Със 121 гласа "за", 78 "против" и 1 "въздържал се" след 3-часови вяли дебати парламентът задължи правителството да представи актуализирана стратегия за борба с престъпността. Против решението гласуваха СДС и БСП.
Акцентът в стратегията трябва да бъде върху противодействието срещу тежките криминални прояви и да съдържа конкретни мерки за гарантиране на сигурността и спокойствието на гражданите. МС трябва да ускори внасянето на законопроекти за подобряване на взаимодействието между правоохранителните институции.
Дебатът започна след 40-минутни препирни и процедурни хватки, защото премиерът, вместо да дойде в 11 ч. в НС, отиде на конференция за биологичното земеделие в Пловдив. Управляващите решиха обсъждането да започне с 2 ч. по-късно, но зам.-шефката на синята група Екатерина Михайлова бурно протестира, че премиерът не уважава парламента, и Огнян Герджиков даде начало на разискванията. Гиньо Ганев от КБ поиска Сакскобургготски да бъде заставен да се яви незабавно. НДСВ пък настоя за поименна проверка, която установи, че в залата са 167 избраници и има кворум.
Разправиите се разиграха пред погледа на президента Георги Първанов. "Благодаря на президента, че присъства на този важен дебат, и за шамара, който удари на премиера", заяви Йордан Соколов от СДС.
"Не може МВР само да регистрира кога е убит някой представител на престъпния свят, да излиза със съобщение колко лош е бил той и обществото трябва да отдъхне, че вече го няма", каза Соколов. СДС предложи да се приеме решение, че има провал на борбата с престъпността и премиерът трябва до седмица да внесе стратегия срещу организираната престъпност, да потърси политическа отговорност от вътрешния министър и да предложи смяната му.
"Особено тревожно е, че организираната престъпност все по-често се сраства с управлението на държавата и заплашва държавността", каза Младен Червеняков от БСП. Според него престъпността заплашва да излезе от контрола на държавата и да се превърне в четвърта власт и в трета икономика. Той настоя за структурни и персонални промени в МВР и да се разкрият връзките на бандитите с управлението.
Правосъдният министър Антон Станков обяви, че престъпността е 2-3 пъти по-ниска спрямо средната за Европа, а разкриваемостта е по-висока. МВР шефът Георги Петканов се защити, като цитира стенограми от дебата на 14 февруари 2001 г., когато левицата поиска вот на недоверие на синия кабинет. Тогава Иван Костов заяви, че в света няма правителство, което да се е справило с престъпността, и призова да не се прави популизъм от този дебат. Петканов изрази пълно съгласие с експремиера и заяви, че за разлика от предишния кабинет сегашният има волята да се пребори с престъпността. Той обяви, че за 3 г. престъпленията са намалели, а разкриваемостта е с цели 11% по-висока. Петканов обеща сам да внесе закон за отнемане на доходите и имуществото, придобито по незаконен начин.
----------------
каре
ОБВИНЕНИЯ
"Работата на МВР не е да брои гърмежите, а да ги предотвратява. Проблемът в борбата с престъпността не е в степента на наказанията, а в усещането за безнаказаност у бандитите", заяви Емил Кошлуков от НДСВ. "Един човек 10 г. наблюдава един канал и му става оператор. Спри ги! Какво ги гледаш!", рече Кошлуков. "Не се справяме, бомбите гърмят, корупцията върви", констатира той. "Напишете я най-сетне тази стратегия, г-н министър, ако искате, дайте на някоя издателска къща да ви я напише", обърна се депутатът към Петканов. "Обяснявате, че било същото като при предишния кабинет. Ами тогава възниква въпросът к'во правите тук бе, момчета!", заключи той.
---
Петканов окачестви изказването на политолога като "емоционално". "Кражбите на коли са намалели от 8906 през 2001 г. до 7527 през 2003 г. През 2001 г. имаше рекорд по взривове в Плевен - 25. Сега няма нито един", отчете той.
Велчев пък обвини предишното ръководство на митниците, че не е прибрало постъпления за 700 млн. лв. Според него тези пари вместо в бюджета са отивали във фондации. "$ 200 хил. за фондация "Демокрация" са капка в морето на корупцията", гневно рече Велчев.
За кратко в 3-часовия дебат се включи и Симеон, който пропусна 2,5 ч. от него. Щом той влезе в залата, левите демонстративно я напуснаха в знак на протест, че премиерът не уважава депутатите.
"Доброто ни желание едва ли има граници, но то не стига", рече Сакскобургготски, след което се закле: "Няма да почивам, докато не се справим с настоящите проблеми." "Всички сме обезпокоени, разбирам, че и обществото е обезпокоено", обясни той. Според него престъпниците трябва да имат по-голям респект от закона и за целта "трябва да има закони, които наказват".
"Камарата трябва да приеме такива закони в следващия парламентарен период", каза премиерът.
Защо бе необходим този дебат, попита накрая депутатът от СДС Асен Агов, който го инициира. Заседанието завърши Димитър Абаджиев от СДС с фейлетон. Той помоли тези, които са с костюми под 1000 лв., да не бъдат гърмяни по улиците. Да не се стреля между 14 и 16 ч., а след 23 ч. задължително да се използва заглушител, пошегува се Абаджиев.
|
|