:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 437
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Управляващите са били наясно как върви сделката за ЧЕЗ

До края на седмицата ще стане ясно дали и как българската държава ще придобие собственост в ЕРП-то
СНИМКА: Архив "Сега"
Шефът на енергийната комисия в парламента Делян Добрев (вторият от ляво на дясно) преживя за седмица пълен катарзис - от възприемането на новината за сделката като фалшива новина до "прозрението", че не става дума за скрито изкупуване.
Управляващите са били наясно как върви сделката за ЧЕЗ през цялото време на преговорите. След като първоначално миналата седмица премиерът Бойко Борисов изрази изненада и гневно съзря "планирана операция срещу правителството", стана известно, че кабинетът е бил информиран от спецслужбите за целия процес на отношенията между ЧЕЗ и кандидатите да купят активите й.

"Службите са пращали доклади до Министерския съвет и президентството как върви процедурата и кои са кандидатите за купувачи. Оказа се, че в един ранен етап те са знаели ценовите оферти на кандидатите", обяви през почивните дни по Нова телевизия председателят на парламентарната енергийна комисия и бивш министър на икономиката и енергетиката Делян Добрев от ГЕРБ. Самият той заяви в парламента в деня на обявяването на сделката, че я е възприел като фалшива новина. "Оказа се, че сделката с "Инерком" не е фалшива новина", каза Добрев и допълни, че точно поради тази причина се е провело изслушване на всички, които имат отношение по казуса. Миналия четвъртък в закритата част на заседанието на комисиите по енергетика и по контрол на специалните служби са били изнесени данни за проверките на кандидатите. Освен това станало ясно, че финансирането на сделката ще е 20-30% с акционерен капитал и 70-80 на сто - с банков кредит. Очакваната стойност на сделката е над 400 млн. евро.

Междувременно позицията на управляващите по сделката претърпя полюсна промяна. Тя дойде след като собственичката на "Инерком" Гинка Върбакова се съгласи държавата да придобие определен процент или цялото енергоразпределително предприятие. И ако първоначално премиерът и министрите му твърдяха, че не виждат нищо нередно в частната сделка, финансовият министър Владислав Горанов вече заговори не само за контролно участие на държавата в ЧЕЗ, а дори за купуване на "Инерком". Цената, която данъкоплатците ще платят за операцията, "ще е тази, която двете страни вече са постигнали, ако не се стигне до нови преговори". С уговорка, че не смята за нужно държавата да купува активите на ЧЕЗ в България, министърът обясни, че решението на правителството да се намеси е заради желанието да успокои потребителите след истерията, създадена от опозицията. "Високият тон говори, че има някой разсърден и некласиран от чехите", обобщи той. От БСП отвърнаха, че "имат само един интерес - държавата да участва в сделката и да я спечели".

Лидерът на БСП Корнелия Нинова съобщи пред БНТ, че още тази седмица ще дадат цялата сделка на прокуратурата. Междувременно "Обединени патриоти" съобщиха, че са готови с промени в законодателството, които ще дадат правомощия на Комисията за енергийно и водно регулиране да спира сделки, подобни на продажбата на активите на ЧЕЗ в България. Депутатът Искрен Веселинов, който е и член на енергийната комисия в парламента, обясни, че проектотекстовете вече са предложени на депутатите от управляващата коалиция. Той очаква законодателните промени да бъдат обсъдени "в спешен порядък".

Единствено ДПС от парламентарно представените сили се обяви твърдо против влизането на държавата в ЧЕЗ и национализацията на ЕРП-то. "Сделката с ЧЕЗ ме притеснява най-много с реакцията на институциите. Това е сделка, която не е правена тайно, а всички са изненадани. Как ще се управлява дружеството, това трябва да ни интересува", каза евродепутатът от ДПС Искра Михайлова.



ПРЕГОВОРИ

Финалните преговори между "Инерком" и ЧЕЗ започват тази сряда и ще продължат до края на седмицата, обявиха в събота от българската компания. На среща, която ще се проведе в Прага, ще стане известно и дали българската държава ще може да купи дялове от ЧЕЗ. Според предварителната информация, която беше разпространена и от чешки медии, в подписания предварителен договор между ЧЕЗ и "Инерком" има клауза, която забранява на купувача да препродава компанията без съгласието на продавача.
11
2959
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
05 Март 2018 18:55
Виц:
„Мъжът ѝ я пратил да плати тока, а тя се объркала и купила енергото“.
Очакваната стойност на сделката е над 400 млн. евро.

А ръководството на ДАНС обяви, че реалната цена на ЧЕЗ е била около 200 милиона евро?
06 Март 2018 07:55
Работата започва да мирише на поредната далавера за сметка на родния данъкоплатец. Имам обосновани съмнения, отчитайки "светлото" минало на някои наши видни държавници, че сделката първоначално е замислена по този начин: частна фирма купува за 200 милиона акциите на ЧЕЗ, след вдигналата се пушилка държавата купува частата фирма за 400 милиона. Разликата я прибират горните държавници с победни приказки, как са спасили данъкоплатците. Дали съм прав, времето ще покаже.
06 Март 2018 09:28
Не мога да си представя, че има трезвомислещ човек, който да не е наясно, че ГЕРБ може да пропусне всичко друго, но не и мирисът на пари в държавата. Не само са били наясно, са подготвили всичко, включително и изборът на подходящата Гинка.
06 Март 2018 11:10
На мен пък ми се струва, че чехите ни надянаха ските, намазаха ги и ни хързулнаха от високото. Сега и 34-те процента държавно участие няма да видим, въпреки приказките за националната ни сигурност. Или ще ги видим, ама по едни други цени, които чехите ще ни наложат.
Мисля, че и самият Баце е изпързалян.
06 Март 2018 14:25
Who
06 Мар 2018 09:28
Абсолютно!
06 Март 2018 14:42
Who
06 Мар 2018 09:28
Мнения: 14


Така е The Who. Нищо свързано с много пари не става в държавата без знанието на Борисов. КТБ също беше схема, ужилване, замислено и осъществено с неговото знание и съответно...дял.
Чехите просто си продават бизнеса. Нормално. Кой е луд да продава кокошка дето снася златни яйца? Начи, просто яйцата не са били златни.
Мисля, че скоро и ЕВН ще се изнесат. В България не може да се прави нормален бизнес. Всичко е схема.
06 Март 2018 15:04
Учудващо е колко се коментират разни теми, без абсолютно никаква стойност и значение, освен упражнения в чесане на езици, като кво казал патриарха Кирил или некви джендъри в Истанбулската Конвенция, а темите за корупционни сделки и фалити с общодържавно значение минават набързо в трета глуха.
Четвъртата власт е послушна държанка на властимащите.
Вчера гледах The Post. Абстрахирам се от художествените качества на лентата. На мен ми хареса. На хората, с които бях - не.
Еми... публикуваха секретните документи. Последва Уотъргейт.
06 Март 2018 15:10
А Гинка вече е в Прага.
И пари била намерила даже...
Но от къде, по подир ще ни каже...
06 Март 2018 15:30
Но от къде, по подир ще ни каже...


Ще каже - грънци. Смее ли някой да я пита? И на децата е ясно, че Гинка е бушон, на който е отредено бързо да изгори. Обезвъзмездена с оправянето на дълговете, в които е затънала, а навярно и нещо отгоре.
Ама стиска ли му на някой да разнищи схемата?
Къде по-лесно и безобидно е да разлайваш кучетата с разни русофили и русофоби.
06 Март 2018 17:34
Както беше споделил Щирлиц в търпението му е плащането....
06 Март 2018 19:35
темите за корупционни сделки и фалити с общодържавно значение минават набързо в трета глуха.

Не минават набързо в трета глуха, а се движат "величествено" по първа "търговска тайна", по втора "банкова тайна" или трета "следствена тайна". И ако все пак някой еврокомисар или мониторингова комисия задръсти "величествените коловози", се отпущат резервните - "служебна тайна", "държавна тайна" и в краен случай "национална сигурност".
От толкоз много демокрация и инвестиции, така и не разбрах - обекти на националната сигурност (ВВС-то, НАП, митници, ДАНС) могат ли да бъдат приватизирани или да участват в "публично-частно партньорство" (например джойнт-вентчър на Министрество на финансите с акционерното дружество "РСК «МиГ» или Lockheed Martin)? Ако ЧЕЗ е обект на националната сигурност, то и американските ТЕЦ-ове трябва да са такива обекти в едно с всеки "вятърничав" енерго печелбар.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД