:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 226
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

ЕК няма да проверява културните проекти за председателството

Кандидатите дали заявки за 17 млн. лв. при налично финансиране от 1.7 млн. лв.
СНИМКА: Орлин Огнянов, пресцентър на НДК
С празничен новогодишен концерт "Духът на Европа" в НДК беше дадено началото на българското европредседателство. "С гордост и самочувствие можем да заявим, че сме напълно готови да поемем тази важна и отговорна задача в днешния ден", обявиха министрите Лиляна Павлова и Боил Банов.
Оспорваният избор на проекти за културната програма на българското европредседателство остава свършен факт и няма да бъде преразглеждан. През декември национален фонд "Култура" раздаде 1.6 млн. лв. От 485 кандидати финансиране са получили 55 проекта. Отхвърлени участници в конкурса се възмутиха от някои решения на комисията и написаха писмо до Европейската комисия с настояване да направи проверка. От Брюксел обаче са отговорили, че фонд "Култура" е българска, а не европейска организация. "Поради факта, че средствата по фонда не са европейски, няма и компетентни европейски институции, които да бъдат сезирани", се казва в отговора на ЕК, който беше разпространен от писателя и художник Борис Роканов в социалната мрежа.

От европейската институция дават разяснение на жалбоподателите към кого да се обърнат в България. Първи в списъка е Националният фонд "Култура", който е обект на жалбата. Втори са Министерството на културата, които са принципал на фонда, а министър Боил Банов е и негов председател. От ЕК препоръчват при съмнения за корупция или конфликт на интереси да се обърнат не само към инспектората на министерството, но и към Агенцията за държавна финансова инспекция към финансовото министерство. В писмото е описан и задължителният реквизит и "стъпка по стъпка" как се подава сигнал за корупция и злоупотреба с бюджетни средства до инспекцията. "Демек това са пари на българския данъкоплатец, които едни хора са раздали за килими от рози и стени от тухли", тълкува отговора общинският съветник в София от "Глас народен" Венци Мицов, който има отхвърлен проект от фонд "Култура".

Отговорът от ЕК вече едва ли има значение, защото от фонд "Култура" обещаха парите на одобрените проекти да бъдат изплатени до 31 декември 2017 г. В предколедно интервю за БНТ изпълнителният директор на фонда Борислав Геронтиев повтори, че участниците са искали твърде много средства за идеите си. "Вечерта, като преброихме проектите, те се оказаха 485. Аз саморъчно направих сметка, че исканата сума е 17 млн. лв. а отпуснатата е 1.7 млн. лв.", обясни той.

Резултатът от избора на одобрените проекти мина през остри критики от страна на културните среди. Сред най-осмиваните проекти, които ще бъдат реализирани през следващите шест месеца, са "експониране" на "килим от рози" пред НДК, изработване на глинени тухли пред Ларгото в София и проект, наречен "Столът като символ - влияние на европейския дизайн и архитектура в следосвобожденска България".

"Ясно е, че ще има несъгласия. Не е добре да се говори от позицията на Леонардо да Винчи. Все пак трябва да има съоглеждане. При една огромна част от проектите имаше уклон към патриотарство и тотално несъобразяване с това за кого са предназначени, каква е рецепцията и кой ще гледа тия неща", разясни преди дни проф. Боян Биолчев, който оглавяваше експертната комисия към фонд "Култура", оценявала проектите. "Много от проектите не били финансирани, защото били "патриотарски" (а печенето на тухли и правенето на мартеници е много космополитно", репликира в социалната мрежа Венци Мицов.

"Тайната комисия"

Другият проблемен възел се оказа съставът на експертната комисия, оценявал проектите. Изпълнителният директор на фонда Борислав Геронтиев отказва да съобщи имената на експертите, които са участвали в оценката и разпределянето на публичните средства за културната програма, с аргумента, че можело да се повлияе на работата им. Въпреки това медиите разпространиха като апокриф списъка на комисията. В състава й са проф. Боян Биолчев, филолог и писател, бивш ректор на Софийския университет; Велизар Соколов-Заки (дует "Авеню"), юрист, директор на "Терапро", занимаваща се с борба с пиратството в телевизионните програми, Асен Аврамов, композитор; Аве Иванова - театрален критик; Албена Спасова - преподавател по артмениджмънт; Даниела Боянова, експерт маркетингови комуникации; проф. Димитрина Кауфман - музиковед; Николай Поляков, режисьор; Пламен Тотев, литературовед и издател.

