:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,748,647
Активни 683
Страници 5,114
За един ден 1,302,066
Нахалство

Пак ще носят на гръб учениците инвалиди

Столичната община даде пари, за да преустрои 4 обикновени училища за деца с увреждания, но заради безхаберието на чиновниците и на фирмите ремонтите не са завършени
Снимка: Вера Петкова
- - - - - - - - - -

6 години борба - само и само да учи. Такава е съдбата на 15-годишния Кирчо, който тази година ще бъде деветокласник в Немската гимназия. С Кирчо на училище ходят и родителите му - да пренасят инвалидната му количка от етаж на етаж. Правото на детето да учи наравно със здравите си съученици свършва в подножието на стълбите.

- - - - - -

Според плановете на Столичната община от 15 септември родителите на Кирчо трябваше да си отдъхнат. В гимназията и в още 3 училища е предвидено да заработят специални асансьори. В проекта за преустройство са включени и тоалетните. Но добрите намерения отново затънаха в бюрокрация и немарливост. По всичко личи, че първоначално обявените срокове от общината няма да се изпълнят - и по вина на фирмите, и заради тромавите процедури.

Проектът се точи повече от 12 месеца. В края на миналата година Столичната община обявява конкурс на 5 училища - 73-о, 55-о, 28-о, 32-о СОУ и 91-а Немска езикова гимназия. Там учат деца с увреждания, които ползват инвалидни колички. А има наредба, според която при реконструкции и строеж на обществени сгради задължително трябва да се осигури достъпна среда за всички групи от населението.

Столичната община първо обявява поръчка само за изработване на проекти. Проектирането обаче е сравнително евтино и няма достатъчно кандидати. Общинарите пускат втора поръчка през декември - за проектиране и за изпълнение на ремонтите.

При техническите огледи 32-о СОУ отпада, защото се оказва, че изграждането на асансьор е технически невъзможно. "Имаше идея вместо него да се ремонтира 13-о училище, което също е в район "Възраждане", обясни пред "Сега" инж. Олга Симеонова, главен експерт в дирекция "Жилищно и обществено строителство". По идеята обаче общината нищо не е направила



и така училищата останали 4.



Срокът за подаване на документите за конкурса е до 27 февруари. Според публикуваната в "Държавен вестник" обява крайният срок за изпълнение на проекта е 31 август.

2 фирми си поделят поръчката - НИСИ за 73-о и 91-о училище, "Рей лифт" - за 55-о и 28-о СОУ. Договорите се подписват през май.

Както често се случва, фирмата, дала по-смели обещания и така спечелила ценни точки в конкурса, не може да ги изпълни. Според Владимир Петков от общинската "Софинвест", която осъществява инвеститорския контрол и строителния надзор, "Рей Лифт" забавят проектите си с около 2 месеца - вместо да са готови в края на май и в средата на юни, сколасват чак през юли. И втората фирма - НИСИ, не изпълнява предварително предложения от самата нея срок за проектите, но закъснението е само 10 дни.

Тук започва следващият бюрократичен цикъл. НИСИ се ангажира да направи ремонтите за 120 дни, "Рей лифт" - за 75 дни. Тези срокове обаче започват да текат едва след като обектите са получили парафи от XEИ, пожарната, районния архитект и т.н.

За изваждането на всички необходими документи отиват около 2 месеца. От фирмата за инвестиционен и строителен надзор се кълнат, че са направили всичко възможно да издействат по-рано подписите. "Във всяка една от тези институции - ХЕИ, пожарна, районно кметство, може да се чака поне месец", обяснява Петков.

И с разрешително в ръка се оказва, че работата няма как да върви бързо.

Репортерска проверка на "Сега" установи, че НИСИ е започнала работа само около 73-о училище - вдигнат кофраж до втория от общо 5-те етажа. До Немската гимназия е изкопана дупка, дълбока около метър. "НИСИ имат само 1 кофраж. Ще го преместят на 91-о училище, когато свършат 73-о", обясни Петков. От самата фирма коментираха, че съоръжението е твърде специфично и затова не разполагат с две.

Всъщност и две да имаха, нямаше да им стигнат. Защото



като са правили конкурса, общинските чиновници са спали.



НИСИ и "Рей лифт" работят в комбина. НИСИ ще мести кофража от училище на училище и ще изпълнява строителните дейности, а "Рей лифт" ще монтира асансьорите.

"Работа на фирмата е да реши с какъв подизпълнител да работи. Но "Рей лифт" можеха да си намерят друг партньор, а не НИСИ, за да няма допълнително бавене", смята Петков. Той няма отговор защо асансьорна фирма е избраната за изпълнител на строителна поръчка.

Така първоначално фиксираният от общината срок се отлага.

От НИСИ все още се надяват да са готови със 73-о училище до началото на учебната година. Според "Софинвест" работата в Немската гимназия ще приключи около 15-20 октомври. И контрольорът Петков, и Олга Симеонова от общината се заканват, че



фирмите ще трябва да платят неустойки.



Те могат да бъдат до 10% от стойността на поръчките. По договор "Рей Лифт" трябва да получи 111 156 лв., а НИСИ - 111 470, обяснява Симеонова.

А за Кирчо и на децата като него остава горчивината, че дори и когато най-сетне реши да изпълни задълженията и отдели за това част от парите на данъкоплатците, общината не успява да свърши работата. Докато ремонтите приключат, семействата ще разчитат на собствените си сили и на помощта на околните.

Родителите на Кирчо обясняват, че синът им вече е голям, количката - също, и на децата, които му помогнат, им става все по-трудно. Семейството казва, че ако не беше солидарността на другите ученици, синът им нямаше да учи. Според домакинката на гимназията Пролетка Йонова момчетата са готови дори да носят Кирчо на гръб.

"Защо трябва изобщо да се носим на гръб, по дяволите?!", пита обаче гневно майката.





Планове------------------

Ремонтират 28 школа и 84 детски градини до 2006 г.



До 2006 г. за нуждите на децата със специфични потребности и хронични заболявания да бъдат ремонтирани по 1 училище и 3 детски градини във всеки областен център, предвижда национален план за интеграция. Очаква се той да бъде гласуван от кабинета. Преди това Милен Велчев трябва да одобри финансовата му обосновка.

Според проекта в т.нар. интегрирани училища ще бъдат построени рампи, асансьори и парапети, ще се направят специални места за отдих, ще се преустроят санитарните възли.

Във всеки просветен инспекторат ще бъдат създадени екипи за комплексно педагогическо оценяване, които да консултират и насочват учениците към интегрирани или специални училища. И досега имаше подобни комисии, но те се занимаваха по-скоро с медицинския аспект - преглеждаха документите от лекарите, а не толкова с консултации.

Екипи ще има и във всяко интегрирано училище - социален педагог, психолог и логопед. Може да се осигурява допълнителен персонал или лични помощници в зависимост от заболяванията на учениците. Регионалните инспекторати ще направят анализи колко нови щатни трябва да се открият.

Една от целите на програмата за интеграция е да се променят нагласите на обществото. В училищата и детските градини ще се прожектират образователни филмчета и ще се провеждат занятия на тема интегрирано обучение. Предвиждат се и квалификации на учителите и директорите за работа с деца с увреждания.

Националният план е изготвен на базата на промените в закона за народната просвета. Той постанови деца със специфични потребности да се приемат в специални училища само ако всички останали възможности са изчерпани.

Част от сегашните специални училища постепенно трябва да се закрият.
 
На това място трябва да е анасьорът, сочи домакинката на Немската гимназия Пролетка Йонова.
 
Христо Терзиев от НИСИ вдига ръце и твърди, че се опитват да приключат строежите, колкото се може по-бързо.
12
2397
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
05 Септември 2003 00:48
Не ги е срам!

Днес ходих по обед до школото на щерката. Първо - школото е едноетажно, само една от сградите му е на два етажа. Тази, двуетажната, е с асансьор, нищо че на втория етаж са разположени офисите. Два от училищните автобуси са с платформи за инвалиди. Всички така наречени стълбички (повечето са с височината на средностатистически софийски тротоар) имат рампи за количките. При положение, че тук инвалидите не са чак толкова много - я има пет деца в колички в училището, я не. А мъничетата са толкова сладки - другарчетата им ги возят, бутат, даже днес едно от тях играеше баскетбол с останалите. И не го избутваха, нито му даваха аванси.

Как да не ожалиш българските дечица.
05 Септември 2003 03:09
Ах колко удобен случай да се изфукаме колко сме напред с материала... На гърба на "жалните българските дечица"... Нали, Фани...
По темата: докато обществото в България използва думата ИНВАЛИД, рампите, асансьорите, платформите и прочее, никнещи инцидентно тук и там, защото така иска Европа, ще са само потвърждение на егоизма и безхаберието ни.
05 Септември 2003 03:32
Ципокрило, за разлика от някои други не се фукам. Това първо. И второ - училищата в България ще станат цивилизовани едва когато всяка класна стая, например, има две врати - просто за всеки случай. Като малка учех в 7-о училище в София. Преместиха ме там от просторното и ново училище в Княжево. Стаята ни беше на 4-тия етаж с таван под 2 метра (при норматив за училищата - 3 и кусур), прозорчетата бяха височки около 1.30, на 20 см от пода, разбира се, със символични предпазни решетки. Да си призная, около 3 месеца всяка вечер ме болеше глава от липсата на кислород там.
Между другото, само такива като вас употребяват думата инвалиди, вместо хора с увреждания или с недостатъчни физически възможности. А ти, ципокрило, виждало ли си дете на осем-девет години, с ръчички и крачета като на бебе? Баща - военен, от предишната акция в Залива. А момичето иначе е умно, красиво ... Това поне трябва да им се признае като плюс на американците - не правят разлика между децата. И в България има такива дечица, но къде са в училищата? В къщи ли учат?
05 Септември 2003 04:08
Фани, ти си бетер Мемет Доган,
разкриха те, публикуваха идентичността ти,
хвърлиха светлина върху Експлоататорската ти същност
(аз тогава те защитих, но ти си тъпа патка-куха лейка)
Неопривержимо беше доказано , че принуждаваш нещастни български бабички полу-слепи старици
да бродират за теб по 15! часа на ден и им подхвърляш трохи.....
Дори снимката ти постнаха тук във Форума....
Аз те защитих, а какво дочаках..от теб.....?
Подигравка! Нарече ме Конгениален?!?!??
***
А сега гледам , че дори имащ смелост да отваряш Теми.
Ние казваме НЕ! на експлоататорите на чужд труд!
****
Имам да разчиствам сметки и обори.
Като привърша, ще се занимая и с теб......
За да ти стане ясно поне малко от малко Законът за РАВНОВЕСИЕТО!

05 Септември 2003 04:21
По този въпрос няма как да не се съглася с Фани.
*
Нужни са асансьори, тоалетни със специални парапети и с по-голяма ширина, места за количките (плоски, с лек наклон) покрай външните стълби, за деца-инвалиди не само в 5-те споментаи училища в София, а във всяко българско училище. Нови обществени сгради пък, не трябва да се строят без подобни съоръжения и това трябва да е закон.
*
Транспорта. И без това градския транспорт е с много стари автобуси. Нека те бъдат заменяни постепенно само с такива, които имат подемници на задната си врата.
*
Ако трябва да сме точни, Кирчо от статията е щастлив, че има някака инвалидна количка. За мнозина като него в България хубавата инвалидна количка, с мотор, с удобно движене на ляво и надясно, назад и напред, която дава възможност за маневриране в тясно простраство и прави независим от нечия друга помощ човека в нея, е лукс. Да не говорим за екстри като предмети, които дават на инвалидите възможност да спортуват - колички-колела и т.н., в зависимост кои част на тялото те могат да движат.
*
Разберете, от инвалидни колички, и удобства за тях, се нуждаят не само хора с хронични заболявания, но и такива с временни проблеми - след операции, със счупени крайници, да не говорим за пациенти с ракови заболявания, които са на лъчева и химиотерапия и са неспособни да ходят за няколко месеца по време на процедурите си. За тях инвалидните колички са единствения начин да бъдат в парка или на представление, или на концерт, или просто сред приятели.
*
Както виждате, въпросът е комплексен - всеки от нас може да попадне в ситуация да се нуждае от подобно придвижване. Да мислиш за тези неща, и да желаеш тяхното решаване, дори не е алтруизъм. То е по-скоро разумно социално решение за намаляване напрежението в обществото и цивилизоването на бита.
05 Септември 2003 10:47
Попе, благодари се, че те наричам конгениален, а не конгенитален. За значението и на двете думички виж в речника.
05 Септември 2003 14:34
Фани, явно не разбираш какво казвам и повтаряш същото с други думи... Колкото до битовизмите, описвани от теб - аз ги възприемам като фукня, независимо дали става въпрос колко е хубаво или колко е лошо около тебе...
05 Септември 2003 16:08
Fani, ne im obryshtai vnimanie. Mantaliteta na povecheto hora v Bylgaria si e takyv edin -nikakyv. Dai im samo da se zaijdat. Za men ne kak sa narichani e ot znachenie, a kak se otnasiame s tiah. Razbira se triabva da im byde osiguren dostyp ne samo do uchilishta, a i do vsichki sgradi, parkove, kina, teatri i t.n. I tova ne bi bilo tolkova trudno, ako arhitektite i vyobshte , koito triabva i e triabvalo da e imal glava na ramenete si. Zashtoto i dori, kogato popraviat trotoar ne se seshtat da napraviat novia po nisyk kydeto triabva-samoto mislene go niama. A tova, che opisvash , koeto vijdash v drugi strani e normalna reakcia.
05 Септември 2003 17:26
Мила Нели, пишеш във форума като никоя друга...
05 Септември 2003 19:03
Да, добре е, когато вместо фантастични брътвежи за изтребване на невинни народности се говорят преживени неща за мъката на болните дечица. Дори в Америка, дето гражданското общество е силно, тоя въпрос не е оставен на милостта на гражданството, а е уреден със закони, напр. The Americans With Disabilities Act , забраняващи дискриминацията по отношение хората с недъзи и задължаващи всички физически и юридически лица да им осигуряват равен достъп и възможност за реализация.
05 Септември 2003 19:20
Муха, съгласен съм, че френското "инвалиди" звучи по-грозно от английското disabled people, но все пак по-рано са се наричали "сакати" или "недъгави"...
05 Септември 2003 19:22
Безобразие е, че за ромите се строят за делта време цели жилищни комплекси, постоянно се правят разни програми за интеграция и нам си кво си, дебело подплатени с финансиране отвън, а за инвалидите - доживотна изолация. Това е просто безобразие и на всичко отгоре се сетихме да правим тези неща само, за да се изравним с Европейския съюз. А преди това? Не е имало инвалиди сигурно. Абе подлизурска робска държава.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД