Говорителката на организацията в Женева Мари Хойц посочи, че консултациите ще бъдат фокусирани главно върху мерките за сигурност, които трябва да бъдат взети, за да може ООН да работи в страната. Тя отбеляза, че решението е временно, но не каза кога служителите ще се върнат. Служителите на ООН в Северен Ирак - район, който се смята за по-безопасен, ще останат.
Според източници от организацията в Багдад има около 20 чуждестранни служители, а в останалата част на страната - още 40.
ООН вече изведе практически всичкия си персонал от Ирак след бомбената експлозия срещу централата на организацията в Багдад през август, при която загинаха 22-ма души, сред които специалният пратеник Сержу Виейра ди Мелу.
Службата на ЕС за хуманитарна помощ (ЕCHO) може да затвори офиса си в Багдад, предаде Ройтерс. Ръководителката на звеното на ECHO за Ирак, Азия и Латинска Америка Рут Албъкърк заяви в Банкок: "Изложени сме на много висок риск именно защото сме хуманитарни работници. Нападението срещу Червения кръст го доказа." В понеделник с кола-бомба бе извършен атентат срещу сградата на Международния комитет на Червения кръст в Багдад. Убити бяха 12 души.
Бившият заместник-председател на Революционния команден съвет ген. Иззат Ибрахим вероятно координира атаките срещу коалиционните войски, извършвани от чуждестранни наемници и хора, верни на Саддам. Според американски източници стотици чужди бойци са проникнали на иракска територия, за да се борят срещу окупацията. Предполага се, че повечето от тях са влезли в Ирак от Иран. Иззат Ибрахим се нарежда на шесто място в американския списък на 55-те най-търсени иракчани.
Без турски аскер
Турският президент Ахмед Сезер каза, че според него "е свършено" с изпращането на турски войници в мироподдържащите сили в Ирак, съобщи вчера в. "Акшам". Държавният глава казал в сряда вечер на приема по повод 80-ата годишнина на републиката в резиденцията "Чанкая", че оттук нататък би било много трудно да бъдат създадени отново условия за участието на турска мисия в многонационалните сили в съседната страна. "Свърши се с изпращането на турски войници. Искахме да направим добро, но насила хубост не става", посочил Сезер. Началникът на генералния щаб на армията Хилми Йозкьок посочил, че няма директива от държавния глава в тази насока.