Новото популистко правителство в Рим поиска ЕС да се откаже от сегашния си подход към мигрантите. Това стана ясно след неделната минисреща на високо равнище, която показа ясно разделението в блока по отношение на миграционната политика и увеличи натиска върху германската канцлерка Ангела Меркел. Тя беше една от 16-те европейски лидери, събрали се на набързо организираната по инициатива на Берлин среща в белгийската столица, целяща да даде шанс на Меркел да поиска страните да получат засилени правомощия за връщане на бежанци, които вече са регистрирани в друга европейска страна. Италианският премиер Джузепе Конте обаче поиска вместо това да се въведат радикални промени в правилата от Дъблин, според които мигрантите трябва да кандидатстват за убежище в първата страна от ЕС, в която влязат. Италия е представила план от 10 точки за справяне с проблема с миграцията на минисрещата на върха, проведена днес в Брюксел. В нея участваха 16 от 28-те държави членки на блока, като сред тях бе и премиерът Бойко Борисов. В четвъртък и петък ще се проведе срещата на върха на всички страни от ЕС, на която основната тема ще е именно продължаващата бежанска криза..
Според новоизбрания италиански премиер Джузепе Конте само незначителна част от мигрантите, около 7%, са бежанци, останалите са икономически мигранти, които търсят по-добър живот на континента. Ето защо европейската политика на убежище трябва коренно да се промени, като се въведат нови правила и за икономическите мигранти. Конте предлага въвеждане на национални квоти и за икономическите мигранти, като всяка държава се съгласи да приеме такива хора от граничните държави като Италия, Гърция и Испания, откъдето те най-често влизат в Европа. Италианската идея е да се премахне сегашното правило, че страната на влизане е отговорна за подаването на молбата за убежище, разглеждането и решаването й. Вместо това всеки новодошъл ще се разглежда като европейска отговорност. Страните, които не желаят да участват, ще получават по-малко финансиране чрез еврофондовете. Домакинът на срещата, председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, каза, че планът е бил депозиран и ще бъде разгледан в следващите дни.
16-те държави са говорили за необходимостта от затягане на охраната на външните граници на ЕС и за изпращането на допълнителни еврограничари от европейската гранична агенция Фронтекс. Най-голямата част от времето е била отделена на движението между шенгенските държави на мигрантите, които са влезле вече в ЕС. Тъй като в Шенген няма вътрешни граници, те не остават в държавите, където са регистрирани, а се стремят към по-богатите страни. Това създава политически главоболия на някои лидери и в частност на германския канцлер Ангела Меркел, която е принуждавана от коалиционния си партньор в лицето на Християнсоциалния съюз (ХСС) да изгони всички мигранти, които не се нуждаят от закрила, коментира в. "Файненшъл таймс".
Френският президент Еманюел Макрон съобщи, че на срещата е било детайлно обсъдено и френско-испанското предложение за изграждане на центрове от затворен тип на европейска територия, където мигрантите да бъдат държани зад решетки, докато не се реши дали да останат, или да бъдат върнати. Според Меркел решението може да бъде, като еврочленките сключват двустранни и тристранни споразумения с трети държави за връщането на мигрантите според страната на влизането им срещу финансова помощ за издръжката им. Германският канцлер смята този вариант за по-реалистичен, отколкото търсенето на общо съгласие, тъй като част от държавите от Централна Европа са категорично против да им дават мигранти. Дипломати посочиха, че има признаци на оформяне на консенсус относно граничната политика, съобщава британският вестник, отбелязвайки, че много страни членки подкрепят плановете спасените в морето мигранти да се отвеждат в центрове в страни извън ЕС, където може да се разгледат молбите им за убежище.
В навечерието на срещата италианският вътрешен министър Матео Салвини определи френския президент като арогантен по отношение на миграционната криза, припомня в. "Монд". В Брюксел френският президент Еманюел Макрон отговори сухо, че "нямаме нужда от уроци от никого". Имаме ценности и "всеки път, когато сме ги предавали, е ставало по-лошо", каза той, подчертавайки, че сред тези ценности влизат защитата на правата на човека, на другите страни и на тяхната цялост, както и солидарността, която ни свързва.
Премиерът Бойко Борисов заяви категорично, че България няма да приеме обратно мигрантите, преминали през страната досега, за да стигнат до Западна Европа. Според премиера едва когато границите бъдат изцяло охраняеми и има система за разполагане по тях на граничари от ЕС, оттогава нататък страните в общността могат да носят солидарна отговорност за миграцията. За това говори Ангела Меркел, а не сега да ни върнат 60 000 - естествено, че няма да се съгласим, посочи Борисов. "Първо, преди да ми ги върнат, трябва да се съгласят да направим затвори и да ги държим в затворите, добави той по повод вече пристигналите в ЕС мигранти. Премиерът допълни, че досега мигранти, пристигнали в България, са били залавяни по 30-40 пъти на външните граници, защото не желаят да останат в страната.
Анализ - на 9-а стр.
Италианците популисти, Меркел реалистка? Лепят се етикети - нелепо, елементарно, но публиката кълве...
-------
Блогът на Генек