Поглед отвън

"Журнал дю диманш": Борбата с корупцията в България е смешна



"Има нещо незряло, нещо като поведение на слаб ученик, който направо може да ви разсмее. Да се приеме антикорупционен закон само няколко дни преди започването на ротационното председателство на ЕС е прекалено", писа в началото на седмицата френското седмично издание. Според него в страната "цари мафиотски манталитет и тя няма да отговори на поставените критерии" на Европейската комисия, защото 10 години след приемането си в ЕС не е отбелязала напредък и се нарежда сред трите най-корумпирани държави.

"Корупцията е навсякъде. Искаш рушвет - заповядай. За яслата, за доктора, за полицая или по-високо в стълбицата, за да се спечели обществена поръчка, финансирана от ЕС. Столицата не показва нищо от това и предлага на гостите само една луксозна витрина и усмивки. Трябва да посетите обаче южните квартали в полите на Витоша, за да срещнете тази повсеместна корупция, която не може да се види с просто око", пише "Журнал дю диманш". Десет семейства си разделят богатствата на страната. Някои от тях са си построили чудесни къщи, които се охраняват от бодигардове и камери. Да живееш в Бояна или Драгалевци означава: "Аз съм богат" или "Аз съм корумпиран".

В друга публикация същото издание описва колко трудно е да се прави независима журналистика в България: "Времената са тежки за българския печат. Откакто е член на ЕС, страната пропадна стремително в световната класация на НПО "Репортери без граници" за свободата на печата. През 2006 г. делеше 35-о място с Франция, а през 2017 г. се класира на 109-о място от 180 държави. 92% от запитаните български журналисти отговарят в една неотдавнашна анкета, че намесата в тяхната работа с мафиотски похвати е честа", пише авторът, като се позовава на допитване от "Асоциацията на (европейските) журналисти".



Поглед отвътре

Нинова: Премиерът да отговори на публикациите



Премиерът Бойко Борисов да отговори на публикациите в западни медии, че на 1 януари председател на ЕС стана "най-корумпираната и бедна държава в Евросъюза", призова лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя допусна, че Борисов няма да го направи, с което ще потвърди оценката на "Дер Щандарт", че министър-председателят на България е послушен и "няма собствено мнение". "Защо мълчите, г-н Борисов? Вие имате огромно влияние в европейските столици. Отговорете на тези обвинения към страната ни. Сигурно няма да го направите. "Корупцията в България е ендемична. Корупцията е навсякъде." Този път оценките не са от "лошата" БСП, която иска да ни изложи пред Европа. Те са от сърцето на Европа, от най-големите в ЕС - Германия, Франция, Великобритания", написа Нинова във "Фейсбук".

В края на м.г. британският вестник "Гардиън" публикува коментар, че "най-корумпираната държава в ЕС поема председателския жезъл". "В България се регистрират най-високите нива на усещане за политическа корупция, сочат данни на "Прозрачност без граници", се казва в него. "Ди Цайт" добави, че бъдещият европредседател ще се оправи с дупките по пътя от летището в София до НДК, за да скрие истината за некачествените ремонти, но няма да се справи с основния проблем в държавата - корупцията.

Колекционери на монети "окупираха" БНБ

Първият работен ден на БНБ от новата година започна с опашки. Напливът на стотици клиенти пред касите на централната банка на 2 януари се оказа заради пускането на две нови монети, посветени на българското европредседателство. Хитът за нумизматите е възпоменателната десетолевка, която се продава за 66 лева. Тя е изработена от чисто сребро с частична позлата, а тиражът й е ограничен - само 3000 бройки. Другата монета е обикновена двулевка, която ще се използва във всекидневния оборот. От нея са отсечени 500 000 броя.

Оказа се обаче, че част от тиражите - 50 000 от разменните монети и 1000 от възпоменателните десетолевки, вече са изкупени от Министерството на европредседателството за подаръци за участниците в събитията на Съвета на ЕС у нас.

Снимка БГНЕС
Оказа се, че една трета от ограничения тираж на сребърните десетолевки вече е изкупен от Министерството на европредседателството за подаръци за гостите.
БГНЕС
На обратната страна на монетите е логото на българското европредседателство.
1
2117
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
02 Януари 2018 22:34
Не знам дали всички получили средства ги заслужават. Знам обаче, че неполучилите ги са невероятни некадърници, които даже не могат едни насоки за кандидатстване да прочетат като хората.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД