Шепа хора - има-няма 30 души, превърнаха почти двумилионна София в бунище. Казаните за боклук преливат, може и да тръгнат епидемии. Всичко това заради изнудването, на което ни подлагат ей тая групичка хора, застанали на пътя на камионите със смет.
Какво искат суходолци? Край квартала им да няма повече сметище. От 1 януари, както им е обещал кметът, подложен на същия натиск пред 4 години.
Какви са реалностите - едната бетонирана клетка на сметището край Суходол е празна. Тя може да поема градските боклуци още година. Тъпо е да се спре извозването сега и веднага, защото такава е прищявката на групичката от Суходол. Те искат да не им мирише от бунището. Наистина им мирише, но това е така повече от 20 години и вероятно след година, две, три клетките ще се изпълнят и ще спре да им мирише. Както знаете, в живота пълно щастие няма. След това ще почне да мирише на друг квартал - независимо дали ще е завод за изгаряне на боклука или ново сметище.
Животът е такъв, че градовете винаги изхвърлят смет. Произвеждат го и повечето български села и си го трупат накрай село, а понякога и в центъра и също им си мирише. Но това са свои си, родни си миризми и те ги възприемат с умиление - фъшкии, гнилоч, изгорели въглища.
Селският нос обаче става особено чувствителен към градския боклук, който е чужд, външен... И гражданското общество на селяните започва да негодува, умело насъсквано от сили, които са заинтересувани в града да има недоволство и напрежение.
Всъщност в суходолския случай, който бе предхождан от мало-голямобучинския, едно много малко съобщество изнудва мнозинството. И в демократична България, дето уж нещата се решават с вишегласие, всъщност се решават с диктат. На тоя, който може да спре камионите с боклук и да превърне двумилионния град в смрадлива дупка.
Това е симптом на гангренясала социална тъкан. Обществената солидарност, уважението към демократичната воля, йерархията на приоритетите изчезват. Става това, което може да бъде наложено чрез изнудване.... (Със съкращения)
Българската демокрация ще е такава каквато е, докато разни платени агитатори продължават да смятат, че демокрацията като обществен модел е налагане на волята на мнозинството върху малцинството.
Успешните общества са такива благодарение на осъзнатия и общопризнат принцип на консенсуса. В случаи като цитираните два (Бучино и Суходол) не са малцинствата онези, които рекетират големия град. Те обаче са онази светлина, която посочва действителното малцинство, това на анонимните партийни управляващи, които в действителност с липсата на управленски действия (най-вече поради заетост в корупция и квазиприватизация на обществени активи) тероризират обществото. Пак ще кажа - подозрително отсъствие на опозиция на действията на Стефан Боклучански в общината...