:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,297,129
Активни 475
Страници 4,697
За един ден 1,302,066
Разтуха

Талин - средновековното очарование на Прибалтика

Целият исторически център - Старият град, е включен в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО
Снимки: Авторът
Естония няма много общо с другите две страни, Латвия и Литва, от известната прибалтийска тройка. По природа, култура и език естонците приличат повече на северните си съседи финландците. Всеки ден 10 000 финландци преминават с ферибота в Талин, за да пазаруват и да се насладят на естонската кухня и особено на евтините напитки в рибарските ресторанчета по крайбрежието. Рицари от кръстоносните походи, духовни водачи, монарси, търговци са прекосявали през вековете тези земи и са се чувствали като у дома си сред боровите гори, кристалните езера и уханните рибни ястия. Бившата съветска република, обявена през 1990 г. за независима държава, често е наричана прибалтийски тигър, защото се развива и обновява толкова бързо, че изненадва дори западните туристи.

-------------------

В столицата Талин, принадлежала през различни времена на датчани, германци, шведи и руснаци, старинните паметници са много повече, отколкото в други европейски страни. Доказателство за това е включването на целия исторически център, Стария град, в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО. Градът съществува от 1219 г. Тук са властвали шведи, датчани, руснаци и немци, внасяли по нещо от собствената си култура. Едно от наследствата са уникалните големи средновековни дървени църкви и особено манастирът в Куремаа. Духът на Средновековието в този романтичен град се чувства навсякъде - в тесните улички, тухлените къщи, в църквите, в пламъците на факлите, хвърлящи тайнствени сенки по каменните стени на замъка Тоомпеа, в звуците на прибоя на Балтийско море, в романтичния парк Кадриорге.

Днешният стар Талин изглежда така,



сякаш последните 500 г. са прелетели



покрай него. Въпреки модерните строежи той не е загубил средновековния си чар. Повечето старинни сгради са опазени от социалистическото строителство, погълнало в други градове ценни архитектурни паметници и шедьоври. На площада на кметството от XIV век, където някога бил градският пазар, е пълно с хора, излезли на разходка или приседнали на слънце в многобройните кафенета. Тук се намира и една от най-старите аптеки в Европа - от XV век. Всъщност това е очарованието на естонската столица - наред със средновековните сгради, попили атмосферата на минали култури и събития, се издигат съвременни хотели и ресторанти, кафенета и магазини, клубове и казина.

От площада може да започнете разходката из Стария град - по тесните улички, където преди се носел шумът от работилниците на майсторите, до градската стена и величествените й отбранителни кули. Те са едно от малкото световни наследства, които не се налагало след разрушаване да бъдат възстановявани. Пешеходната екскурзия отнема два часа. Тя минава през Горния и Долния град, по забележителните улички "Дългите и Късите крака", покрай величествения средновековен замък на хълма Тоомпеа с кулата "Дългия Герман", църквите "Свети Дух", "Св.Николай" и най-старата в столицата катедрала от XIII век, покрай градската община от ХV век с известния символ "Стария Томас". Повечето сгради, строени през XI-XV век, са запазени в оригиналния им вид. Църквите от XVI век блестят със златните си покрития. Сред бисерите са "Свети Олаф" (1276 г.) -



най-високата църква през Средновековието,



и катедралният храм "Св. Александър Невски".

При тази разходка не може да не видите величествения замък "Орлов-Давидов", където се е снимал филмът "Баскервилското куче", президентския дворец, паметника на загиналите на кораба "Русалка", развалините на манастира "Св.Бригита", църквата "Св. Карл", двореца "Кадриорга" в стил барок, построен от Петър I.

Но непременно оставете време и за Доминиканския манастир. Основан в средата на XIII век, той е най-древният в Талин. Още в началото на пътя към него ще ви срещнат тайнствени монаси с факли. На чаша ароматно горещо вино те ще ви разкажат интересни легенди и преживявания сред лабиринтите на старата обител.

Вечерта в Талин може да прекарате в концертната зала на музея, където свири орган. Тук се намират три от четирите запазени в Естония най-големи художествени произведения на средновековната църква от XIII век "Нигулисте", наречена в чест на покровителя на всички моряци свети Николай. В нея се пази и най-ценната естонска колекция от сребро. Хубаво е вечерта да завърши в средновековния ресторант "Олд Ханза", където ще ви предложат както национални ястия, така и изискани храни, опитвани от крале и рицари.

Ако нещо липсва в Талин, това са задръстванията и смогът. На територия колкото половин България живеят едва 1,5 милиона души. Тук се шегуват, че на семейство се пада по едно езеро - толкова голям е броят им.

В националния парк "Лахемаа" могат да се видят



мечки, лосове, вълци и бобри.



40 процента от територията на страната е покрита с гори, обитавани от тези животни. Лятната столица на Естония е Парну. Още с влизането в нея се виждат дървените вили на богатите естонци, които първи откриват красивото градче и безкрайните плажове. Въпреки че северното лято е по-късо, само два месеца, естонците се радват на дълги дни и хубаво слънце.

Повечето селища извън столицата, където талинци прекарват почивните си дни, изглеждат китни и сякаш задрямали, потънали в зеленината на безкрайните гори или оглеждащи се във водите на морето. В едно от тези селца, Хаапсалу, израства и авторката на "Пипи дългото чорапче", Астрид Линдгрен. Още по царско време то било известно сред висшето петербургско общество с лечебните свойства на местната кал. Дори през 1905 г. прокарали влакова линия до него, която и сега се ползва от многото хора, които идват в този санаториум за лечение.

Ако все още имате време, заслужава си да отидете до Касму, рибарско селище, което се слави с най-вкусната риба. Ще попаднете в свят, недокоснат от цивилизацията - рая на риболовците.



Текст Снимки:

2. Сааре - едно от 1500-те езера

3. Катедралата "Ал. Невски"

4. Кулите на входната врата на Стария град

5. Манастирът Куремаа

6. Резиденцията Палмсе
1742
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД