възпитател, производство на облекло и текстил, стругарство, локомотиви и вагони, електрообзавеждане на асансьорна техника, бояджийски работи, производство на хляб и хлебни изделия, топлоенергетика и др. Тук паралелки ще могат да се сформират при поне 12 ученици и също ще се полага допълнително финансиране.
|
|