:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 302
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
НАБЛЮДАТЕЛ
Финансовият министър отклонява вниманието от сериозните теми. Едва ли това е целенасочена тактика, но действа
Онзи ден финансовият министър Симеон Дянков посочи три причини, заради които би напуснал властта. Едната е отпадането на забраната за пушене на закрито, втората - провал на ГЕРБ на изборите и оттегляне на Борисов. Третата е неизпълнение на държавния бюджет. Но имаше и четвърта. "Ако не се справим с икономическата криза, ще има нов финансов министър", заяви той на 8 януари 2010 г. пред студенти в Софийския университет.

Кризата е още тук. Дянков ...
Гледна точка
Организацията може да загуби толерантното отношение в ЕС и да бъде подложена на вътрешен натиск в Ливан
Българското разследване, което свърза "Хизбула" с нападението по израелски туристически автобус в Бургас миналото лято, създава доста проблеми на ливанската групировка. Обвиненията могат да накарат ЕС да определи "Хизбула" като терористична организация и по този начин да усложни финансирането и дипломатическите й действия, както и да увеличи натиска върху групировката в самия Ливан.

Българското правителство обяви във вторник заключения ...
Интервю
Ниските данъци вече не могат да компенсират високите и растящи такси, множеството излишни разрешителни, безсмислените лицензи, казва председателят на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски
-Г-н Прохаски, защо смятате, че през 2013 г. икономиката на България ще буксува подобно на миналата година?
- Защото растеж от половин-един процент годишно е като тъпчене на място. Неслучайно българите нямат усещане, че сме излезли от кризата. Да не говорим, че в цели райони хората са убедени, че кризата се задълбочава. Очакванията ни за по-добро второ полугодие не се потвърдиха и растежът за 2012 г. ще е около 1%, а буксуването вероятно ще продължи и през 2013 г. - това показват последните месечни данни за България и международните прогнози за динамиката на европейската и световната икономика. Просто няма признаци за скорошно по-съществено ускоряване.
- Но други икономики - Турция, прибалтийските, се ускориха и растат въпреки враждебната външна среда. Защо ние не успяваме?
- В редовното си проучване Doing business Световната банка отчете влошаваща се среда за България и това няма как да не се отрази на намеренията и решенията на чуждите инвеститори. А без значителни инвестиции не можем да очакваме чудеса. Всички недостатъци на средата, за които говорим от години - липсата на прозрачност, предвидимост и обективност на административната и съдебната система, - си остават и подкопават доверието на инвеститорите. А според голяма част от бизнеса у нас несигурността в средата дори се задълбочава.
Ниските данъци вече не могат да компенсират растящата административна тежест - имам предвид високите и растящи такси, множеството излишни разрешителни, свързани с допълнително заплащане, безсмислените лицензи.
За електронното правителство много се говори, прави се малко, а каквото се прави - е на парче. Вече две правителства в продължение на два мандата правят отделни елементи, а не система. Сега вървят поредни конкурси, но всички специалисти, с които разговаряме, твърдят, че не се действа по единен замисъл. Електронизацията е радикално средство за премахване на пороците на обществените поръчки, но не виждам напредък по въпроса. А време няма - до 2016 г. всички страни от ЕС, включително и в България, трябва да преминат към електронни обществени поръчки.
Хубаво е, че финансовият министър Симеон Дянков наскоро обеща златен регистър за бързо възстановяване на ДДС, но това е мярка, за която се говори от началото на кризата, а регистър няма. Толкова ли е трудно да се идентифицират една по една изрядните фирми, които са на светло и редовно си плащат всички данъци, и на тях да им се даде облекчен режим! Това е особено важно за фирмите износителки, на които понякога ДДС им се задържа дълги месеци.
Посоки
За жалост в снимките няма миризми
Да не стане грешка - Сплит е един от най-трайните и стари градове в Европа. Трае още от 3-4 в., когато император Диоклециан един ден си казал: "А бе аз що не...", и се пенсионирал. Бил на 65 години, което е добра възраст за пенсиониране на императори. Всъщност е трудно да преценим, защото други такива случаи няма. Нито в Римската, нито в следващите империи. Императорите обикновено ги убиват преди пенсионна възраст. Та като казал така, великият Диоклециан ...
Истинската история
Българската република е провъзгласена на 15 септември 1946 г. при пълно единодушие на политическите сили
(Продължение от миналия четвъртък)

Особено след края на Втората световна война антимонархическите настроения сред българския народ нарастват лавинообразно. Всеобщият европейски демократичен подем не подминава и политическия живот у нас. Макар за установяването на републиканско управление в България да се говори усилено още от есента на 1944 г., някои правни пречки отлагат решаването на проблема с точно две години, до септември 1946 ...
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД