- Проф. Димитров, какво става с експедицията на д-р Балард?
Директорът на НИМ Божидар Димитров заяви, че тя не е археологическа, а ще търси нефт и газ по нашето Черноморие.
- Възмутен съм от действията срещу проекта - тази експанзия не прави чест на българските научни среди. Възмутен съм и от подхода за дискредитиране на нашите американски колеги.
С д-р Балард работим от 2000 г., когато той ми се обади и ме покани да работим заедно по проекта "Ной". Инициативата за този проект беше наша, а той има тема "Корелация на геологически, исторически и климатични събития в Черно и Средиземно море през последните 25 000 г". Българската страна е интелектуалният подбудител за проекта - нашият екип от Института по океанология. Д-р Балард предложи технологичната си помощ - да използваме апарата ЕХО, с който да направим сонарна снимка на дъното на Черно море. Основна задача в експедицията имаше и нашият изследователски кораб "Академик", който бе ремонтиран изцяло за сметка на Балард. Първата експедиция беше през 2001 г. Тогава открихме на дъното повече от 100 обекта. Всички разходи бяха поети от д-р Балард. Експедициите му се финансират от Националното географско дружество на САЩ, Фонд за национални изследвания на САЩ, офиса на американските ВМС, Океанската и атмосферна асоциация и офиса за океански изследвания.
- За двете експедиции - през 2001 и 2002 г., имахте ли някакви проблеми от страна на българското правителство?
- И през двете години са получени необходимите разрешения от страна на МС, съгласно Закона за морските пространства. През това време обаче се появиха различни писания. Първоначално се твърдеше, че експедициите представляват шпионски мисии, после, че твърде е възможно да търсим зелени човечета, че сме търсили руска подводна лодка и руско оръжие на дъното, а и най-често лансираната версия от страна на Божидар Димитров, че едва ли не сме подменили естеството на нашата работа и търсим нефт и газ. А за всеки първокурсник студент е ясно, че с нашата апаратура, с която работихме - има я в Интернет, в сайта на д-р Балард заедно с целия план на експедициите, не може да се търси нефт или газ.
- В момента във връзка ли сте с проф. Балард? Какво става с "Експедиция 2003"?
- Тъй като в плановете за "Експедиция 2003" ставаше дума за ескавация - изваждане на предмети - амфори, дори и на потънал кораб, датиран към 5-3 век, преди Христа, то съгласно Закона за паметниците на културата този въпрос трябваше да бъде отнесен към Археологическия институт с музей към БАН. Неговият научен съвет има право да дава разрешения за изваждане на предмети от дъното. Аз насочих д-р Балард към проф. Йорданка Юрукова, която тогава беше директор на Археологическия институт.
През април-май т.г., Д-р Балард и проф. Юрукова установяват отношения, и още на 10 юни Археологическият институт дава разрешение на американския изследовател за ескавация на предмети. Паралелно с това обаче проф. Юрукова предлага нов договор на д-р Балард, като по този начин Институтът по океанология и моят екип бяхме отстранени от проекта. Софиянци взеха проекта така, както се взима хапка от уста. Заради новите изисквания по договора самият Балард се отказа от "Експедиция 2003" в България.
- Какви бяха тези изисквания?
- Според закона разрешението от Археологическия институт към БАН се внася в Министерството на културата за разрешение за ескавация и евентуално изнасяне на предмети за изложба в чужбина. Една от идеите на д-р Балард беше, ако извадим
предмети от дъното и реставрираме потъналия дървен кораб, да направи експозиция в големите изложбени центрове в Ню Йорк, Вашингтон, Лондон и Париж. Това щеше да представлява интерес за света, а и така щяха да се набират средства за следващи
експедиции. Явно умишлено бяха бавени документите ни. Разрешението на Археологическия институт е взето на 10 юни, а на 12 юни го потвърждава и Научният съвет на института.
Внесено е в кабинета след месец. Министерският съвет го одобрява на 25 юли. Това беше датата, на която експедицията вече трябваше да е започнала.
Плановете ни предвиждаха при проучванията на корабокрушението, което е на около 26 км
югоизточно от Калиакра, да поканим на борда на "Академик" 15 учени от цял свят. Това трябваше да стане от 25 юли до 5 август.
- На какво се дължи това протакане?
- Археологическият институт и неговият тогавашен директор Юрукова не желаеха да ускорят процедурата. Те рекетираха д-р Балард да сключи договора с тях. Има и нещо друго. Водещи български археолози са развълнувани от възможността
катастрофалните събития и потопът в Черно море да се окажат действителни. Застрашена бе хегемонията на Археологическия институт и НИМ при решаване на радикални проблеми на праисторията и най-новата геоложка история на Земята. Интересното е, че нито проф. Юрукова, нито проф. Божидар Димитров говорят за самия проект "Ной", те не коментират неговата същност. Цели се дискредитирането на проекта. Целта е отстраняването на д-р Балард. Той вече работи по шелфа пред Синоп в Турция.
|
|