- - - - - - - - - -
6 години борба - само и само да учи. Такава е съдбата на 15-годишния Кирчо, който тази година ще бъде деветокласник в Немската гимназия. С Кирчо на училище ходят и родителите му - да пренасят инвалидната му количка от етаж на етаж. Правото на детето да учи наравно със здравите си съученици свършва в подножието на стълбите.
- - - - - -
Според плановете на Столичната община от 15 септември родителите на Кирчо трябваше да си отдъхнат. В гимназията и в още 3 училища е предвидено да заработят специални асансьори. В проекта за преустройство са включени и тоалетните. Но добрите намерения отново затънаха в бюрокрация и немарливост. По всичко личи, че първоначално обявените срокове от общината няма да се изпълнят - и по вина на фирмите, и заради тромавите процедури.
Проектът се точи повече от 12 месеца. В края на миналата година Столичната община обявява конкурс на 5 училища - 73-о, 55-о, 28-о, 32-о СОУ и 91-а Немска езикова гимназия. Там учат деца с увреждания, които ползват инвалидни колички. А има наредба, според която при реконструкции и строеж на обществени сгради задължително трябва да се осигури достъпна среда за всички групи от населението.
Столичната община първо обявява поръчка само за изработване на проекти. Проектирането обаче е сравнително евтино и няма достатъчно кандидати. Общинарите пускат втора поръчка през декември - за проектиране и за изпълнение на ремонтите.
При техническите огледи 32-о СОУ отпада, защото се оказва, че изграждането на асансьор е технически невъзможно. "Имаше идея вместо него да се ремонтира 13-о училище, което също е в район "Възраждане", обясни пред "Сега" инж. Олга Симеонова, главен експерт в дирекция "Жилищно и обществено строителство". По идеята обаче общината нищо не е направила
и така училищата останали 4.
Срокът за подаване на документите за конкурса е до 27 февруари. Според публикуваната в "Държавен вестник" обява крайният срок за изпълнение на проекта е 31 август.
2 фирми си поделят поръчката - НИСИ за 73-о и 91-о училище, "Рей лифт" - за 55-о и 28-о СОУ. Договорите се подписват през май.
Както често се случва, фирмата, дала по-смели обещания и така спечелила ценни точки в конкурса, не може да ги изпълни. Според Владимир Петков от общинската "Софинвест", която осъществява инвеститорския контрол и строителния надзор, "Рей Лифт" забавят проектите си с около 2 месеца - вместо да са готови в края на май и в средата на юни, сколасват чак през юли. И втората фирма - НИСИ, не изпълнява предварително предложения от самата нея срок за проектите, но закъснението е само 10 дни.
Тук започва следващият бюрократичен цикъл. НИСИ се ангажира да направи ремонтите за 120 дни, "Рей лифт" - за 75 дни. Тези срокове обаче започват да текат едва след като обектите са получили парафи от XEИ, пожарната, районния архитект и т.н.
За изваждането на всички необходими документи отиват около 2 месеца. От фирмата за инвестиционен и строителен надзор се кълнат, че са направили всичко възможно да издействат по-рано подписите. "Във всяка една от тези институции - ХЕИ, пожарна, районно кметство, може да се чака поне месец", обяснява Петков.
И с разрешително в ръка се оказва, че работата няма как да върви бързо.
Репортерска проверка на "Сега" установи, че НИСИ е започнала работа само около 73-о училище - вдигнат кофраж до втория от общо 5-те етажа. До Немската гимназия е изкопана дупка, дълбока около метър. "НИСИ имат само 1 кофраж. Ще го преместят на 91-о училище, когато свършат 73-о", обясни Петков. От самата фирма коментираха, че съоръжението е твърде специфично и затова не разполагат с две.
Всъщност и две да имаха, нямаше да им стигнат. Защото
като са правили конкурса, общинските чиновници са спали.
НИСИ и "Рей лифт" работят в комбина. НИСИ ще мести кофража от училище на училище и ще изпълнява строителните дейности, а "Рей лифт" ще монтира асансьорите.
"Работа на фирмата е да реши с какъв подизпълнител да работи. Но "Рей лифт" можеха да си намерят друг партньор, а не НИСИ, за да няма допълнително бавене", смята Петков. Той няма отговор защо асансьорна фирма е избраната за изпълнител на строителна поръчка.
Така първоначално фиксираният от общината срок се отлага.
От НИСИ все още се надяват да са готови със 73-о училище до началото на учебната година. Според "Софинвест" работата в Немската гимназия ще приключи около 15-20 октомври. И контрольорът Петков, и Олга Симеонова от общината се заканват, че
фирмите ще трябва да платят неустойки.
Те могат да бъдат до 10% от стойността на поръчките. По договор "Рей Лифт" трябва да получи 111 156 лв., а НИСИ - 111 470, обяснява Симеонова.
А за Кирчо и на децата като него остава горчивината, че дори и когато най-сетне реши да изпълни задълженията и отдели за това част от парите на данъкоплатците, общината не успява да свърши работата. Докато ремонтите приключат, семействата ще разчитат на собствените си сили и на помощта на околните.
Родителите на Кирчо обясняват, че синът им вече е голям, количката - също, и на децата, които му помогнат, им става все по-трудно. Семейството казва, че ако не беше солидарността на другите ученици, синът им нямаше да учи. Според домакинката на гимназията Пролетка Йонова момчетата са готови дори да носят Кирчо на гръб.
"Защо трябва изобщо да се носим на гръб, по дяволите?!", пита обаче гневно майката.
Планове------------------
Ремонтират 28 школа и 84 детски градини до 2006 г.
До 2006 г. за нуждите на децата със специфични потребности и хронични заболявания да бъдат ремонтирани по 1 училище и 3 детски градини във всеки областен център, предвижда национален план за интеграция. Очаква се той да бъде гласуван от кабинета. Преди това Милен Велчев трябва да одобри финансовата му обосновка.
Според проекта в т.нар. интегрирани училища ще бъдат построени рампи, асансьори и парапети, ще се направят специални места за отдих, ще се преустроят санитарните възли.
Във всеки просветен инспекторат ще бъдат създадени екипи за комплексно педагогическо оценяване, които да консултират и насочват учениците към интегрирани или специални училища. И досега имаше подобни комисии, но те се занимаваха по-скоро с медицинския аспект - преглеждаха документите от лекарите, а не толкова с консултации.
Екипи ще има и във всяко интегрирано училище - социален педагог, психолог и логопед. Може да се осигурява допълнителен персонал или лични помощници в зависимост от заболяванията на учениците. Регионалните инспекторати ще направят анализи колко нови щатни трябва да се открият.
Една от целите на програмата за интеграция е да се променят нагласите на обществото. В училищата и детските градини ще се прожектират образователни филмчета и ще се провеждат занятия на тема интегрирано обучение. Предвиждат се и квалификации на учителите и директорите за работа с деца с увреждания.
Националният план е изготвен на базата на промените в закона за народната просвета. Той постанови деца със специфични потребности да се приемат в специални училища само ако всички останали възможности са изчерпани.
Част от сегашните специални училища постепенно трябва да се закрият.
Не ги е срам!
Днес ходих по обед до школото на щерката. Първо - школото е едноетажно, само една от сградите му е на два етажа. Тази, двуетажната, е с асансьор, нищо че на втория етаж са разположени офисите. Два от училищните автобуси са с платформи за инвалиди. Всички така наречени стълбички (повечето са с височината на средностатистически софийски тротоар) имат рампи за количките. При положение, че тук инвалидите не са чак толкова много - я има пет деца в колички в училището, я не. А мъничетата са толкова сладки - другарчетата им ги возят, бутат, даже днес едно от тях играеше баскетбол с останалите. И не го избутваха, нито му даваха аванси.
Как да не ожалиш българските дечица.