Някъде през февруари 2003 г. генерал от МВР е на среща при премиера Симеон Сакскобургготски. Говорят си за оперативната обстановка в страната. На тръгване генералът оставя на масата две папки. В тях има информация за много неща, но и за или по-скоро срещу финансовия министър. Информацията е от т. нар. оперативни данни и анализ. Премиерът остава безмълвен. Малко преди това финансовият министър, или по-скоро ръководеното от него министерство, прехвърля сметките на много институции от една банка в друга банка.
-----------------
Абсурдът около яхтения скандал доби такива измерения, че вече е повече от очевидно, че той е само повод, причина и аргумент в една много по-високопоставена война. И тя ще продължи.
Затова и в следващите редове ще се опитаме да проследим хронологията й, за да си опитам да разберем причините й.
На 18 април т. г. на бул. "Цариградско шосе" е взривен брониран мерцедес, управляван от дотогава почти неизвестния Иван Тодоров-Доктора. Той оцелява по чудо. Загива шофьорът му, който по неясни и до момента причини е седнал на предната седалка до Тодоров.
2 дни по-късно по БНР главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов обявява, че
службите готвят доклад до президента и премиера,
в който ще бъдат доказани връзките на организираната престъпност с политици. Включително и чрез снимки.
Скоро след това във в. "Труд" се описват фотоси, на които финансовият министър Милен Велчев, тогавашният министър на транспорта Пламен Петров и депутатът Мирослав Севлиевски са на яхта в Монако заедно с оцелелия при атентата Иван Тодоров. Разразява се грандиозен скандал.
Ген. Борисов обяснява, че в изявлението си по БНР не е имал предвид тези снимки, както и че всъщност говорел за бивши политици. След бурна реакция от страна на засегнатите и деликатен политически натиск
Борисов подава оставка на 25 април
Симеон Сакскобургготски мълчи няколко дни и обявява, че не я приема.
Междувременно вътрешният министър Георги Петканов предава не доклад, а докладна записка, редактирана лично от него, на държавния глава и министър-председателя и след кратки спорове - и на депутатите. В нея няма нито едно име на политик. Няма и снимки.
На 7 май Борисов и Петканов дават съвместна пресконференция, на която се опитват да обяснят позицията на МВР по скандала. Точно седмица по-късно двамата заедно с директора на НСБОП ген. Румен Миланов са извикани да докладват в парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. Именно след това изслушване става ясно, че
в докладната записка на МВР са споменати 3 групировки -
на Методи (Мето) Методиев-Илиянски, Константин (Косьо) Димитров-Самоковеца и Иван Тодоров-Доктора. Споменати са и апелативният прокурор Иван Петров, софийският окръжен военен прокурор Трендафил Трайков и шефката на митницата на аерогара София Боряна Емилова.
Финансовият министър временно отстранява Емилова (тя и до ден-днешен се води в отпуск). Появяват се публикации, че тя му е близка, той обаче отрича.
Междувременно на 12 май Бойко Борисов и Милен Велчев се срещат специално. От рандевуто излиза неофициална информация, че и двамата се смятат за жертви на скандала.
По това време в публичното пространство се пуска версията, че снимките били открити в чанта на Доктора, намерена в багажника на взривения мерцедес. После - че били открити при обиск във финансовата къща "Амигос".
Пак по това време - средата на май, финансовият министър Милен Велчев категорично твърди, че
хора от МВР са направили компромат срещу него
Постепенно става ясно, че всички лица на яхтата били поканени в Монако от бизнесмена Спас Русев, близък до царя и неговия син Кирил. За Лондон заминава депутатът Емил Кошлуков, ден след него отива и депутатът Борислав Цеков. Двамата са сред основателите на т. нар. дискусионен клуб "Новото време" в НДСВ, учреден десетина дни преди взрива срещу Тодоров. След връщането си от Лондон - на 18 май, още на летището Кошлуков обяснява, че се страхува за живота на Доктора, че Тодоров трябва да бъде изслушан от парламентарната комисия по вътрешна сигурност.
Междувременно пред комисията шефът на финансовото разузнаване Васил Киров посочва конкретни преписки за съмнения за пране на пари, в които се цитирали имената на Самоковеца и Доктора или "свързани с тях фирми". На същото заседание обаче шефът на митниците Асен Асенов казва на депутатите, че въпросните две лица или техни фирми не са хващани в нарушения.
В същото време става ясно, че
Иван Тодоров се е срещал и с Бойко Борисов
Доктора поискал монакско гражданство година преди взрива. То обаче му било отказано, защото имало сигнали от български спецслужби срещу него. Затова Спас Русев уредил среща на Тодоров с ген. Бойко Борисов - да помоли службите да кажат по-бързо дали имат нещо срещу него.
Съвсем неочаквано на 7 август оставка подава финансовият министър Милен Велчев. Именно историята около снимките и "неизчистването на името му от МВР" е един от основните му аргументи.
Дни по-рано зам. финансовият министър Красимир Катев обявява намерението си да напусне до края на годината поста си. Месец по-рано пък си отиде друг зам.-министър на Велчев - Гати Ал Джебури. И двамата направиха изявленията си и избора си при много странни обстоятелства и с твърде неясни аргументи. Оставката на Велчев
предизвика нова вълна на "яхтения скандал"
Стигна се до декларацията на вътрешния министър Георги Петканов, че МВР няма нищо срещу Велчев, и обещанието му, че лично той ще потърси и намери служителите на МВР, които са пуснали компромата срещу шефа на МФ. До момента няма никакъв резултат от въпросната проверка.
Велчев оттегля оставакат си след разговор с премиера.
След няколко показни убийства и взривове преди няколко дни се заговори отново за оставки на ръководството на МВР. Депотатът Емил Кошлуков обяви, че НСБОП и шефът й Румен Миланов обслужват престъпните групировки. Друг нововремец -
Борислав Цеков пък поиска операция "Чисти ръце" в МВР. "Има достатъчно индикации, че това е необходимо", каза той.
На нападките към МВР ген. Борисов отвърна многозначително с думите, че
ако на НСБОП им стигне кураж и проговорят,
ще се разбере кой и защо е предприел атаката. Това обаче още не е станало.
На 23 май съвсем изненадващо в предаването "Всяка неделя" по БНТ се появи депутатът Мирослав Севлиевски под рубриката "Краят на яхтения скандал". В него за първи път бе показана снимката, на която Велчев, Севлиевски и други две лица играят карти. Депутатът разказа своята версия не особено охотно и на няколко въпроса на Кеворк Кеворкян бе принуден да каже, че от главния секретар на МВР ген. Бойко Борисов всъщност и "за съжаление" е тръгнал скандалът с някакви снимки.
На следващия ден в нападението срещу МВР се включи Иван Тодоров-Доктора. В интервю в "Труд" той направи нови разкрития около яхтения скандал и взрива срещу него. Каза, че подозира своя бивш приятел и съдружник Петър Петров (сега обвиняем за пране на пари) и за двете събития. Разказа, че на яхтените снимки Петров е човекът, който играе карти с Милен Велчев, Мирослав Севлиевски и Любомир Минчев. Името на Петров обаче било спестено на медиите, защото той сътрудничи на МВР, внуши Доктора. Съобщи още, че министър Петканов получавал "клюкарска" и невярна оперативна информация от подчинените си. Пак в това интервю Тодоров за първи път забърка в скандала и приятелката на Петров - Ася Зафирова.
Между другото още през август в интервю в "Монитор" Тодоров бе казал, че взривът срещу него е дело на приятел, хубавица и генерал. Сега Доктора поясни, че генералът е от МВР, нисък е, носи скъпи костюми и пуши скъпи пури. Всички се досетиха за кого става въпрос, а Бойко Борисов го назова директно - директора на националната полиция и доскоро много близък на главния секретар ген. Васил Василев.
Войната, изглежда, става безкомпромисна. Тя обаче е сложна, защото в нея воюващите и лагерите променят често съставите, намеренията и стратегията си. Иначе отговорът на случващото се в момента вероятно може да бъде намерено в няколко енигматични думи: Лондон срещу Банкя или обратното.
Действащите лица
СПАС РУСЕВ
Бизнесмен, близък до Симеон Сакскобургготски. Известен е като "лондонската връзка на нововремци", лансирал икономическия екип на правителството. През януари 1991 г. е назначен за зам.-шеф на Агенцията за чуждестранна помощ (АЧП) като активен седесар. През фирмата му "Аремис-6" минава почти целият първи транш от помощите на ЕС. Схемата е проста: АЧП дава помощите на консигнация на "Аремис-6", тя ги препродава с огромна печалба. След ревизия на АЧП е образувано следствие по въпроса, което не приключва.
Русев напуска "Аремис-6" на 21 януари 1992 г. и заминава за Лондон да учи бизнесорганизация. От тези години датира и познанството му с принц Кирил.
Спас Русев е и един от основните лобисти на гръцки капитали в България. Официално той е представител на "Моторола", а компанията му "Телелинк" е един от основните подизпълнители по изграждането на GSМ-мрежата на "Глобул".
ИВАН ТОДОРОВ-ДОКТОРА
Роден е на 27 декември 1964 г. в Димитровград.
В момента подсъдим в Хасково по дело за отвличане и грабеж на бизнесмена Милослав Кръстев от 1994 г. В обвинителния акт на хасковската прокуратура пише, че "Тодоров произхожда от семейство на работници, има средно образование, учил е медицина, но не се е дипломирал, женен е, не е осъждан, не се ползва с добро име, тъй като се счита, че се занимава с незаконен бизнес в страната и чужбина".
По неговите думи няма фирми на територията на страната. Според регистрите обаче той все още участва в "Източни финанси" и "Скузи-2-Тодоров и с-ие"-Димитровград с предмет на дейност търговско посредничество. Съдружници са му бившата съпруга Вилиана и Моника Манолова.
ПЕТЪР ПЕТРОВ
Петър Петров, по прякор Черния, има участие в 7 фирми. В една от тях - "Сити-М Лизинг" ООД, съсобственик му е Любен Пехливанов - по-малкият от братята, известни като водещи фигури в бившата силова групировка СИК. През февруари 2001 г. Любен бе нападнат близо до собственото му заведение "Ред бар" до стадион "Васил Левски" в София. В престрелката той уби наемника.
Петър Петров има и 50% от дяловете в "Амигос-3" ООД. В момента срещу него и другите съсобственици - братята Дойчин и Димитър Мирянови, се води дело за пране на пари през 1999-2001 г.
Черния е съдружник с братята, Иван Тодоров-Доктора и още двама в "Източни финанси" ООД, където 46% от дяловете държи "Амигос-3".
АСЯ ЗАФИРОВА
Тя има дялово участие в АИК-ООД заедно с Красимира Иванова и в "Ексел ГА" ООД с Габриела Цветина (Николай Цветин е вицепрезидент на "ВАИ холдинг"). Третата й фирма е "Куатро БГ" в съдружие с члена на ВС на БСП Камен Пенков, съпругата му Васка Пенкова и гръцкия гражданин Алексия Томас. Първите две структури са регистрирани на бул. "Витоша" 118. Тази част на улицата се доминира от фирми, свързани с "ВАИ холдинг".
МИРОСЛАВ СЕВЛИЕВСКИ
Роден през 1965 г. в Троян. Завършил георгафия. Инвестиционен консултант. Ключова фигура в дискусионния клуб "Новото време" в НДСВ. Зам.-шеф на парламентарната група на движението. Приятел е на Спас Русев още от седесарските му години. Сред основателите на Федерацията на независимите студентски дружества заедно с Емил Кошлуков.
Севлиевски често си партнира в бизнеса с един от основателите на нестопанско сдружение "Новото време" - Иван Станчов (бившия външен министър от кабинета на Димитър Попов, експосланик в Англия, известен и с близките си контакти с премиера Сакскобургготски). Двамата са съсобственици в "Станчов, Севлиевски и Ко" АД с предмет на дейност консултации заедно с ирландска и швейцарска фирма. Имат дялове и в "Инвестиционен посредник Маккап брокерс" АД. Акции там държат и Нефтинвестбанк, "Булинс", "Примекс" и др.
Отделно в декларацията си за публичния регистър Севлиевски е посочил, че към юли 2001 г. държи акции в "Албена" АД, "Биовет" АД-Пещера, "Булгартабак холдинг"АД-София, "Пампорово"АД и др.
ЛЮБОМИР МИНЧЕВ
Минчев стана известен около приватизацията на "Инкомс телеком", където представляваше РМД "Инкомс 2000", а после "C.P.C- Калифорния". Накрая дружеството бе купено от малайзийската CSI. Междувременно Любомир Минчев стана част от икономическия екип на НДСВ. Веднага след спечелването на властта бе назначен за член на УС на ТБ "Биохим". След известно време се оттегли, за да се занимава с проекти на "Моторола" в България, чийто официален представител е Спас Русев. Минчев е бил изпълнителен директор и на "Глобал секюритис" и мениджър по инвестиции на "Глобал файнанс". Като шеф на "Глобал секюритис" той бе консултант на Кеворк Кеворкян по време на конкурса за втора частна национална телевизия.
МИЛЕН ВЕЛЧЕВ
Роден е на 24 март 1966 г. в София. Завършва международни отношения в УНСС. Магистър по стопанско управление на университета "Рочестър"-Ню Йорк и на Масачузетския Технологичен институт, Кеймбридж.
От 1999 г. до 2001 г. е вицепрезидент в управление "Развиващи се пазари" в британската банка "Мерил Линч". През 1995 г.-1999 г. е сътрудник в управление "Инвестиционно банкиране" в Източна Европа, Близък изток и Африка. От 1990 г. до 1992 г. е работил като аташе в управление "Международни организации" и референт по политическите въпроси в ООН в МВнР на България.
В публичния регистър е посочил, че има акции за 69 218 лв. в "Мерил Линч"-САЩ и дял от 86 000 лв. в инвестиционния фонд "Мерил Линч венчърс"-Великобритания.
ПЛАМЕН ПЕТРОВ
Транспортен министър до средата на юли т. г.
Роден е на 10 ноември 1966 г. в Хасково. Бакалавър по икономика от университета "Хари Труман" в САЩ. Продължава с магистратура в университета на Мисури в Колумбия. През 1994 г. става магистър по международен мениджмънт в университета "Тандърбърд" в Аризона.
През 1995 г. работи в "Сосиете женерал секюритийз корп." на Уолстрийт, където създава бюро за търговия с акции на компании от Централна и Източна Европа. През 1999 г. създава консорциум за инвестиции в компании от областта на комуникациите. Сред първите българи, получили степента СFА (сертифициран финансов анализатор).
Пламен Петров е имал участие в много фирми, свързани с медиите, от които е излязъл, след като става министър. Бил е основен собственик на "Броднет България" АД, на "Кейбъл България ийст" АД и др. В публичния регистър е отбелязал, че притежава активи зад граница, за които е готов да уведоми при нужда.
БОЙКО БОРИСОВ
Роден на 13 юни 1959 г. в гр. Банкя. През 1982 г. завършва Висшата школа на МВР като инженер по противопожарна техника и безопасност. Работи в Софийско градско управление на МВР като командир на взвод и рота. От 1985 г. до 1990 г. е във ВИПОНД-МВР. Защитава дисертация "Психофизическата подготовка на оперативния състав". Напуска системата на МВР със звание майор.
През 1991 г. основава "Ипон-1" ООД, която в момента е сред най-големите охранителни фирми. През 1992 г. заедно с приятелката си Цветелина Бориславова, която сега е шеф на СИБанк, основава "Ипон-2", която охранява Симеон II. С Бориславова Борисов има още една охранителната фирма - "Сириус-2".
Двамата и Румен Николов-Пашата са имали още охранителната фирма "Цебра" ООД, ликвидирана през 2002 г., и търговската "Тео интернешънъл". С убития преди месеци Тодор Толев и Владимир Петев са били собственици на "Ти Би Ай" ООД. Другите фирми на генерала са били "Будоинвест", "Борко 2000", "Бойко-2000", "Би енд Пи комерс"
След като става главен секретар на МВР, официално излиза от всичките си фирми.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ
Директорът на националната полиция ген. Васил Василев е заможен човек - според слуховете. Никой обаче не конкретизира по какъв начин е станал такъв. Когато бе извън МВР от 1995 до 1997 г., той е работил като консултант на вече несъществуваща застрахователна компания, шеф на сигурността на Тексимбанк и съветник по националната сигурност от квотата на парламентарната група на СДС в 37-ото НС. Още при първото правителство на Костов бе върнат в МВР като шеф на РДВР-София и издигнат до директор на ДНСП. Съпругата му Валентина е икономически директор на крупна бизнесструктура, обединена в "Интернешънъл трейд къмпани", създадена основно на базата на "РЕЙ холдинг".
Страниците подготвиха: ЕМИЛ РАЙКОВ, ЕЛЕНА ЕНЧЕВА, ДОРОТЕЯ ДАЧКОВА
Бизнесмен, близък до Симеон Сакскобургготски. Известен е като "лондонската връзка на нововремци", лансирал икономическия екип на правителството. През януари 1991 г. е назначен за зам.-шеф на Агенцията за чуждестранна помощ (АЧП) като активен седесар. През фирмата му "Аремис-6" минава почти целият първи транш от помощите на ЕС. Схемата е проста: АЧП дава помощите на консигнация на "Аремис-6", тя ги препродава с огромна печалба. След ревизия на АЧП е образувано следствие по въпроса, което не приключва.
Русев напуска "Аремис-6" на 21 януари 1992 г. и заминава за Лондон да учи бизнесорганизация. От тези години датира и познанството му с принц Кирил.
Спас Русев е и един от основните лобисти на гръцки капитали в България. Официално той е представител на "Моторола", а компанията му "Телелинк" е един от основните подизпълнители по изграждането на GSМ-мрежата на "Глобул".
ИВАН ТОДОРОВ-ДОКТОРА
Роден е на 27 декември 1964 г. в Димитровград.
В момента подсъдим в Хасково по дело за отвличане и грабеж на бизнесмена Милослав Кръстев от 1994 г. В обвинителния акт на хасковската прокуратура пише, че "Тодоров произхожда от семейство на работници, има средно образование, учил е медицина, но не се е дипломирал, женен е, не е осъждан, не се ползва с добро име, тъй като се счита, че се занимава с незаконен бизнес в страната и чужбина".
По неговите думи няма фирми на територията на страната. Според регистрите обаче той все още участва в "Източни финанси" и "Скузи-2-Тодоров и с-ие"-Димитровград с предмет на дейност търговско посредничество. Съдружници са му бившата съпруга Вилиана и Моника Манолова.
ПЕТЪР ПЕТРОВ
Петър Петров, по прякор Черния, има участие в 7 фирми. В една от тях - "Сити-М Лизинг" ООД, съсобственик му е Любен Пехливанов - по-малкият от братята, известни като водещи фигури в бившата силова групировка СИК. През февруари 2001 г. Любен бе нападнат близо до собственото му заведение "Ред бар" до стадион "Васил Левски" в София. В престрелката той уби наемника.
Петър Петров има и 50% от дяловете в "Амигос-3" ООД. В момента срещу него и другите съсобственици - братята Дойчин и Димитър Мирянови, се води дело за пране на пари през 1999-2001 г.
Черния е съдружник с братята, Иван Тодоров-Доктора и още двама в "Източни финанси" ООД, където 46% от дяловете държи "Амигос-3".
АСЯ ЗАФИРОВА
Тя има дялово участие в АИК-ООД заедно с Красимира Иванова и в "Ексел ГА" ООД с Габриела Цветина (Николай Цветин е вицепрезидент на "ВАИ холдинг"). Третата й фирма е "Куатро БГ" в съдружие с члена на ВС на БСП Камен Пенков, съпругата му Васка Пенкова и гръцкия гражданин Алексия Томас. Първите две структури са регистрирани на бул. "Витоша" 118. Тази част на улицата се доминира от фирми, свързани с "ВАИ холдинг".
МИРОСЛАВ СЕВЛИЕВСКИ
Роден през 1965 г. в Троян. Завършил георгафия. Инвестиционен консултант. Ключова фигура в дискусионния клуб "Новото време" в НДСВ. Зам.-шеф на парламентарната група на движението. Приятел е на Спас Русев още от седесарските му години. Сред основателите на Федерацията на независимите студентски дружества заедно с Емил Кошлуков.
Севлиевски често си партнира в бизнеса с един от основателите на нестопанско сдружение "Новото време" - Иван Станчов (бившия външен министър от кабинета на Димитър Попов, експосланик в Англия, известен и с близките си контакти с премиера Сакскобургготски). Двамата са съсобственици в "Станчов, Севлиевски и Ко" АД с предмет на дейност консултации заедно с ирландска и швейцарска фирма. Имат дялове и в "Инвестиционен посредник Маккап брокерс" АД. Акции там държат и Нефтинвестбанк, "Булинс", "Примекс" и др.
Отделно в декларацията си за публичния регистър Севлиевски е посочил, че към юли 2001 г. държи акции в "Албена" АД, "Биовет" АД-Пещера, "Булгартабак холдинг"АД-София, "Пампорово"АД и др.
ЛЮБОМИР МИНЧЕВ
Минчев стана известен около приватизацията на "Инкомс телеком", където представляваше РМД "Инкомс 2000", а после "C.P.C- Калифорния". Накрая дружеството бе купено от малайзийската CSI. Междувременно Любомир Минчев стана част от икономическия екип на НДСВ. Веднага след спечелването на властта бе назначен за член на УС на ТБ "Биохим". След известно време се оттегли, за да се занимава с проекти на "Моторола" в България, чийто официален представител е Спас Русев. Минчев е бил изпълнителен директор и на "Глобал секюритис" и мениджър по инвестиции на "Глобал файнанс". Като шеф на "Глобал секюритис" той бе консултант на Кеворк Кеворкян по време на конкурса за втора частна национална телевизия.
МИЛЕН ВЕЛЧЕВ
Роден е на 24 март 1966 г. в София. Завършва международни отношения в УНСС. Магистър по стопанско управление на университета "Рочестър"-Ню Йорк и на Масачузетския Технологичен институт, Кеймбридж.
От 1999 г. до 2001 г. е вицепрезидент в управление "Развиващи се пазари" в британската банка "Мерил Линч". През 1995 г.-1999 г. е сътрудник в управление "Инвестиционно банкиране" в Източна Европа, Близък изток и Африка. От 1990 г. до 1992 г. е работил като аташе в управление "Международни организации" и референт по политическите въпроси в ООН в МВнР на България.
В публичния регистър е посочил, че има акции за 69 218 лв. в "Мерил Линч"-САЩ и дял от 86 000 лв. в инвестиционния фонд "Мерил Линч венчърс"-Великобритания.
ПЛАМЕН ПЕТРОВ
Транспортен министър до средата на юли т. г.
Роден е на 10 ноември 1966 г. в Хасково. Бакалавър по икономика от университета "Хари Труман" в САЩ. Продължава с магистратура в университета на Мисури в Колумбия. През 1994 г. става магистър по международен мениджмънт в университета "Тандърбърд" в Аризона.
През 1995 г. работи в "Сосиете женерал секюритийз корп." на Уолстрийт, където създава бюро за търговия с акции на компании от Централна и Източна Европа. През 1999 г. създава консорциум за инвестиции в компании от областта на комуникациите. Сред първите българи, получили степента СFА (сертифициран финансов анализатор).
Пламен Петров е имал участие в много фирми, свързани с медиите, от които е излязъл, след като става министър. Бил е основен собственик на "Броднет България" АД, на "Кейбъл България ийст" АД и др. В публичния регистър е отбелязал, че притежава активи зад граница, за които е готов да уведоми при нужда.
БОЙКО БОРИСОВ
Роден на 13 юни 1959 г. в гр. Банкя. През 1982 г. завършва Висшата школа на МВР като инженер по противопожарна техника и безопасност. Работи в Софийско градско управление на МВР като командир на взвод и рота. От 1985 г. до 1990 г. е във ВИПОНД-МВР. Защитава дисертация "Психофизическата подготовка на оперативния състав". Напуска системата на МВР със звание майор.
През 1991 г. основава "Ипон-1" ООД, която в момента е сред най-големите охранителни фирми. През 1992 г. заедно с приятелката си Цветелина Бориславова, която сега е шеф на СИБанк, основава "Ипон-2", която охранява Симеон II. С Бориславова Борисов има още една охранителната фирма - "Сириус-2".
Двамата и Румен Николов-Пашата са имали още охранителната фирма "Цебра" ООД, ликвидирана през 2002 г., и търговската "Тео интернешънъл". С убития преди месеци Тодор Толев и Владимир Петев са били собственици на "Ти Би Ай" ООД. Другите фирми на генерала са били "Будоинвест", "Борко 2000", "Бойко-2000", "Би енд Пи комерс"
След като става главен секретар на МВР, официално излиза от всичките си фирми.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ
Директорът на националната полиция ген. Васил Василев е заможен човек - според слуховете. Никой обаче не конкретизира по какъв начин е станал такъв. Когато бе извън МВР от 1995 до 1997 г., той е работил като консултант на вече несъществуваща застрахователна компания, шеф на сигурността на Тексимбанк и съветник по националната сигурност от квотата на парламентарната група на СДС в 37-ото НС. Още при първото правителство на Костов бе върнат в МВР като шеф на РДВР-София и издигнат до директор на ДНСП. Съпругата му Валентина е икономически директор на крупна бизнесструктура, обединена в "Интернешънъл трейд къмпани", създадена основно на базата на "РЕЙ холдинг".
Страниците подготвиха: ЕМИЛ РАЙКОВ, ЕЛЕНА ЕНЧЕВА, ДОРОТЕЯ ДАЧКОВА