Няма особено аргументирано обяснение защо тъмният тен е за предпочитане пред бялата кожа и защо всеки, който може да си го позволи, трябва да прекара лятната си отпуска плътно на плажа в очакване на съвършения бронзов загар. Обикновено резултатът е далеч от това, което се показва по рекламните брошури; вместо шоколадова, кожата става червена, покрива се с плюски, да не говорим за болката и последващото традиционното кисело мляко, което трябва да помогне срещу кошмарните нощи, когато няма как да легнеш на собствения си гръб.
В по-дългосрочен план стремежът към перфектен тен всъщност води до преждевременна поява на петна по кожата, състаряване, набръчкване и изсъхване. Да не говорим за ултравиолетовите лъчи и увеличения риск от рак на кожата.
Слънцезащитните кремове и лосиони отчасти помагат. При добре подбран фактор на слънчева защита и съвестно ползване плажните масла могат да предотвратят изгарянето и може би дори да предпазят кожата от ултравиолетовите лъчи. Стига, разбира се, да не предизвиквате природата и в обедните часове да стоите далеч от плажа.
Има едно условие за запазване на кожата здрава, което често се пропуска. Редица лекарства могат да я направят по-чувствителна и ранима от слънчевите лъчи. Опасността от топлинен удар също се повишава. Ако пиете какъвто и да е медикамент и ще ходите на море, питайте лекаря, който ви го е предписал, или поне аптекаря, дали лекарството или негови съставки не са противопоказни за слънчеви бани.
Ето някои от най-честите лекарства, които не бива да се съчетават с продължително излагане на слънчеви лъчи - антибиотиците тетрациклин и доксициклин, използваният срещу кашлица кодеин, лекарствата за сърце и кръвно каптоприл, еналаприл и фуроземид, валпроевата киселина при епилепсия, глипизид за диабет, хинин, клемастин за алергии, пироксикам при температура, някои хормонални таблетки. Това са названията на химическите лечебни формули, които се съдържат в лекарството. Често у нас те съвпадат с името на самия медикамент, но това не е задължително, затова трябва да се четат и опаковките на лекарствата.
|
|